Griekse onrust gevoed door angst Opnieuw een dag van rellen J Graven van moslimsoldaten beklad PZC Dinsdag 9 december 2008 7 Sociale voorzieningen zijn slecht en onderwijs krijgt te weinig geld. door onze correspondent Eelco van der Linden ATHENE - Griekenland beleeft de ernstigste onlusten sinds jaren. Links studentenprotest legt vooral de onmacht bloot van het Griekse establishment om een remedie te vinden voor de economische crisis en aloude kwalen als corruptie en politiek opportunisme. Ondertussen regeert de angst. Voor angry young men biedt het Griekenland van vandaag genoeg inspiratie. Economisch ging het al slecht voordat de financiële crisis de rest van de wereld overviel. Het leven is sinds de invoering van de euro peperduur, sociale voorzienin gen zijn slecht en er is geen geld voor broodnodige investeringen in bijvoorbeeld onderwijs. Het land heeft zich vertild aan de kosten van de Olympische Spelen in 2004. Athene en andere grote steden ogen vandaag moderner, schoner en groener, maar voor wie niet kan rondkomen of een communis- tisch-anarchistische geloof aan hangt, zoals velen in de Atheense wijk Exarchia, symboliseert die nieuwe glans vooral onrecht en achterstand. Zaterdag begonnen de onlusten in Exarchia toen een vijftienjarige jongen door de politie werd dood geschoten. De wijk is een bastion van allerlei linkse groepen, die zich laven aan de rijke traditie van de wijk. Hier staat de Technische Hogeschool waar in 1973 studenten acties be gonnen die het einde van het geha te kolonelsregime inluidden, maar ook veertig demonstranten het le ven zouden kosten. De wijk levert steevast de meest ra dicale component van elke demon stratie en botsingen met de politie zijn meer gewoonte dan uitzonde ring. In 1985 schoot de politie ook een Protest legt onmacht bloot om remedie te vinden voor kwalen als corruptie. vijftienjarige jongen dood, waarna eenzelfde stadsguerrilla ontstond als nu. De anarchisten zijn niet extreem talrijk of gevaarlijk, maar ze ver mengen zich met minder radicale groepen. Bovendien worden ze door zowel de rechtse regering als de linkse oppositie gebruikt in hun politieke strijd. Het kenmerkt de politieke cultuur in Grieken land, waar de retoriek net zo be langrijk is als opportunisme, cor ruptie en nepotisme. Premier Karamanlis zit volop in de problemen. Zijn regering heeft een meerder heid van maar één zetel in het par lement en ligt onder vuur vanwe: ge omstreden economische hervor mingen en een onroerendgoed- schandaal, waarbij ook de Grieks-orthodoxe kerk is betrok ken. Het protest tegen zijn beleid is vol gens Karamanlis steevast het werk van 'de anarchisten'. De linkse Pasok, tot voor kort (lang) aan de macht, ruikt bloed. De partij staat voor het eerst in acht jaar voor in de peilingen en gebruikt ook 'de anarchisten'. Vol gens ex-minister van Binnenland se Zaken Hrisohodis zal het feit 'dat de regering extreemlinks ziet 'als staatsvijand uitmonden in een nieuw kolonelsregime'. Beide partijen spelen in op angst, die bij de gemiddelde Griek groot is. Men voelt zich belaagd, wat ook -tot uiting komt in de agressieve manier waarop asielzoekers beje gend worden. Europa spreekt schande van het recente, harde po litieoptreden, maar de Grieken ant woorden dat zij niet de rekening willen betalen voor het falende im migratiebeleid van de EU. De populaire schrijver Petros Mar- karis zei gisteren dat de regering noch de oppositie begrijpt hoe ern stig de Griekse crisis is. „Het geweld is aan de orde van de dag, in stadions, op scholen en uni versiteiten. De maatschappij is in moeilijkheden en regeert op deze manier. Maar dat moet je wel wil len zien." ATHENE - Voor de derde achtereenvolgende