College gaat eigen gang in Bellamy-plan OPRUIMING BIJ Oog voor Schouws brillenmuseum mode* Studie naar alternatief ontpoldering Kermis Hansweert ook op zondag pullovers vesten vanaf 49,= kostuums vanaf 179,= vanaf 59,= kolberts vanaf 98,= 2 voor 59,= pantalons vanaf 49,= vanaf 29,= jack's vanaf 89,= Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 Eeuwenoud uurwerk is weer terug in Zierikzee Kitebuggyen in Voordelta mag W PZC Woensdag 10 december 2008 25 Horeca en bewoners Vlissings Bellamypark voelen zich genegeerd. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Voor het Vlissingse Bellamypark had net zo goed geen klankbordgroep opgericht hoeven worden. Haar suggesties zijn im mers voor het grootste deel in de wind geslagen. Toch rekent de ge meente weer op inbreng van be trokkenen. Het plan dat zij heeft gekozen is namelijk bijna kaal. Zo op het eerste oog wijkt het ont werp van het Utrechtse bureau Ok- ra weinig af van het alom verguis de Spuiplein, iets verderop in Vlis- singen. De landschapsarchitecten tekenden een groene strook in het midden van van wat zij 'een park aan zee' noemen en een grijs fla- neergebied aan terraszijde. Daar tussen zit een hoogteverschil, zo dat mensen het gevoel van de oude haven terug moeten krijgen. Al ligt die zogenaamde haven slechts een stoep randje lager. Her en der staan bomen. Maar de invulling staat nog niet vast, benadrukt Martin Knuijt van Okra. Waar de parkeerplaatsen en rijbanen komen en hoeveel dat er zijn, daar laat hij zich nog niet over uit. Wel- geeft hij mee dat voor de 'prachtige panden' een goed belichtingsplan komt. FTO Ook al kreeg het plan van bu- reau Handle with Care voor het Vlissingse Bellamypark de mees te stemmen, het college kiest toch voor dat van bureau Okra. HANSWEERT - De kermis in het overwegend katholieke Hansweert mag wellicht na jaren weer op zon dag draaien. Binnen het Reimers- waalse college van B en W is daar voor een 'positieve grondhou ding', zegt wethouder Cees Knuit Mvopy Het ontwerp van het Amsterdam se bureau Handle with Care, waar veruit de meeste stemmen naartoe gingen, was veel verfijnder. 'Anton Pieck-achtiger', verwoordt wethou der Rob van Dooren. „Dat riep de sfeer op uit vervlogen tijden. Het was een kant-en-klaar plan. Maar Okra geeft ons meer ruimte." Dat betekent dat binnen de klank bordgroep vooral is geluisterd naar Leon Riekwell, van Buro'Beelden- de Kunst, en bewoner Onno Bak ker. Van de vijf andere leden wa ren gisteren tijdens de bekendma king alleen Dennis Phoelich van café Speijk en Niel van Groningen van lederwarenzaak The Outsider aanwezig. Bellamy-bewoner Daan Sauer liet telefonisch weten de gang van zaken 'verbazingwek kend' te vinden. „Het is merkwaar dig dat het college kiest voor een plan waarbij het hele programma van eisen opnieuw moet. Waar zijn dan al die voorrondes voor no dig geweest?" Phoelich en Van Groningen uitten hun ongenoegen in aanwezigheid van de wethouder. „Als er een klankbordgroep wordt ingesteld en je neemt er zitting in, heb je het idee dat je mening ertoe doet", klaagde Phoelich. „Iedereen op de presentatieavond wilde Handle with Care en dan kiest het college toch voor Okra." De wethouder, die dat betoog af kapte, hoopt in september 2009 de eerste spa in de grond te steken. Tot die tijd heeft hij nog veel in breng nodig. Maar die komt niet van Van Groningen. „Ik doe het niet meer. Ik zat hier voor niks." Hoofdplaatpolder en langs de Westerschelde bij Ossenisse. door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - De provincie Zee land laat uitgebreider onderzoek doen naar de mogelijkheden voor buitendijks natuurherstel in de omgeving van de Hoofdplaatpol der en nabij Ossenisse. