Plan voor riffenproject Schelphoek Onder de douche na kernramp in Borssele Ook de 'Zeeland' gaat straks de strijd aanbinden met Somalische piraten Brigadier en OM in beroep Bestel nu de 10 mooiste wijnen in onze webwinkel PZC Dinsdag 9 december 2008 27 Proef met manier om zandhonger te stoppen in Oosterschelde. door René Schrier SEROOSKERKE (s) - In de Schelp- hoek bij Schouwen-Duiveland kan een experiment worden gedaan in een poging een eind te maken aan de zandhonger van de Oosterschel de. Daar wordt momenteel overleg over gevoerd. De bedoeling is rif fen in het water aan te brengen in verschillende posities en te bekij ken wat het effect van die riffen is op de vorming of de afslag van slik ken. In het overleg daarover zijn ver schillende partijen betrokken. Dat zijn onder meer Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, het waterschap Zeeuwse Eilanden, de Nederland se baggeraars en de Hogeschool Zeeland. Het experiment past in het streven van onder meer het provinciaal bestuur om van Zee land een laboratorium voor water bouw te maken. Eerder al was voor de Schelphoek een experiment bedacht om een nieuw schorren-en slikkengebied aan te leggen. Daarbij zou in totaal 450.000 Door het effect van verschillende kunstmatige riffen te bestude ren, moet een manier worden ge vonden om de zandhonger in de Oosterschelde te bedwingen. Gespecialiseerd peloton brandweer voor Zuid-West-Nederland. door Marcel Modde NIEUWDORP - Buiten is het rond het vriespunt. In de douchecontai ner 'binnen' sijpelen vier straaltjes speciale zeepoplossing aan weers zijden één voor één de leerlingen van het Vlissingse Scheldemond College schoon. De damp van het lichaamslauwe water stijgt op van hun verkleumde vel. De tieners spelen gewillig hun rol van slachtoffer van een nucleaire ramp. Volgens het scenario dat zich gisteren in Nieuwdorp vol trok, was er door een ongeluk met de kerncentrale in Borssele ra dio-actieve straling vrijgekomen. Burgers uit de besmette zone mochten het gebied alleen verla ten, nadat ze door de 'ontsmet tingsstraat' van het nucleair, biolo gisch en chemisch (NBC) peloton van de brandweer Rotterdam-Rij mond waren gevoerd. Nederland telt sinds april zes van dat soort operationele eenheden, vertelt Dirk Jan Bestman. Het peloton be staat uit gespecialiseerde brand weermensen van Goeree-Overflak- kee. Hun materieel staat verspreid kuub zand bij de Schelphoek ge stort worden. Dat plan is van de baan. Het nieuwe experiment heeft wel raakvlakken met een al eerder uit gevoerd project om op de Galgen plaat zand te. storten. Eric van Zan ten van Rijkswaterstaat Zeeland legt uit dat de gedachten voor het riffenproject momenteel met alle betrokkenen besproken worden. De riffen worden in verschillende richtingen gelegd om te zien welke effecten dat heeft op de neerslag van zand en ander materiaal. Hij zelf zou het liefst de riffen van een materiaal maken dat op den duur verweert. Daar zou zich dan voor die tijd wel natuurlijk materiaal aan vast moeten hechten zoals (schelp)dieren en planten en ver volgens weer zand, zodat een na tuurlijke bank ontstaat. Op die ma nier zou het zand vastgehouden moeten worden, zodat het niet naar de geulen in de Oosterschel de spoelt. Momenteel zijn er verschillende initiatieven in Zeeland gaande die er toe moeten leiden dat zich in de ze provincie een kenniscentrum op het gebied van (duurzame)wa- terbouw vormt. Ook daarin spelen de Hogeschool Zeeland, de Zeeuw se overheid en het baggerbedrijf sleven een rol. Zo willen de bagge raars/bijvoorbeeld op Neeltje Jans, presenteren wat Nederland op dit moment aan kennis en kunde in huis heeft. over de kazernes van Oude-Tonge en Ooltgensplaat. Vanuit die loca ties zijn ze in staat binnen een uur het rampgebied in Zuid-West-Ne derland te bereiken. De ontsmet tingsstraat bestaat uit twee tenten die aan weerszijden worden vastge maakt aan een container met douches. Slachtoffers worden voor binnenkomst opgevangen door brandweermensen in afgesloten pakken. Ze krijgen een registratie formulier mee in de voortent, waar ze hun kleren moeten uit doen. Na een kleine drie minuten douchen, mogen ze