ook Bussen blijven op Stationsbrug rijden TOP 1 TOYS vf Waterschap met ton over de brug voor N57 Bezwarenprocedure tegen ballenvangers golfbaan loopt nog Strijd om fietstunneltje gestaakt www.vissertoys.nl 11 *1 VANAF VANDAAG 40% KORTING V OP DE NAJAARS- EN WINTERCOLLECTIE n/l LU I W PZC Woensdag 10 december 2008 23 De Eendracht ligt tot 14 februari in Dok 2 van Scheldepoort. door Wendy van den Hurk RITTHEM - Zij die stiekem hoopten dat de Eendracht het Scheldekwar- tier wel als nieuwe thuishaven zou verkiezen, kunnen het schudden: de grootste driemastschoener van de Benelux is niet weg te krijgen uit Rotterdam. Ach, vooruit... Nog één keertje dan: het zeilschip ligt de komende maanden toch in Vlis- singen. Zij het dróóg. Scheldepoort, Dok 2. Achter werk- bak Anna steken drie witte mas ten uit. De Eendracht past er maar net in. Het bijna twintigjarige zeilschip is hier voor Heel Groot Onderhoud. Tot 5 januari ligt het overdekt. Daarna vaart het buiten naar de ka de, waar vrijwilligers de klus afma ken, om op Valentijnsdag Vlissin- gen-Oost te verlaten voor een tochtje naar de Canarische Eilan den. De Caribbean moeten nog een jaartje wachten. „Rotterdam heeft geen dok waar we in passen", vertelt de kersverse directeur Rob Schrootjes. „En hier konden we nog meeliften ook. Car poolen, ja, zo zou je het kunnen zien. Het scheelt een hoop kosten. We blijven een stichting." Die stichting heeft het onderhoud anders financieel goed voor elkaar. Wat het in totaal kost, wil Schroot jes liever niet kwijt. „Maar nor maal zou je het dubbele kwijt zijn. Gelukkig hebben wij veel sponso ren; de Eendracht wordt omarmd door het Rotterdamse bedrijfsle ven. Zelfs de verf kan eraf" Die was dan ook wel hard nodig. In de loop der jaren zijn er zoveel lagen blauwe verf opgesmeerd, dat het nu tijd is om dat er allemaal af te halen. Het zeilschip wordt volledig kaalge- straald. Dat gebeurt door het te slurry-blasten. Een nieuwe metho de, volgens Schrootjes. „Tegen het schip zetten we een apparaat, waar een mengsel van grit en mod der uit komt. Het neemt ook gelijk al het vuil mee, dus daarna kun nen we het een nieuwe laag geven. Dat doen we gelijk met goede verf, zodat we vijftien tot twintig jaar vooruit kunnen." Ook het hele dek krijgt betere kwa liteit. Het oude, kunststof kurkdek („met je nagel priemde je er zo in, schoenen met hakken waren altijd verboden") wordt vervangen door eentje van teak look, zoals ook ex clusieve cruiseschepen die hebben. „Bovendien plaatsen we roestvrij stalen plinten, waar andere sche pen jaloers op zijn. Verder gaan we het hele machinepark overha len, zeg maar reviseren en gaat de voormast eruit. Die testen we op sterkte en maken we schoon." Dan krijgt het binnenverblijf nog een opwaardering ook. „Dat gaan we opnieuw intimmeren om het aantrekkelijker te maken voor jon geren. Nee, op hippe loungesofa's hoeven zij niet te rekenen; we blij ven wel een zeilschip. Maar nu is het wel érg functioneel en een buf fet extra kan ook geen kwaad. Daarbij komt er een flatscreen te hangen en krijgt het schip breed band internet aan boord. Om het plaatje af te maken, vervangen we de apparatuur van de buitenbrug. We sturen altijd buiten, maar wel met wat samengeraapt materiaal, dat nog een beetje gecorrodeerd is ook. Straks is alles design." En dan maar hopen dat de jeugd warmloopt om stuurman te wor den. Want daar heeft de stichting altijd gebrek aan. Schrootjes denkt dat dat na het grote onderhoud hele maal goedkomt. „Als je moderne apparatuur hebt en