Waterdunen mist steun Mosselzaadvisserij op Waddenzee brengt minder op dan verwacht Zout water, daar zien we niets in Perfect PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Dinsdag 9 december 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Er is niet zoiets als perfect. Of met een prachtig Neder lands spreekwoord: 'Er is geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan'. Zo ook de nieuwe president van de Verenigde Staten. Hij be gon mij ook al wat al te engelachtige proporties aan te nemen. Altijd kalm, altijd voorkomend, nodigt zijn rivalen aan de kabi netstafel uit en zoekt altijd naar hoop en inspiratie. Op zich is dat mooi, zo'n man. Maar de perfecte man bestaat natuurlijk niet. Dat bleek gisteren ook. Want in één klap heeft hij zijn aureool moeten inleveren. Hij heeft namelijk toegegeven dat hij rookt. In tijden als deze staat dat ongeveer gelijk met vastgoed fraude. Misschien nog wel erger, want het is wel een erg sneu gezicht, zo buiten in de kou onder een afdakje. Pats, in één klap ook ontmaskerd als leu genaar. Door de mand gevallen, een verslaafde. Hij zegt dat hij er maar drie of vier per dag rookt. Dat zijn er dus zeker tien en in moeilijke tijden twintig of dertig. Want echte verslaafden liegen altijd over de hoeveelheid, of het nou sigaretten, coke of drank betreft. Als het er maar drie zouden zijn, zou hij dat namelijk niet op deze manier zeggen. Dat soort rokers zegt namelijk dat ze wél roken. Gevraagd naar de hoeveelheid, zeggen ze dat ze dat niét weten. Als je zegt dat het er drie zijn, zijn het er zes en denk je de rest van de dag over die andere tien. Dit inzicht komt natuurlijk van een verstokte roker die al honderden stoppogingen heeft ondernomen. Wat denk je ervan, Mr. Obama? Samen stoppen in 2009? Alle bei en we steunen elkaar. Ik doe af en toe wel een smsje als het te lastig wordt in Oval Office. Let's change! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns In één klap heeft Obama zijn aureool moeten inleveren COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Combinatie natuurontwikkeling, dijkversterking en recreatie is 'revolutionair en ongewoon Zeeuws'. door René Hoonhorst Gedeputeerde Marten Wiersma denkt dat er draagvlak is voor het plan Waterdunen. Hij doelt daarmee op Provinciale Sta ten (PS), landelijke instanties en overheden, natuurliefhebbers en een. aantal recreatieondernemers. Maar hij vond gisteravond tijdens een informatieavond op recreatie centrum Napoleonhoeve nauwe lijks of geen draagvlak onder agra riërs en bewoners die in de Oud en Jong Breskenspolder boeren of wonen. Een 'trotse' Wiersma repte over de economische en ecologische voor delen. De aanleg van een nieuw re creatiepark in de duinen combine- ren met de ontwikkeling van 150 hectare nieuwe, zilte natuur is re volutionair en daarmee 'onge woon Zeeuws'. Tot in het buiten land is belangstelling voor Water dunen, omdat het verbeteren van de kustverdediging gepaard gaat met een fikse kwaliteitsverhoging van het toeristisch product, be Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/iezersservice of bei: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl toogde de gedeputeerde. Slechts weinigen van de ruim hon derd aanwezigen betuigden in stemming. Agrariërs moeten niets hebben van het 'verkwanselen van goede grond' aan brakwatergebie den. Een mevrouw herinnerde de aan wezigen er aan dat 98 procent van het water op de wereld al zout is. Het antwoord van provinciaal pro jectleidster Lies Dekker dat juist in West-Europa behoefte is aan her stel van slikken en schorren om verloren gegane natuurwaarden in ere te herstellen, viel niet in vruchtbare aarde bij het leeuwen deel van de bezoekers van de infor matieavond. Enkele (Vlaamse) bezitters van va kantiehuisjes op en om het huidi ge recreatiepark Napoleonhoeve waren bevreesd voor het verlies van hun bezit of het verzilten van tuinen. Sluise raadsleden mopperden over