Winkeliers verspillen veel energie Advies van VWA aan consument: eet geen eerder gekocht Iers vlees Schone kolen Voor altijd james Bond de winkels in Arnemuiden! 6 Dinsdag 9 december 2008 PZC AMSTERDAM - De 81-jarige Sir Roger Moore heeft gisteren in Amsterdam zijn biografie Voor Altijd James Bond gepresenteerd. Net als in zijn eerste memoires, die in 1992 verschenen, haalt hij in het nieuwe boek herinnerin gen op aan zijn kindertijd in Londen en hoe zijn filmliefde begon in de bio scopen in de buurt. foto Marcel Hemelrijk/ANP Open winkelpui is doorn in het oog van politiek. DEN HAAG - Nederlandse winke liers verspillen tezamen honder den miljoenen euro's aan energie door open winkelpuien. Rekening houdend met standaardpuien van zo'n zes vierkante meter ligt de verkwisting van gas al op 150 mil joen euro per jaar. Doordat veel winkels hun voorgevel helemaal open houden, ligt het werkelijke bedrag enkele tientallen miljoenen euro's hoger. Van de ruim 117.000 winkels in Ne derland heeft eenderde een open pui. Volgens Energiecentrum Mid den- en Kleinbedrijf gaat er bij een gemiddelde schuifpui per jaar al 4500 kubieke meter gas verlo ren, dat is drie keer het jaarver bruik van een doorsnee huishou- Winkels verkwisten alleen al aan gas 150 miljoen euro per jaar door het gebruik van een open pui om klanten te lokken. den. Winkels vrezen dat zij min der klandizie krijgen als de winkel pui gesloten is. Het Energiecentrum heeft bere kend dat een winkelier met een au tomatische schuifpui al driedui zend euro per jaar kan besparen. De exacte besparing hangt wel af van de ligging. De verspilling van gas is de poli tiek een doorn in het oog, maar in grijpen kan Den Haag niet. „Dit is lokaal beleid en wij hebben ge meenten de mogelijkheid gegeven om bij de verstrekking van vergun ningen rekening te houden met energieverspilling", zegt het Pv- dA-Kamerlid Diederik Samson. Eerder dit jaar won de gemeente Amsterdam een rechtszaak van de supermarkten, omdat de kruide nierswinkels verplicht werden om afgesloten vrieskisten in de winkel te plaatsen. Samson: „Ook als het gaat om winkelpuien hebben ge meenten bij een eventuele gang naar de rechter grote kans om te winnen. Alleen moet de eerste ge meente de durf tonen om open winkelpuien te verbieden." ARNHEM - Essent wil samen met Shell de haalbaarheid van een C02-vrije kolencentrale onderzoe ken. De 1000 megawatt grote cen trale moet in Zuidwest-Nederland komen te staan, Terneuzen en Vlis- singen-Oost behoren tot de moge lijke locaties, zo maakten beide partijen gisteren bekend. Het gaat om een zogeheten kolen- vergasser waarbij synthetisch gas wordt geproduceerd uit poeder kool. Met behulp van dat gas wordt stroom opgewekt. De vrijko mende CO2 moet ondergronds worden opgeslagen. Nuon wil een soortgelijke kolencentrale bouwen in Groningen. De Raad van State heeft daar vorige week een stokje voor gestoken op grond van be zwaren van Greenpeace en de Stichting Natuur en Milieu. DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) adviseert men sen die Iers varkensvlees hebben gekocht, dat niet te eten. Die waar schuwing volgde gisteren na over leg met de detailhandel en de vleessector. Winkels halen producten waarin mogelijk dioxine zit uit de schap pen. De VWA benadrukt dat het om een voorzorgsmaatregel gaat. Er is geen direct gevaar voor de volksgezondheid, maar de organi satie die waakt over de voedselvei ligheid wil voorkomen dat men sen te hoge concentraties dioxine binnenkrijgen. Hoewel slechts zo'n tien procent van het Ierse var kensvlees mogelijk is besmet met dioxine, hebben de Ierse autoritei ten zondag al besloten om al het vlees van in Ierland geslachte var kens terug te roepen. Dat is ge daan omdat het niet mogelijk is varkensvlees en vleeswaren te her leiden naar de bedrijven die be smet varkensvoer hebben ge bruikt. Het voer was besmet met olie. Volgens het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel is met de supermarkten afgesproken dat niet alleen vleeswaren waarin Iers varkensvlees is verwerkt van de markt gehaald wordt, maar ook vlees en vleeswaren waarvan de herkomst niet duidelijk is. chocomel of iets te eten zullen er op de Markt een aantal tenten staan. De muziekvereniging verzorgt een aantal optredens en er zal een koor in klederdracht zingen. Lr is een viskar en er worden wafels verkocht. De traditionele rondrit met de koets heeft een andere route, laat u maar eens rondrijden! Ook de omroeper zal weer van de partij zijn. Wij als Arnemuidse ondernemers nodigen u uit op 12 december van 18.00 tot 21.00 uur. Loop eens vrijblijvend bij ons binnen. Alle winkels zijn deze avond open en zullen u verrassen. Daarnaast hebben wij een aantal verenigingen en mensen bereid gevonden om u een gezellige avond in Arnemuiden te bezorgen. De werf, het museum en de Hervormde kerk zijn gratis te bezichtigen. Er worden babbelaars gebakken en er is oud Hollands snoep te koop. Voor koffie, Weet u wat Arnemuiden te bieden heeft? Graag tonen wij u dat tijdens de winterfair op de avond van 12 december. In een gezellige sfeer houden wij als ondernemers en een aantal verenigingen, open huis. Ervaar de gezelligheid en sfeer van Bouwkundig Expertise Adviesbureau en Makelaarskantoor de Nooijer www.nooijertje.nl Primera Arnemuiden Reparatiebedrijf Knolle Deze avond is mede mogeiijk gemaakt door Pekaar Partners en de Rabobank. Bloemenhuis de Lelie Doe het Zel£ shop Arnemuiden Garage Meerman Ri Keukens De Troye Zeeuwse Kleding Walky Schoenmode Bottelier "de Oude Smidse" Tweewielercentruin Zeeland Golff van Overvéld Slagerij De Vries 3xN Mode Haarstudio José Chique en Simpel Drogisterij 't Anker Atelier Jaffart Trendy Hairstyling Fish Sr More Woningmncht.ng Jan de Noo.jervof Joosse Interieurs Juwelier Minderhoud Madelief Modehuis Janny Autobedrijf Sporry Marskramer De Ridder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6