Het wordt stil aan de waterkant altijd een boer berco alles een stuk voordeliger Beroepsvissers hebben begrip voor maatregel Geboorteakten van perkament naar internet Tweedaags Winterdorp in Bru s PZC Dinsdag 9 december 2008 23 lange vorststraat - goes Hobbyvissers verliezen vanaf 2011 vergunning voor vissen met fuiken. door Harmen van der Werf yerseke - Altijd hebben ze aan de oever gescharreld, Joop Schardus en Wim Vlaming uit Yerseke. Het is hun lust en hun leven. „Zoals ons zijn er zoveel langs de Ooster- schelde", zegt Schardus. „Van die gepensioneerden die er plezier in hebben een paar fuiken uit te zet ten om wat paling te vangen. Ga maar kijken aan de dijk bij Colijns- plaat en Kattendijke. Daar zie je ze ook, van die oude mannetjes die in het voorjaar met fuikjes in krui wagens sjouwen. Gewoon voor de hobby." Vanaf 1 januari 2011, is dat over. Minister Gerda Verburg van Landbouw wil de palingstand be ter beschermen. Ze hoopt dat on der meer te bereiken door het re- creatievissen met beroepstuigen - lees fuiken - door particulieren te verbieden. Niet alleen in de Oos- terschelde, maar ook in de Wester- schelde, Eems/Dollard en Wadden zee. Dit voorstel is helemaal onder gesneeuwd. Professionele paling vissers eisten alle aandacht op met acties tegen het voorgestelde vis verbod vanaf 1 september tot 31 ok tober. En ze vonden gehoor bij de Tweede Kamer. „Voor ons zit dat er niet in", zegt Wim Vlaming die is aangeschoven bij zijn straatge noot Schardus. „Het ministerie kan onze vergunning elk moment afpakken." De twee mannen we ten dat uit ervaring. Ze kregen zes jaar 'geleden ook zomaar te horen dat hun vergunning was ingetrok ken. „We mochten voor die tijd met 250 kubben - een speciale fuik - of met 250 fuiken vissen", geeft Schardus aan. „Maar zoveel zette ik er nooit uit. Het bleef bij tien, 'Wij zijn van die oude mannetjes die wat vissen voor de aardigheid' twintig kubben. Meer kan ook niet. Het kost veel tijd. En ik werk te toen nog als mosselinkoper bij de Roem." „Op de haven hoorde ik later dat je weer een hobbyvergunning kon krijgen", herinnert Vlaming zich. „Ééntje voor twee fuiken. Ik ben die gaan halen." Deze vergunning dreigt hij weer kwijt te raken. Kwaad erover zijn de twee Yerseke- naren niet, eerder gelaten en ook een beetje lacherig. Schardus: „Er zit al lang minder paling, maar zou dat door ons, een stel van die oude mannetjes, komen?" Door de wilde oestervisserij heeft de palingstand in de Oosterschel- de een knauw gekregen, aldus Vla ming. „Paling vindt het niet lekker als er vaak een net langskomt." Zelf zijn ze zo kleinschalig bezig dat dit niet nadelig kan zijn. „Het is zo veel werk. Je moet er aardig heid in hebben", stelt Schardus. En wat gaan ze dan na 2011 doen? Vlaming: „Wiet kweken." door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Jaap Geleijnse uit Zie- rikzee, voorzitter van de federatie van beroepsbinnenvissers in zuid- west-Nederland, vindt het aan de éne kant wrang dat hobbyvissers die te goeder trouw zijn, vanaf 2011 hun fuikenvergunning verlie zen. „Het hoort bij de Oosterschel- de. Het is iets cultureels, het is his torisch gegroeid." Toch kan Geleijnse aan de andere kant begrip opbrengen voor de maatregel. Hij schat dat er alleen al voor de Oosterschelde driehon derd hobbyvergunningen zijn. „Er is misbruik van gemaakt. Iedereen kon zo'n