de teloorgang van de 'democratie', omdat de provincie de regie over de ontwikkeling van Waterdunen over heeft genomen. Wiersma stelde nog maar eens dat het gewraakte inpassingsplan niets an ders is dan een provinciaal bestem mingsplan. Ook bij wijziging van een bestemmingsplan is het uiter ste instrument onteigening. En dat instrument haalt de provincie al leen uit de gereedschapskist als al le onderhandelingsmogelijkheden zijn uitgeput, bezwoer de gedepu teerde nog eens - net als eerder voor Provinciale Staten. Wiersma hoopt er samen met be woners en gebruikers van de pol der tussen Breskens en Groede uit te komen, zodat er geen verliezers zijn. De aanwezigen grepen zijn uitge stoken hand niet echt. Slechts wei nigen lieten hun licht schijnen over de meest ideale plaats voor een hotel en de meest aangewezen routes voor wandel-fiets- en rui terpaden. Hoe gaat het verder? De komende tijd worden de plannen voor Waterdunen uit gewerkt. Alle procedures moeten in 2012 klaar zijn. De provincie houdt in de planning rekening met bezwaren tegen het plan. Indien nodig, begint in 2010 een onteigeningsprocedure. De kustversterking moet over zes jaar klaar zijn. De bouw van de recreatievoor zieningen - zoals de huisjes, de camping en het hotel - be gint in 2013. In 2017 ziet het gebied eruit zoals op het kaartje hiernaast. door Nadia Berkelder Vrijwillige verkoop van de grond was altijd het uit gangspunt bij Waterdu nen, zegt Bram van der Slikke. „En nu meent de provincie dat dit uitgangspunt terzijde geschoven kan worden." Van der Slikke is één van de tien boeren met grond in het gebied dat op de schop gaat. Hij is boven dien voorzitter van de stichting Verbeterde Gebieds Aanpak Bres kens Groede (VGABG). „We heb ben dezelfde principiële bezwaren als andere tegenstanders van ont- poldering", zegt hij. „Zout water, daar zien wij niks in. Daarnaast moeten onze bedrijven, of gedeel ten daarvan, verdwijnen." De stichting is vooral druk met de manier waarop de grond die nodig is voor het plan wordt verworven. Onteigening wordt door de provin cie niet uitgesloten, maar gedepu teerde Marten Wiersma heeft be loofd zijn best te zullen doen om gedwongen onteigening te voorko men. Van der Slikke is wantrou wig. „Tot op heden is er nog niets geboden." Van der Slikke vindt het niet te recht dat de noodzaak tot kustver sterking als argument wordt ge bruikt vóór het project. „Zoals het nu gepresenteerd wordt, verdwijnt camping Napoleon Hoeve onder het zand vanwege de kustverster king. Dat is een misverstand: als ze gewoon een dijk zouden aanleg gen, was er ruimte genoeg. Het is gek dat - omdat Napoleonhoeve zo'n plan maakt - er tegen andere ondernemers wordt gezegd: ver dwijnt u maar." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ;ft u nadere informatie Producentenorganisatie hoopt volgend jaar wel tijdig te kunnen vissen. door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselzaadvisserij op de Waddenzee heeft minder opgebracht dan verwacht. Zeeuw se mosselkwekers hebben 7,86 mil joen zaad opgevist en verzaaid op hun kweekpercelen in het noor den, terwijl 11,8 miljoen kilo was aangevraagd. De lagere opbrengst heeft secreta ris Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcul tuur niet verrast. De kwekers kon den door procedures pas in novem ber aan de slag, terwijl september de gunstigste tijd is. Van Geesber gen hoopt dat het in 2009 wel lukt tijdig te kunnen beginnen, gelet op de overeenkomst die onlangs is gesloten met natuur- en milieuor ganisaties. Het mosselzaad was kwalitatief wel goed. Momenteel zijn enkele kotters mosselzaad aan het vissen bij het Nunnenplaatje in de Oosterschelde. Tot nu toe is daar 300.000 kilo opgevist voor re kening van de producentenorgani satie (po) die het zaad via de vei ling in Yerseke verkoopt aan kwe kers. Alle po-leden delen weer in de opbrengst. Bram van der Slikke. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2