Banken verlagen hypotheekrente Softwarehandelaar ten strijde tegen Microsoft GioenRIK Middelburg www.groenrijk.nl Cluster verlichting 19,95 W PZC Woensdag 10 december 2008 13 384 heldere gebundelde lampjes Rabobank zet eerste stap, ook Postbank en ING verlagen tarieven. AMSTERDAM - De Postbank en ING verlagen vandaag de rentetarieven op hypotheken met een looptijd van tot 5 jaar met o,i procent punt. Dat zei gisteren een woord voerder van de Postbank, die tot het ING-concern behoort. De verlaging is het gevolg van de B recente renteverlaging door de Eu ropese Centrale Bank (ECB) met 0,75 procentpunt. Maandag zei be stuursvoorzitter Bert Heemskerk van Rabobank dat de coöperatieve bank de rentetarieven wil verlagen met 0,25 tot 0,33 procentpunt. Daarmee komt de rente op een hy potheek met een looptijd van 10 jaar bij Rabo uit op 5,25 procent en een variabele hypotheek rond de 5 procent. "Heemkerk zei te ver wachten dat andere banken „zul len meegaan" met de verlagingen. De woordvoerder van de Postbank stelde dat de aanstaande verlaging niets te maken heeft met de woor den van Heemskerk. „Wij bepalen zelf ons rentebeleid op basis van de ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkten. We zijn niet af hankelijk van andere partijen." Tot op heden werden de rentever lagingen die centrale banken heb ben doorgevoerd, door de banken nauwelijks doorberekend aan de consument. Banken zijn erg voor zichtig met het uitlenen van geld, waardoor huizenkopers niet kon den profiteren. Nu de Rabobank, de grootste hy potheekverstrekker van Neder land, als eerste heeft besloten de langlopende rente te verlagen, moeten andere banken wel volgen om hun positie op de hypotheek markt te behouden. Fortis houdt de markt scherp in de gaten. „Als daar aanleiding toe is dan gaan wij mee naar bene den", zegt een woordvoerder. De bank brengt momenteel 6,1 pro cent rente in rekening op hypothe ken met een looptijd van tien jaar. Er is veel kritiek op geldverstrek- De Rabobank, Postbank en ING verlagen de rentetarieven op hy potheken. Door de financiële cri sis zijn nu ook hypotheekadvi seurs in zwaar weer beland. kers. Partijen op de woningmarkt en de politiek maanden banken eerder al om de knip te trekken. De rentetarieven waarvoor ban ken zelf geld kunnen lenen, zijn af gelopen periode drastisch gedaald terwijl de hypotheekrente ongewij zigd hoog bleef. Ondertussen zit de woningmarkt helemaal op slot en wordt er geen huis verkocht. Ook hypotheekadviseurs zitten in zwaar weer als gevolg daarvan. Vol gens de Vereniging van Hypo theekadviseurs in Nederland (VvHN) dreigen vooral kleinere kantoren in financiële problemen te komen. Grote ketens als De Hy- potheker, De Hypotheekshop en Hypotheekvisie kampen met flink minder toeloop van klanten, maar weten hun omzet wel redelijk op peil te houden. Anton Vanden Bol, directeur van Hypotheekvisie, vindt het positief dat klanten nu meer tijd besteden aan het kopen van een huis. De 'aarzeling' is volgens hem ook te wijten aan 'zo veel slecht nieuws'. Maar de woningmarkt zal toch weer aantrekken, voorspelt Van den Bol. „Uiteindelijk willen men sen toch dat huis kopen." Concern zou zijn software in Europa te duur verkopen. AMSTERDAM - Softwarehandelaar Samir Abdalla uit Bussum heeft bij de Europese Commissie een an titrustklacht ingediend tegen Mi crosoft. Hij beschuldigt het con cern ervan zijn software in Europa veel duurder te verkopen dan el ders in de wereld. De prijzen in Europa liggen wel veertig procent hoger dan in de VS, zegt Gerard van der Wal, de advocaat die Abdalla in de arm heeft genomen. Een