Fribo versmelt drie culturen tot één eigen geluid in Culturele Karavaan PZC Woensdag 10 december 2008 29 Folktrio vermengt Schotse folkmuziek met Noorse invloeden. door Marius Roeting VLISSINGEN - 'Drie culturen, één ge luid' vermeldt de poster waarmee Fribo haar concerten aankondigt. Daarvan is geen woord te veel. De drie muzikanten van de groep ko men respectievelijk uit Groot-Brit- tannië, Schotland en Noorwegen. Met die achtergronden creëerde Fribo een geheel eigen geluid: her kenbaar en toch net afwijkend van de gebaande paden. Schotse mu ziek met een Scandinavische ver rassing of Noorse muziek in een Keltisch sausje. Zaterdagavond 13 december is de groep te horen en zien in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. De Schotse volksmuziek wordt grofweg in twee categorieën inge deeld. De Ceol Mor is de grote of serieuze muziek, de Ceol beag de kleine of lichte muziek. Vooral be kend zijn de doedelzak- en viooltu nes in diverse variaties: van opzwe pende marsen, strathspeys, jigs en reels tot de gedreven airs en la ments. Vocaal biedt Schotland ui teraard ruwe strijd-, werk- en drankliederen, naast de fraaie bal lads met Robert Burns als een van de grootste componisten. Ondanks het eigen rijke muzikaal erfgoed hebben de Schotse folkmu- zikanten altijd open gestaan voor integratie van andere - muzikale - culturen. Folk met houseritmes, Schotse tunes gelardeerd met salsa ritmes of gewoon een stevige por tie rockmuziek toevoegen aan de oude tunes en songs. Het trio Fribo vermengt de Schot se folkmuziek met invloeden uit Noorwegen. Zo wordt een oude Noorse ballade ineens verfraaid met een jig, een reel of een stras- phey. Een Schotse tune wordt ge speeld in de verstilde Noorse har- danger fiddle stijl of juist een Noorse melodie voorzien van de typische syncopen uit de moderne Keltische folkmuziek. Het lijkt een vanzelfsprekend pro ces en voor de groepsleden is dat ook zo. „Fribo's geluid is een mix van drie individuele stijlen, maar meer dan eenvoudig knip- en plak werk. We hebben veel tijd gesto ken in het leren van eikaars tradi tie om dat als uitgangspunt te ne men voor onze eigen muziek", ver klaart gitarist en zanger Ewan MacPherson. Violiste Sarah-Jane Summers noemt het een uitdaging om zo veel mogelijk van eikaars culturen te leren. „Het gaat om een maxi mum aan zelfexpressie zonder eni ge restrictie maar met respect naar elkaar. Fribo is dan ook meer dan een optelsom van individuele de len", zegt zij. „We hebben allemaal een gelijk aandeel in het geluid. Als je één van de muzikanten van de groep zou vervangen, dan zou de sound radicaal veranderen." Het geluid van Fribo is transpa- 'Als je één muzikant van de groep vervangt, dan zou de sound radicaal veranderen' rant, ruimtelijk en toch krachtig en vol. Snelle dansmelodieën wor den afgewisseld met toverachtige, haast omfloerst gezongen ballades in het Noors en Engels. Een muzi kaal huwelijk tussen de trollen en de feeën, tussen de ruwe zeelui en de Hooglandse whiskystokers. Fribo kent dus drie culturen. De Brit uit het gezelschap heeft een Keltische naam. Gitarist, mandola- speler en zanger Ewan MacPher son studeerde aan de Paul McCart neys Liverpool Instituut of Perfor ming Arts. Violiste Sarah-Jane Summers won ooit de prestigieuze BBC Scottish Young Tradition Award. Anne So fte Linge Valdai uit Noorwegen speelt diverse fluiten, maar valt vooral op door haar stem: kristal helder als de diepe wateren van de Noorse fjorden, betoverend en mysterieus en tegelijkertijd overtui gend krachtig. Fribo, zaterdag 13 december in het Arsenaaitheater in Viissingen. Aanyang: 20.15 uur. vraagt zich af waar het licht van daan komt en waar het naar toe gaat. De vader leert haar dat 'hoe groter de mensen zichzelf maken, hoe minder de weergave van het licht wordt." De Nederlands/Molukse zangeres en improvisatiekunstenares Moni ca Akihary tekent voor een klank compositie over licht samen met Zeeuwse vocalisten. Zo zorgt Ilyas Karakaya voor een verrassende pre sentatie met zijn lichtvers Noer uit de Koran en brengt hij het publiek in verwarring of hierna nu wel of niet geapplaudiseerd mag worden. Mooie presentaties zijn er ook van het Willibrorduskoor en het Schouws Kamerkoor, terwijl de jeugdige Bellringers van de Zeeuw se Koorschool niet alleen vertede ren, maar ook respect afdwingen met onder meer hun Advent-bells. De combinatie zang tussen Moni- foto Marijke Foikertsma ca Akihary en de Zierikzeese Lies- beth Franken klinkt weerbarstig, maar vloeit tot slot mooi samen. Verder maakt het publiek kennis met Joodse liederen, een eeuwen oude hindoedans en Tibetaanse mantra's. Culturele Karavaan: vandaag in de Grote Kerk in Terneuzen; do 11 de cember in de Nieuwe Kerk, Middel burg (alleen nog kaarten voor avond programma), 17.00 uur. JC VASTGOED VERKOOPBEMIDDELING Waarom JC Vastgoed? Als u JC Vastgoed inschakelt voor de verkoop van uw huis kunt u rekenen op een persoonlijke bege leiding. Ik adviseer een reëele vraagprijs, begeleid de bezichtigingen en voer onderhandelingen om de maximale prijs er voor u uit te halen. U kunt met al uw vragen 6 dagen én avonden bij mij terecht. Ook na de koop wordt alles voor u geregeld en na de overdracht van hét huis kunt u bij vragen nog bij mij terecht. Kortom, u krijgt de uitgebreide service van een professional die gedreven is om uw huis goed en snel te verkopen Wat kost dat? JC Vastgoed gaat écht actief aan de slag met de verkoop van uw huis. Hiervoor betaalt u één prijs. De courtagekosten bedragen 1,35% van de verkoopprijs (excl. BTW) Wat krijgt u voor dit bedrag? Optimale en intensieve persoonlijke begeleiding. Directe plaatsing van uw huis op de veel bezochte websites: www.jcvastgoed.nl, www.huislijn.nl,jaap.nl en funda.nl Een gratis 'virtuele tour' Een prachtige full-colour brochure. Professionele plattegronden van het huis. Iedere twee weken een advertentie in Woonnieuws Midden-Zeeland. En Het benodigde energiecertificaat van uw woning! No cure, no pay JC Vastgoed doet zaken op basis van: Geen zaken, geen kosten. U gaat een bemiddelingsovereenkomst aan voor een termijn van 4 maanden. Als uw huis daarna niet verkocht is, kunt u zonder kosten stoppen. Kennismaken? Informeer eens naar de mogelijkheden of maak gewoon vrijblijvend een afspraak. Bel 0118-591000 of mail naar info@jcvastgoed.nl JC Vastgoed Schoolstraat 3a j 4354 Ai Vrouwenpolder T 0118 591000 F 0118 59 34 10 Ejcvastgoed@jcvastgoed.nl www.jcvastgoed.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31