Klokkenluider Bos claimt 10,5 miljoen Werken met kerst is impopulair m □a naarwww.mijngemak.nl wan! MijnGemak is Ihuis in alle soorten huip 0 Wat kun je er zelf tegen doen? 4 Dinsdag 9 december 2008 PZC ff*. Nog elf deuren. Drie lagen Twee linkerhanden... maar ik ben helemaal op mijn gemak Ik heb ook gebruik gemaakt van: een hovenier, de timmerman en kinderopvang. Maar MijnGemak biedt nog veel meer diensten aan. □f bel Q90D-0662* 'e"u5'elv»n tiias MijnGemak PETER Hij Dot-T NIKS Hoor?., /UE-VRoyw Claim bestaat uit smartengeld, vergoeding en tipgeld. AMSTERDAM - Klokkenluider Ad Bos claimt 10,5 miljoen euro scha devergoeding van de Staat. Dit heeft hij gisteren bij monde van zijn advocaat Ceès Korvinus be kendgemaakt. Vrijdag eindigde de strafzaak tegen Bos bij het gerechtshof in Den Haag in niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie (OM). Bos werd in het kader van de bouwfraudezaak verdacht van om koping. Korvinus heeft de civiel rechtelijke claim afgelopen vrijdag al direct na de uitspraak door het hof neergelegd bij minister van Binnenlandse Zaken Guusje ter Horst en een kopie gestuurd aan premier Jan Peter Balkenende. De raadsman verwacht van 'een fatsoenlijke overheid' dat de onder handelingen over de claim snel zul len worden geopend. Hij twijfelt er niet aan dat het geclaimde be drag ook daadwerkelijk zal worden toegekend. Morgen zal een eerste gesprek plaatsvinden. De claim is grosso modo opge bouwd uit twee delen: Bos wil 6,5 miljoen euro smartengeld en ver goeding voor door hem geleden materiële schade. Bos is door de bouwfraudezaak brodeloos geworden en geniet al ja ren geen inkomen meer. Korvinus meent dat de overheid Bos kei hard heeft laten vallen, na uitge breid misbruik te hebben gemaakt van zijn diensten als informant. De resterende vier miljoen is vol gens Korvinus gebaseerd op de zo- Bouwfraudeklokkenluider Bos wil 10,5 miljoen euro schadever goeding van de Staat. Raadsman Korvinus meent dat de overheid Bos keihard heeft laten vallen. geheten tip- en toongeldregeling van justitie. Deze regeling voorziet in beloning van tipgevers. Volgens Korvinus heeft Bos als klokkenlui der een grote maatschappelijke misstand aan het licht gebracht. Hij wijst erop dat de overheid Bos twee keer eerder een aanbod heeft gedaan voor compensatie, maar hierover is nooit overeenstem ming bereikt. Bos overhandigde de geruchtmakende schaduwboek houding in 2001. Daarna is er nooit meer over schadevergoeding gesproken, aldus Korvinus. „Ster ker nog: in 2004 werd de vervol ging van de heer Bos in gang ge zet." Het is nog niet bekend of het OM in cassatie gaat tegen de uitspraak van het hof in de zaak-Bos. Vol gens Korvinus doet dat voor de claim verder niet ter zake. „Dat staat er los van." Bos zwengelde in 1999 de bouw fraude aan. 'Feestdagen moeten eerlijk worden verdeeld onder collega's.' UTRECHT - Ook met kerst gaat het werk in sectoren als de zorg, het openbaar vervoer, de politie en de media gewoon door. Hoewel het onderdeel is van hun werk, ziet een op de vijf werkne mers in die sectoren op tegen het werken met kerst, zo blijkt uit een enquête van de CNV. Zij willen meer waardering van hun werkge ver. Een extraatje in de vorm van geld, een kerstlunch, of een gebakje zou het werken er met die dagen leu ker op maken, vindt 22 procent van de ondervraagden. Ook vin den zij het belangrijk dat de feest dagen eerlijk worden verdeeld on der collega's. In de zorg en de media voelen de meesten zich door het publiek wel gewaardeerd voor hun werk met kerst. Bij de