een strakke uit straling, dan trek je automatisch nieuwe mensen aan." Meer informatie op: Q www.eendracht.nl De Eendracht De Eendracht is met een hoog te van meer dan 45 meter, een breedte van twaalf meter, een totale lengte van 59 meter en een diepgang van vijf meter de grootste driemastschoener van de Benelux. Het is in 1989 gebouwd door Damen, in Gorinchem. De stichting erachter, Het Zei lend Zeeschip, heeft als doel om jongeren warm te maken voor de maritieme wereld. Dat doet zij met reizen, die spe ciaal bedoeld zijn voor jeugd. Met honderdduizenden zeemij len is de driemastschoener in totaal al twaalf keer de we reld rohd geweest. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY1 KARTEN EN ETEN: j KEUZEMENU: 2x12 minuten karten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES i halve kip T 0118-G17475 door Theo Giele MIDDELBURG - Het sluiten van de Stationsbrug in Middelburg voor de grote- lijnbussen van Con- nexxion is ook na de opening van de nieuwe N57 niet mogelijk. Dat is de conclusie van bestuurlijk overleg tussen de busmaatschap pij, de provincie - eigenaar van de brug - en de gemeente Middel burg. De CDA-fractie had ge vraagd te onderzoeken of de grote bussen van de brug geweerd zou den kunnen worden. Volgens 'de drie betrokken partijen zouden busreizigers te veel ongemak on dervinden van het verleggen van de busroutes en halteplaatsen. Ook de inzet van kleinere bussen is geen optie omdat passagiers dan 'zouden moeten overstappen. Na opening van de N57 in 2010 wordt de Stationsbrug autovrij, met uitzondering van lijnbussen, taxi's en hulpdiensten. Er is nu gekeken naar aanpassing van de rijbaanindeling na 2010. Daarbij zou slechts één rijbaan be schikbaar komen voor de bussen, die dan afwisselend van en naar de stationszijde rijden. Op deze manier kan het busverkeer beter worden gescheiden van de fietsers, zo schrijft wethouder Frank Streng in antwoord op de vragen van het CDA. door Henk Postma MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden heeft gisteravond het laatste gaatje gedicht in de financie ring van de nieuwe Rijksweg N57 in de gemeente Veere. De algemene vergadering ging ak koord met de bijdrage van 100.000 euro die al een tijdje klaar lag. Al leen algemeen bestuurslid Joop Roodenburg stemde tegen. Het waterschap verwacht dat de nieuwe N57 sluipverkeer weghaalt van de waterschapswegen, waar door daar minder geld nodig is voor onderhoud en veiligheid. Roodenburg ziet de nieuwe N57 als een snelweg van Rijksweg A58 naar Europoort. Op zo'n verkeersa der, die volop vrachtverkeer aan trekt, zit Walcheren volgens hem niet te wachten. Gezworene Bert van der Hoef verwees naar een zit ting van de Raad van State. „Daar is gebleken dat geen sprake is van een toename van vrachtverkeer." Gebleken? Dat vond Roodenburg veel te kras uitgedrukt. Vlissinger verdacht van diefstal VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissinger is gistermorgen aange houden omdat hij wordt verdacht van diefstal bij een bedrijf aan de Buitenruststraat in Middelburg. Deze diefstal is half november ge- Een getuige zag de man lopen met de door hem gestolen spullen en gaf zijn gegevens door aan de poli tie. De verdachte kon gisteren in zijn woonplaats worden opgepakt. Scooter rijdt door na aanrijding MIDDELBURG - Een scooterrijder is gistermorgen rond kwart voor acht doorgereden na een aanrij ding met een fietser op de krui sing Torenweg-Roozenburglaan in Middelburg. De scooterrijder verleende volgens de politie geen voorrang aan