dag is Griekenland getroffen door. zware rellen uit woede over de dood van een tiener door een politiekogel. Duizenden jongeren raakten gisteren door het hele land' slaags met de politie. Winkels en auto's gingen in vlammen op. Het epicentrum van de protesten is Athene. Onge veer tienduizend demonstranten, voornamelijk jonge ren, schilderden demonstratief een straat in het cen trum van de hoofdstad rood, naar de kleur van het bloed van de gedode jongen. In Thessaloniki, en op eilanden als Kreta, Corfu en Rhodos braken eveneens rellen uit. Sommige universiteiten in het land zijn be zet. Ook de Griekse gemeenschap in het buitenland roert zich. Bij de Griekse ambassade in Londen staken en kele tientallen demonstranten de Griekse vlag in brand. In Berlijn drongen ongeveer dertig actievoer ders het Griekse consulaat binnen. Zij wierpen pam fletten uit de ramen van het gebouw. ARRAS - Vandalen hebben gisteren in den bekladden de graven met hakenkruisen tisch gedeelte van de goed onderhouden be- gen. President Sarkozy zei dat de 'afstotelijke Noord-Frankrijk de graven van zeker vijfhon- en andere tekens, waarvan de betekenis niet graafplaats Notre Dame de Lorette, waar veel daad' neerkwam op 'weerzinwekkend racis- derd islamitische soldaten beklad. Onbeken- duidelijk was. De graven liggen in het islami- gesneuvelden uit de Eerste Wereldoorlog lig- me'. foto Michel Spingler/AP Auto rijdt in Brazilië in op processie: 7 doden RIO DE JANEIRO - Een automobilist is in het Braziliaanse Recife op een groep bedevaartgangers ingereden. Daarbij zijn volgens de politie ze ven pelgrims om het leven geko men. Vier anderen, onder wie de chauffeur, raakten gewond. Kort na middernacht reed de automobi list in op een processie van onge veer twintig mensen. Plaatselijke media meldden dat de chauffeur dronken was. Gevangenen Californië zijn volle cellen beu SAN FRANCISCO - In Californië bui- gen rechters zich over de vraag of de overbevolking van de gevange nissen in strijd is met de grondwet van de westelijke staat. Volgens The New York Times kan de zaak resulteren in de vrijlating van 52.000 gedetineerden. In 33 inrich tingen zitten meer dan 150.000 ge detineerden, het dubbele van waar voor die zijn gebouwd. Zachte botten door drinken van limonade BONN - Jongeren die vaak limona de drinke'n, hebben zachtere bot ten. De botten bevatten minder mineralen en zijn daardoor min der stabiel. Dat blijkt uit onder zoek van de universiteit Bonn. Bij jongeren die veel softdrinks tot zich nemen, bestaat dan ook een verhoogd risico om op latere leef tijd osteoporose (botontkalking) te krijgen. Hoe dat komt, is nog niet duidelijk. Oesterbanken Normandië geplunderd CAEN - Aan de kust van Norman dië in Frankrijk is de afgelopen we- Jcen acht ton aan oesters gestolen. Het moet om professionele dieven gaan, die 's nacht met tractoren de oesterbanken in de baai van Veys leeghalen. Er worden vaker oesters gestolen, maar nog nooit op zo gro te schaal. De Franse oesterbranche verkeert in een zware crisis vanwe ge een mysterieus herpesvirus. Uit de recent gepubliceerde Keuzegids Hoger Onderwijs 2009 blijkt dat onze opleiding Aquatische Ecotechnologie de beste milieu-opleiding van Nederland is èn tevens een 10° landelijke plaats inneemt van alle ruim 1000 hbo-bacheloropleidingen! Deze kwaliteitsopleiding richt zich op alle aspecten die bij modern en verantwoord waterbeheer aan de orde komen en biedt uitstekende carrièrekansen. Wij zijn er trots op! M V ria T -.a HogeschoolJ^^Zeeland j Kennismaken met deze opleiding? Bezoek de open dag op 31 januari! Meer informatie vind je op: www.keuzegids.orgofwww.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7