politie en het open baar vervoer vindt een derde dat niet. VIER VRAGEN QVER KERSTVIRUS Webwinkels draaien overuren in de dagen voor kerst. Massaal worden via internet cadeaus gekocht. En dat weten cybercriminelen ook. Oppassen dus, want voor hen is het eveneens een drukke tijd. door Miriam van den Brand O Hoe proberen internetcriminelen consumenten om de tuin te leiden? Er is een hele reeks aan trucs. De eerste kerstvirussen zijn vori ge week alweer gesignaleerd. Bij voorbeeld een mail afkomstig van postcard.org met daarin een leuke kerstanimatie. Wie op een link in de mail klikt haalt malwa re binnen waardoor criminelen toegang krijgen tot de compu ter. Vooral dit soort mails met daarin een ogenschijnlijke kerst groet die soms gewoon van be kenden lijkt te komen, is popu lair. Maar het komt ook voor dat de internetter op een website te rechtkomt die lijkt op die van een betrouwbare webwinkel. De informatie die vervolgens wordt ingevuld kunnen de criminelen gebruiken. Q Gebeurt dit alleen rond Kerstmis? Nee, zeker niet. Het hele jaar door proberen criminelen via in ternet hun slag te slaan. Wel zijn ze actiever rond feestdagen omdat mensen dan extra veel in ternetten en omdat de acties ge richter kunnen zijn door het ge bruik van woorden als 'Kerst mis' of'Koninginnedag'. Kerst mis is veruit de gevaarlijkste pe riode op internet omdat het in ternationaal wordt gevierd. Het aantal besmette pc's stijgt tegen het eind van het jaar fors. De belangrijkste maatregel is het installeren van goede antivirus- software op de computer voor dat je begint aan- je online kerst inkopen. Zorg ook dat de soft ware up-to-date is. Gooi e-cards gelijk weg als ze van een onbe kende afzender komen. Kijk goed naar kaarten die van beken den komen. Is er iets vreemds aan, zoals de taal, gelijk deleten. Log ook altijd uit na een bezoek aan een webwinkel. O Er komen steeds meer bedrijven die gespecialiseerd zijn in internet beveiliging. Kunnen zij de aanval door cybercriminelen niet afslaan? Het is een onophoudelijk kat-en-muisspel. De criminelen verzinnen steeds iets nieuws. De hoeveelheid malware neemt ook toe. 1-Iet internetbeveili- gingsbedrijf G Data ontdekte tot en met maart dit jaar evenveel nieuwe creaties als in heel 2007. Algerije verleent gratie aan Nederlander ALGIERS - Algerije heeft gisteren gratie verleend aan de 51-jarige Helmonder Berry Dovens die daar wegens hasj smokkel zeventien jaar in de gevangenis heeft geze ten. Dat heeft zijn geestelijk begeleider pastor Jan Heuft gezegd. De gratie is toegekend vanwege de viering van het islamitische offerfeest. Do vens was tot levenslang veroor deeld. Zes jaar cel voor Delftse pyromaan DEN HAAG - De 'pyromaan van Delft' is gisteren veroordeeld tot zes jaar cel en tbs. De rechtbank in Den Haag houdt de 27-jarige ver antwoordelijk voor het stichten van twee grote branden in zijn woonplaats Delft. De stad werd in april opgeschrikt door vier grote branden. Niemand raakte gewond, maar 27 mensen raakten in levens gevaar. Zij moesten veelal van de daken worden gered. Nederland gulst voor ontwikkelingslanden DEN HAAG - Nederland is voor het vierde jaar op rij het beste van 22 rijke landen in de bijdrage voor de ontwikkeling van arme landen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse Center for Glo bal Development. Na Nederland volgen Zweden en Noorwegen. De denktank kijkt niet alleen naar ont wikkelingsgeld, maar ook naar han del, investeringen, milieu, veilig heid en migratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4