pakket Micro soft Office 2007 kost in de Europe se Unie omgerekend 325 dollar. In de VS betaalt de consument voor exact hetzelfde programma onge veer tweehonderd dollar. Van der Wal: „Microsoft hand haaft die prijsverschillen door de invoer van originele producten uit derde landen te verbieden. Dit moet worden gekwalificeerd als misbruik van een machtspositie." Microsoft heeft met Office-soft ware een marktaandeel dat in Eu ropa oploopt tot 95 procent. Door parallelle invoer uit andere landen tegen te houden zou het concern handelen in strijd met diverse Eu ropese verdragen. Met zijn uitvoerig gedocumenteer de aanklacht slaat de softwarehan delaar terug naar Microsoft, dat hem eerder in Californië voor de rechter sleepte. Zijn bedrijf HW Trading zou op grote schaal ille gaal buitenlandse Microsofflicen- ties voor studenten hebben ver handeld ter waarde van 3,5 mil joen dollar. Microsoft beroept zich bij het weren van de goedkopere importsoftware op zijn intellectue le eigendomsrecht op die soft ware. Op basis van eerdere Europe se rechtspraak mogen bedrijven j dit inderdaad doen. Maar zodra die praktijk leidt tot onverklaar baar hogere prijzen in Europa, kan dit toch worden aangepakt op grond van artikel 82 van het Euro pese Verdrag, dat misbruik van een economische machtspositie 1 verbiedt, aldus de advocaat. Er bestaat volgens Van der Wal 'geen legitieme rechtvaardiging' voor de huidige prijsverschillen. In het belang van de consument wil hij Microsoft daarom aanpakken. Als de Commissie de klacht ge grond verklaart, zou dat tot gevolg hebben dat de parallelimport van goedkope software in Europa ge makkelijker wordt. Microsoft stuurt desgevraagd een standaardmailtje als reactie, waar in staat dat het bedrijf verwacht 'de aantijgingen van HW Trading te kunnen weerleggen'. Inhoude lijk wil Microsoft niet reageren. Prijs spruitjes deze winter bijzonder laag DEN HAAG - De prijs van spruitjes en andere wintergroenten is dit jaar bijzonder laag. De consument profiteert ervan maar de boeren die ze telen, hebben het moeilijk. Dat zei voorzitter Henk Doorn bosch van de vakgroep volle- grondsgroenten van LTO Neder land gisteren. Oorzaken van de la ge prijzen van vooral spruiten zijn volgens hem overproductie en het uitblijven van echte kou. Een kilo spruitjes bij de boer zou voor min der dan 10 cent de deur uitgaan. Dat is onder de kostprijs. Achtduizend banen weg bij Sony TOKYO - Het Japanse concern Sony gaat achtduizend banen schrappen in zijn elektronicasector, ofwel vijf procent van zijn wereldwijde per soneelsbestand in die bedrijfstak. De banenreductie moet voor april 2010 gerealiseerd worden, zo liet Sony gisteren weten. De operatie moet een kostenbesparing van 850 miljoen euro per jaar moet opleve ren. Het aantal fabrieken, nu 57, wordt met ongeveer tien procent verminderd. Een fabriek in Frank rijk waar onder meer magneet band wordt gemaakt, gaat dicht. Geen ontslagen bij Heijmans-dochter WBU MIDDELBURG - Bij aannemingsbe drijf de Walcherse Bouw Unie (WBU) in Grijpskerke worden geen mensen ontslagen. Dat zegt directeur Gert van Kralingen in een reactie op het bericht dat bij moederbedrijf Heijmans 450 ba nen verdwijnen. „Wij zijn niet be trokken bij deze organisatorische wijziging", zegt hij. „Wij hebben op dit moment nog voldoende werk, tot een eind in 2009, daarna moeten er wel projecten bij, maar dat is altijd zo." Bij de WBU wer ken ongeveer 150 mensen. - Openingstijden: ma t/m vr: 10.00 - 21.00 uur, za: 09.00 - 17.00 uur Mdrtiereboulevard 2 - tel. 0118 470400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13