vergunning krijgen. Zelfs een baby van zes maanden heeft er één gekregen. Dat kon, want een leeftijdsbeperking zat er een paar jaar geleden niet aan vast. Die is er nu wel. En je moet nu ook le ges betalen. Een aantal mensen heeft dat er niet voor over, met na me vakantiegangers." Den Haag heeft dus al wat onder nomen, maar wil verder gaan om een bijdrage te leveren aan het her stel van de palingstand. Geleijnse juicht - als vertegenwoordiger van de beroepsvissers - het verbod toe met oog op de paling. Volgens hem is het verbod voor de kreef tenvisserij, een ander pijnpunt, minder belangrijk. Hét probleem blijft dat er te veel beroeps vergun ningen zijn voor de Oosterschelde. Het gekke is dat de kreeftenstand desondanks goed blijft. Niet alle vergunningen worden benut. Om te voorkomen dat dit ooit wel ge beurt, wil Geleijnse een uitkoopre geling. „Maar omdat er geen spra ke is van een ecologisch probleem, komt Den Haag niet met geld." Het hobbyfuiken-verbod kost het ministerie niets. Geleijnse: „Maar de handhaving zal wel veel kracht vergen." verbouwden van alles. Aardappels, tarwe, witte bonen, suikerbieten, noem het maar op of we hadden het. Maar de paarden waren pas echt mijn lust en mijn leven. Ik werkte ook tijdens de opkomst van de tractor nog het liefst met paarden. Je wil niet weten hoeveel kilometers ik met de paarden heb afgelegd. Werken met dieren zorgt ervoor dat je dichter bij de natuur blijft. Toen ook ik eenmaal aan de trekker had toegegeven, hoorde ik jammer genoeg de vogeltjes niet meer fluiten", zegt hij. Natuurlijk is meneer Haak van- daag bij de huldiging in Philippine lanwezig. Net als een aantal leden flie zeventig, zestig en vijftig jaar fcd zijn krijgt hij een oorkonde én gn mosselmaaltijd. Daan Haak ZIERIKZEE - Wie van 1500 tot 1812 op Schouwen-Duiveland werden geboren, trouwden en overleden. Het is sinds kort op internet te zien op foto's van de originele per kamenten akten. Maarten Barends uit Burgh-Haam- stede fotografeerde in het gemeen tearchief de retroacta van de bur gerlijke stand. Ruim 6000 geboor te-, huwelijks- en overlijdensaktes die, voor de invoering van de bur gerlijke stand in 1812, werden opge tekend in perkamenten kerkregis ters. De foto's zijn sinds begin de cember te zien via www.schou- wenduiveland.nl gemeentearchief, zoeken in collectie, nadere toegan gen, afbeelding. bruinisse - Nostalgie ten top in Winterdorp Bruinisse. Vrijdag 12 (van 13.00 tot 22.00 uur) en zater dag 13 december (van 10.00 tot 20.00 uur) pakken de onderne mers van Bruinisse uit met een nostalgische kerstmarkt. Het the ma is de jaren '40 en '50 van de vo rige eeuw. Op het Kerkplein in Bruinisse komt een sfeervolle tent te staan. Een stuk of 17 deelnemers presenteren daar hun waren. Ook zijn er demonstraties van een kap per en schoonheidsspecialist en wordt een (jaren 'so)Kever-tot in de puntjes opgepoetst. Zes vrou wen geven demonstraties spinnen en vilten. Voor kinderen is er een knutsel- en speelhoek ingericht. Vrijdag zijn er optredens van het jeugdorkest van Kunst en Eer, zangformatie Speelgoed en Peter Reinders. Zaterdag is er een wijn proeverij, modeshow en wordt er opgetreden door onder meer The Old Dixie Streetparaders. Joop Schardus (I) en zijn collega-hobbyvisser Wim Vlaming, kunnen in 2011 hun fuiken op zolder leggen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47