zich in de ach tertent aankleden in huispakken met badslippers en wordt rondom het lichaam opnieuw de stralings activiteit opgemeten. Is het niveau acceptabel, dan gaan ze verder naar de opvangruimte. Volgens Bestman gaat 80 procent van de besmetting in de kleren zit ten. Zijn peloton kan de eenheid in een half uur opbouwen en in ge bruik stellen. De douches kunnen zo'n zestig mensen per uur verwer ken. „We hebben drie soorten ont smettingsmiddel bij ons, afhanke lijk van een nucleaire, biologische of chemische aanval." O zie ook het filmpje op www.pzc.nl Bouw van de eerste van vier nieuwe schepen voor marine begonnen. door Joeri Wisse VLISSINGEN OOST - De mannen in zwarte pakken wonnen het giste ren getalsmatig ruim van de man nen in de blauwe overalls. De ar beiders van Damen Schelde Mari- nebouw moesten hun werkplaats, assemblagehal 1, even afstaan aan hoge ambtenaren, belangrijke di recteuren en marinemensen met veel strepen op de mouw. Middelpunt van het hoge bezoek was staatssecretaris van Defensie Jack de Vries. Aan hem de eer om de kiellegging te verrichten van het eerste schip in de 'Hollandklas se': de vier Oceangoing Patrol Ves sels (OPV) die de komende jaren in Vlissinge-n-Oost gebouwd zul- MIDDELBURG - De vijftigjarige briga dier die twee weken geleden ver oordeeld werd voor opzettelijke mishandeling tijdens het scholie renprotest vorig jaar in Middel burg, gaat in hoger beroep. Hij kreeg een boete van 300 euro. Volgens zijn raadsman vindt de man dat hij ten onrechte is veroor deeld en dat hij die dag alleen maar zijn werk deed. Een tweede agent werd ontslagen van rechtsvervolging. Het OM eis te ook een boete van 300 euro te gen die brigadier, omdat ook hij met zijn wapenstok een scholier opzettelijk zou hebben mishan deld. Het OM overweegt nog, ook hoger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak in de zaak tegen deze agent. len worden. Daarvoor moest hij de handen uit de mouwen steken. Waar in vroeger tijden een muntje onder de mast werd geplaatst, komt tegenwoordig een lasappa raat om de hoek kijken bij de kiel legging. Het was de eerste keer dat De Vries laste. „Best lastig, vooral omdat ik van de cameramensen dan weer een stukje naar links en 'Onze koopvaardijschepen werden in de VOC-tijd al beschermd tegen piraten' dan weer iets naar rechts moest be- wegen. Maar hij zit vast en dat is het belangrijkste." Na de kiellegging maakte de staats secretaris de namen van de pa trouilleschepen bekend. Naast het eerste schip, de Holland (waar de 1 ;bestelsne op www.pzc.nl/webwinkel hele klasse naar vernoemd is) krij gen patrouilleschepen twee, drie en vier de namen van de andere Nederlandse kustprovincies: Zee land, Friesland en Groningen. De OPV's vervangen vanaf 2010 de veel grotere M-fregatten. Die zijn verkocht aan België, Chili en Portu gal. De nieuwe schepen kosten dik 100 miljoen per stuk, maar zijn goedkoper in gebruik, omdat er minder bemanning nodig is. De schepen zijn experts in het con troleren van kustgebieden. De Vries: „Radar- en camerabeelden worden met elkaar gecombineerd, waardoor je kleine speedbootjes en zelfs zwemmers kunt zien. Dat is belangrijk in de strijd tegen pira terij. Als lid van het kabinet moet je oppassen met uitspraken over de VOC-tijd, maar toen al werden onze koopvaardijschepen be schermd tegen piraten." 1. Feestdagenpakket. Superaanbieding 6 flessen 29,95 2. Rode Chateau Naudonnet Bordeaux Superieur AOC. 5,95 3. Stijlvolle, karaktervolle, rode Haut Médoc Cru Bourgeois. 7,95 4. Schitterende Franse Chateau du Roy Grand Cru 2001. 9,95 5. Wijnpakket (6 flessen) zeldzame Saint Emilion Grand Cru. 59,95 6. Casa Safra Reserva. Rustieke houtgerijpte Spaanse rode wijn. 3,95 7. Karakteristieke rode wijn van Feudi Nigri Rosso - Salento IGT. 3,95 8. Skoonuitsig Cinsaut Pinotage. Rode wijn uit Zuid-Afrika. 3,50 9. RoccaGralda - Piëmonte Barbera 2007 3,50 10. Vegas del Bodion - Vino de la Tierra 2007 3,50 Staatssecretaris Jack de Vries praat met bouwers van Damen Schelde Marinebouw; de bewindsman legde gisteren de kiel voor het eerste schip in de Hollandklasse. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29