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren besloten daar 47.500 euro voor beschikbaar te stellen. Eerder dit jaar liet de provincie door hetzelfde bureau dat de op dracht nu krijgt, onderzoeken wel ke plaatsen langs de Westerschel de het meest kansrijk waren voor natuurherstel door de aanleg van strekdammen. Dat zou een alternatief kunnen zijn voor ontpoldering. Uit dat on derzoek kwamen de genoemde twee locaties als geschikt naar vo ren. Het vervolgonderzoek dat de pro vincie nu laat doen, richt zich er in eerste instantie op in beeld te brengen wat de negatieve effecten zijn die aanleg van de strekdam men hebben op de omliggende geulen en platen in de Wester schelde. Daarnaast beoogt de stu die oplossingen aan te dragen hoe deze negatieve gevolgen dusdanig te verminderen zijn, dat de nieu we buitendijkse natuur op een ver antwoorde manier kan worden aangelegd. j^j De provincie Zeeland laat een on- derzoek doen naar buitendijks natuurherstel in Zeeuws-Vlaande- ren nabij Hoofdplaat en Ossenis- (PvdA). De Hansweertse kermis is traditiegetrouw rond Pasen. Op eerste paasdag (zondag) staan de attracties echter altijd stil. De dorpsraad heeft al meerdere keren aangedrongen op afschaffing van de zondagssluiting. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft er een bijzonder monument bij gekregen. Het 17e eeuwse uur werk dat tot 1963 in de Zuidhaven poort te vinden was, versleten raakte, niet meer te restaureren leek en geschonken werd aan het Utrechtse museum van Speelklok tot Pierement, is terug in Zierik zee. Volgende week wordt het door wethouder Wijnand Renden van Schouwen-Duiveland weer in werking gesteld. Zestig jaar lang stonden de wijzers op tien voor twaalf. De tand des tijds knaagde flink aan de raderen van het uurwerk, maar Wim de Groot van de Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk liet zich daardoor niet afschrikken. „Het was heel roestig. Een uur werk uit die tijd was opgebouwd uit ijzeren raderen en staven. Ik heb het uurwerk eerst helemaal uit elkaar gehaald. Vervolgens zijn alle onderdelen genummerd en daarna is al het ijzerwerk gestraald om het te ontroesten", vertelt De Groot. Na het ontroesten volgde het coa ten met behulp van een mengsel van lijnolie en roet. Vervolgens werd het uurwerk weer in elkaar gezet. De Groot schat dat hij enke le honderden uren heeft besteed aan de restauratie. Het oude torenuurwerk krijgt een plaatsje in het Maritiem Museum in Zierikzee. BURCH-HAAMSTEDE - De provincie Zeeland ziet geen enkele reden om handhavend op te treden tegen ki tebuggyen op het strand Voornes Duin in de Voordelta. De provin cie negeert daarmee het verzoek van Stichting Faunabescherming om handhavend op te treden te gen het rijden met kitebuggy's al daar. Op last van Raad van State werd eerder het kitebuggyen op het Verklikkerstrand bij Nieuw-Haamstede verboden. Volgens Stichting Faunabescher ming is kitebuggyen - waarbij be mande karretjes over het strand worden voortgetrokken door grote vliegers - schadelijk voor de na tuur. De Stichting vindt dat de provin cie op moet treden. door Aio Pamkow BURGH-HAAMSTEDE - Passend bij de naam van het brillenmuseum 'Ogen te kort' aan de Dapperweg in Burgh-Haamstede, keek het da gelijks gemeentebestuur gistermid dag de ogen uit in dit ware 'kijkpa- radijs' van Henk Bergmans en Fred van 't Loo. Bergmans is een ware collectio neur van brillen in talrijke uitvoe ringen: monocles, lornets, Neuren- bergers, pince-nez, fopb rillen, duikbrillen en drie-dimensionale brillen. Tot de collectie van Bergmans be horen ook brillen van beroemde ontwerpers en exemplaren die be roemde personen hebben gedra gen. Wethouder Wijnand Renden be zocht het brillenmuseum al eerder naar aanleiding van een subsidie verzoek. Hij was zo verrast over wat hij hier in die voormalige boeren schuur aantrof dat hij dit ook de overige leden van het college van burgemeester en wethouders, en gemeentesecretaris Marieke van de Heuvel wilde laten zien. De bestuurlijke afvaardiging zag hier gisteren een van de nieuwste aanwinsten: een tafel gemaakt van 'vrouwenbenen', die ooit dienst hebben gedaan in de kousenpre sentatie. In 'Ogen te kort' zijn die benen tot tafelpoten getransformeerd. Voor zien van een kanten kousenband dragen ze een vitrine met beziens waardige objecten. Het Schouws college en de gemeentesecretaris kijken hun ogen uit in het brillenmuseum in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27