plaatselijke bevolking Ruzie over naam magazine Zilt Waar nu trekkers rijden, stroomt straks water Waterdunen Celstraf geëist voor poging tot moord met bijl PZC Dinsdag 9 december 2008 3 door Nadia Berkeider Versterking van de kust, een impuls voor het toerisme en verbetering van de na tuur: het project Waterdunen in Zeeuws-Vlaanderen moet de streek een oppepper geven: meer toeristen, meer banen en meer vei ligheid. Het gaat allemaal om een polder tussen Breskens, Groede en Nieuwvliet-Bad: de Oud- en Jong Breskenspolder, in totaal 350 hecta re. Nu rijden er trekkers, straks stroomt er zout water over de nieu we schorren. De duinrand wordt er breder, in de duinen is straks ruimte voor een camping. Het initiatief voor het plan komt van de Molecategroep - de eige naar van camping Napoleon Hoe ve - en stichting Het Zeeuwse Landschap. De camping greep kustversterking aan als kans voor het verbeteren van de kwaliteit, het Zeeuwse land- schap wilde een grootschalig zout natuurgebied en zocht daarvoor een locatie. Een groot deel van het gebied be staat straks uit schorren en slik ken: die moeten een toeristische trekpleister worden, een groot deel van de natuur wordt open baar. Toeristen kunnen hun tent op zetten op de nieuwe camping in de duinen, overnachten in een hotel of in één van de vierhon derd vakantiehuisjes. Er worden fiets- en wandelpaden aangelegd en bezoekers kunnen in de toe komst een tochtje maken met de 'fluisterboot'. Boeren in de omgeving proteste ren tegen het plan: omdat ze grond kwijtraken of omdat ze bang zijn dat het zoute water ver der oprukt. Toch zouden er ook kansen zijn voor boeren: binnen Waterdunen is ruimte gereserveerd voor boe ren die zich met zilte teelt willen bezighouden. Het gaat om groente zoals zeekraal en lamsoren, maar ook om schelpdieren zoals mosse len of kokkels. Ook zilte landbouw zou aantrekkelijk zijn voor toeris ten. Digitaal magazine voelt zich eigenaar van naam Zeeuws initiatief. door René Schrier MIDDELBURG - Over de naam van een nieuw Zeeuws magazine, Zilt geheten, dreigt een juridische strijd te ontstaan. In Nederland bestaat sinds 1 april 2007 al een magazine met zo'n naam, voor en door zeilers. Een 'di gitaal magazine dat al het goede van gedrukte en audiovisuele me dia combineert', met 20.000 abon nees. Dit magazine heeft na het bekend worden van het Zeeuws initiatief contact opgenomen met uitgever Dick Anbeek uit Middelburg en hem er op gewezen dat die naam beschermd is. Het Zeeuwse blad Zilt is een initia tief van de provincie Zeeland en de woningbouwcorporaties in de ze provincie. Het moet een luxe blad worden dat driemaal per jaar landelijk verspreid wordt. Het doel is nieuwe inwoners naar Zeeland te trekken. Het Zeeuwse Zilt heeft een week de tijd gekregen om iets aan de naam te doen en af te zien van het gebruik van de naam Zilt. Anders zullen er stappen tegen het Zeeuw se Zilt ondernomen worden. Dat zal binnen die tijd niet luk ken, heeft men Ruud Kattenberg van Zilt Media Producties in Am stelveen al laten weten. Katten berg: „Wij zijn de rechtmatige eige naar van de naam Zilt. We hebben dat richting Middelburg ook met bewijzen aangetoond." Eric de Ceuster geeft namens de Zeeuwse woningbouwcorperaties aan dat gekeken wordt of beide partijen er in onderling overleg uit kunnen komen, zonder elkaar in problemen te brengen.. „We zijn er nog niet echt mee bezig", zegt De Ceuster. „Als het zo ver is probe ren we tot een vergelijk te komen. Misschien kunnen we elkaar wel versterken." COMMENTAAR Een mooi plan met maar één nadeel: boeren worden van hun land verjaagd of ze moeten omschakelen op een ongewisse zilte teelt. Het project Waterdunen is goed voor de recreatieve bedrijvigheid in het arbeidsluwe West-Zeeuws- Vlaanderen en compenseert verlies van natuurwaarden als gevolg van verdieping van de Westerschelde. Verder gaat het ophogen en verbreden van de kust in één moeite door - zij het landinwaarts. Is deze combinatie goed genoeg om snel over de bezwaren van de boeren heen te stappen? Onlangs adviseerde de Deltacommissie tot drastische zeewaartse kustversterking. Dat is volgens deskundigen de aangewezen verdediging tegen de zeespiegel rij zing. Die aanpak borduurt verder op wat binnenkort al aan de kust van Zeeuws-Vlaanderen begint: de aanleg van brede duinen en brede stranden om zwakke plekken in de zeewering te versterken. Dat is veilig en dat is een prima impuls voor de recreatie. Zo kan het dus óók. Deze aanpak heeft echter als bezwaar dat hij niet precies de nieuwe natuur oplevert die is overeengekomen bij de verdieping van de Westerschelde. Het heeft er dus alle schijn van dat Zeeuws-Vlaanderen alleen voor de natuur op de schop moet. Daarom is het wel te begrijpen dat de boeren zich de drastische gevolgen van Waterdunen niet zomaar laten aanleunen. MIDDELBURG - Wat er op i septem ber gebeurde aan boord van het bunkerschip TLB-2, dat in de Quar- leshaven in Ritthem lag, weten al leen een 42-jarige Rotterdamse ma troos en het slachtoffer, zijn 30-ja- rige kapitein uit Zwolle. Het boter de niet-tussen hen en toen de zaak escaleerde, ging de Rotterdammer de kapitein met een bijl te lijf. Gis teren, voor de rechtbank in Mid delburg, werd er voor poging moord en zware mishandeling een celstraf van 42 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk tegen hem geëist. Die ochtend dronk de Rotterdam mer wat water en vond dat het naar accuwater smaakte. Hij ging naar de kapitein en werd volgens hem direct aangevallen met een ij zeren staaf Uit zelfverdediging zou hij een bijl hebben gepakt; de kapitein zou daar tegenaan zijn ge lopen en dat bezorgde hem drie schedelbreuken, diverse wonden op het hoofd en het gemis van et telijke tanden. Maar de verdachte gaf ook nog andere, uiteenlopende verklaringen. De verdediging had weinig aan te voeren: „Ik begrijp niet waarom hij steeds zijn verkla ring verandert. Helpen doet het hem in geen geval." Uitspraak op 22 december. duincamping (14 ha) Napoleon Hoeve met speelfort entree duincamping en recreatiewoningen Over acht jaar is de polder tussen Breskens, Groede en Nieuwvliet-Bad omgevormd tot een recreatie- en natuurgebied. vuurtoren parkeerplaats recreatiewoningen (40 ha) uitbreiding ca mping Schonevel d geul en ondiep water (42 ha) parkeerplaats hotel entree recreatienatuur Breskens luchtfoto van de huidige situatie camping Schoneveld duinen kustversterking slikken (60 ha) schorren (32 ha) recreatiewoningen zilt grasland zoete natuur vogel kijkh ut uitzichtpunt kijkduin aanlegplaats fluisterboot dijk oversteekplaats/vlot fiets/recreatiepaden wegen PZC Willem Adriaansens bron Provincie Zeeland camping Napoleon Hoeve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3