'Goede systemen zijn nu nog erg duur' 'We moeten er knalhard tegenaan gaan, innoveren en gericht zijn op de toekomst' Jan-Paul van Hoven, akkerbouwer. Woensdag 10 december 2008 1 1 Via de website van het weekblad Boerderij is aan 3.700 agrariërs gevraagd hoe zij de toekomst van hun bedrijf zien. Bijna 60 procent denkt dat zijn bedrijf meer dan gemiddeld zal groeien, vooral door investeringen in automatisering en mechanisering. Melkveehouders zien meer groeikansen dan akkerbouwers en loonwerkers. Vertrouwen Groei Het vertrouwen van de boeren in de economie is redelijk. Maar het vertrouwen in de wereldeconomie, de brandstofprijzen en het Ministerie van LNV is beduidend minder. 5* De boeren verwachten vooral met inzet van automatisering de groei te kunnen opvangen. Van samenwer king en inzet van extra personeel zal minder gebruik gemaakt worden. wereld- brandstof- markt- grond- regering economie prijzen prijzen prijzen personeel mechani- automa- loon- samen- sering tisering werk werking De deelnemers aan het onderzoek konden cijfers van 1 tot en met 5 geven, waarbij 1 een lage score is en 5 de hoogste score. Verwachtingen De boeren hebben vertrouwen in de toekomst en verwachten een geleide lijke toename van de schaalgrootte bij zowel hun eigen bedrijf als overige Nederlandse bedrijven. Komt er een verdere schaalvergroting? NL eigen bedrijf Nee, ik verwacht een krimp 2% 4% Nee, ik verwacht een stabiele situatie 3% 12% Nee, ik verwacht nauwelijks een toename 3% 14% Ja, ik verwacht een geleidelijke toename in schaalgrootte groei 49% 59% Ja, ik verwacht een verdubbeling van de schaalgroottegroei 9% 7% Ja, ik verwacht een schaalgrootte groei door verbreding 3% 5% Ja, het zal echter regionaal verschillend zijn 30% - Totaal 100% 100% infographic' CvW bron: Het onderzoek 'De landbouwmechanisatie van de toekomst', in opdracht van Federatie Agrotechniek, Rabobank en Agrovak. Een robotfabrikant wil wel even uit leggen hoe het zit. De toekomst is aan de robot, stelt hij. Maar dan moet de gemiddelde melkveehou der wel het aantal koeien verhogen van zestig naar tweehonderd. De mondiale crisis verontrust de landbouwers wel, maar ze denken dat de schade beperkt blijft. „Want mensen blijven eten", stelt Jan-Paul van Hoven, een grote akkerbouwer met 1300 hectare grond in de Zeeuwse Wilhelminapolder in het forum. „We moeten er knalhard te genaan gaan, innoveren en gericht zijn op de toekomst." onkruid wieden. Een goede onder nemer weet problemen om te zet ten in vernieuwing. Burger: „Het is de irritatie in de oester die de parel doet ontstaan." In de forumdiscussie die volgt zegt melkveehouder uit het Groene Hart Jan Stuij 'dat de melkquote ring op onze sector een verlammen de uitwerking heeft gehad'. Met een terugtredende overheid krijgt de boer weer meer kans. Maar of al zijn collega's nu een voerrobot aan gaan schaffen? „Die komt volgens mij pas in zicht als je een nieuw be drijf sticht." foto's Dolph Cantrijn Het bedrijf Agrovision is dat. Het won gisteren de AgroVak Award 2008, met de 'voerkoppeling dyna misch voeren'. Een computer ziet of een koe met meer krachtvoer meer melk geeft. Zo ja, dan komt er nóg meer voer. Zo nee, dan niet. Geen hap brokjes te veel maar ook geen hap te weinig. Het zijn dit soort innovaties die de Nederland se landbouw in de wereldtop kun nen houden, vindt de jury. www.agrovak.nl Reacties: nieuwsredactie@wegener.nl 1 Bosch. Wim Sloot. Theo (56) en Brian Sa- lomé (26), akkerbouwers uit IJzendijke: Theo: „Wij bezit ten op dit mo ment 80 hectare grond. We verbouwen onder meer aardappels, -uien en tarwe. Uitbrei den is lastig, meer grond kopen zit er voor ons bij voorbeeld niet in op dit moment." Brian: „De prijzen lig gen gewoon te hoog. De grond brengt nu niet meer op dan dat 'ie kost. Misschien in de toe komst, als de prijzen da len." Theo: „Wij doen het meeste werk zelf. Er komt haast geen loon werker aan te pas. Machi nes delen we met ande re boeren." Brian: „Dat heeft te ma ken met kostenverla ging. Je gebruikt zo'n machine toch maar een korte tijd. In de toe komst zie ik ons ook meer gaan werken met gps-systemen. In min der tijd meer doen, dat is de opzet." Theo: „De goede syste men zijn nu nog erg duur, maar over een paar jaar is de prijs een stuk lager." Theo (links) en Brian Salomé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11