de fietser, een 27-jarige Vlissinger. Toen de fietser zei dat hij schade had, ging de scooterbestuurder er vandoor. De Vlissinger hield aan het ongeluk een gezwollen hand over. De politie zoekt getuigen. Zeeuwse serviesbeurs in Koudekerke GRIJPSKERKE - Wie op zoek is naar attributen voor een mooi gedekte kersttafel, kan komend weekend terecht op de Zeeuwse Servies- beurs in Koudekerke. Er is een aan bod van serviezen, onderdelen, glaswerk, kristal, bestek en meer. De tiende editie van deze jaarlijk se beurs is op zaterdag 13 en zon dag 14 december, steeds van 11 tot 17 uur, in het Blauwe Hof aan de Breeweg 11. De toegang is gratis. Geld voor herstel streekeigen erf GOES - Voor het herstel van streek eigen erven in Midden- en Noord-Zeeland komt 71.000 euro beschikbaar uit een Europese pot voor plattelandsontwikkeling. Stichting Landschapsbeheer Zee land zet eenzelfde bedrag in, zodat 142.000 euro in kas is voor erven in Zeeuwse stijl op te knappen. SLZ is langer bezig om de erven van boerderijen terug in oorspron kelijke stijl te brengen. De stich ting geeft ook cursussen over in richting en verzorging van het erf. Museum in Domburg gaat kiosk opknappen DOMBURG - Het Marie Tak van Poortvliet Museum gaat de kiosk in de tuin opknappen. De gemeen te Veere haalt er 4300 euro voor uit het leefbaarheidsfonds. Het mu seum betaalt de rest zelf: 1400 eu ro. Volgens B en W vinden in de kiosk activiteiten plaats die bijdra gen aan het verbeteren van sociale contacten. De tuin is alleen nog maar toegankelijk als het museum open is. Dat gaat veranderen. Veere verdeelt restgeld voor jeugdactiviteiten DOMBURG - De gemeente Veere heeft de helft van het extra geld voor jeugdwelzijn nog niet uitgege ven. Er resteert ruim 25.700 euro. Dat wordt volgend jaar verdeeld over de volgende projecten: fiets- sluis en hekwerk bij speelterrein in Zoutelande (2.500 euro); bijdra ge voor hangplek dorpsplein Kou dekerke (8.000 euro); project Straathoekwerk tegen alcoholmis bruik (7.267 euro), uitvoering twee de fase speelveld Serooskerke (8.000 euro). MIDDELBURG - Tegen de plaatsing van de palen en netten als ballen vangers bij de golfbaan in De Mor- tiere zijn wel bezwaren ingediend. Dit in tegenstelling tot wat giste ren werd gemeld. Volgens wethouder Hannie Kool- Blokland is één zienswijze tegen de ballenvangers naar de gemeen te gestuurd. De bezwaren tegen de plaatsing van de palen en netten zijn door het college van burge meester en wethouders ongegrond verklaard. Tegen die beslissing loopt inmid dels een procedure. Overigens worden de ballenvan gers nog omzoomd door bomen zodat ze beter in het landschap passen. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de netten geen gevaar ople veren voor vogels. NIEUWDORP - De strijd voor een fietstunneltje tussen Nieuwdorp en 's-Heerenhoek onder de Sloe- weg is gestreden. De dorpsraad Nieuwdorp die het tunneltje wil de hebben, heeft de handdoek in de ring gegooid. Half november trok de dorpsraad nog aan de bel bij de provincie en de gemeente Borsele. Vóór aanleg van de Westerschelde- tunnel was toegezegd dat Nieuw dorp er niet op achteruit mocht gaan. De provincie stuurde 'on langs een reactie die slechts voor één uitleg vatbaar is: een fietstun neltje is niet nodig. Slechts hon derd fietsers zullen er gebruik van maken, aldus de provincie. nummen één in speelgoed Speelgoed Visser Langekerkstraat 2-6 Goes tel. (0113) 21 65 57 bezoek onze website: t/m maart iedere dinsdag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25