Werklozen zoeken baan in het leger ZUINIGE TIJDEN BIJ CITROËN TOTAAL LPG-INSTALLATIE OP VEEL OF EEN MODELLEN INRUILPREMIE ïn 2009 dreigt recordaantal faillissementen Crisis hakt in financiële hart Wall Street CITROËN NU LPG-INSTALLATIE PZC Dinsdag 9 december 2008 15 In Spanje leven 8,5 miljoen mensen onder armoedegrens. door onze correspondent Henk van den Boom GERONA - Met drie miljoen werklo zen, 11,3 procent van de beroepsbe-' volking, voert-Spanje de economi sche crisis binnen Europa aan. In 2010 worden het er vier miljoen, oftewel 18 procent van de werken de bevolking. De uitkeringen zijn laag en noodgedwongen kiest me nigeen voor de wapenrok. De wachtzaal van het oficina de em- pleo, het lokale arbeidsbureau, in het Spaanse Gerona zit tjokvol. De rij wachtenden buiten op de stoep groeit gestaag. „Ik heb nummertje 161, dus ik kan nog wel een sigaret roken", zegt José Miguel Solar. Het is nog maar kwart over negen, voor Spaanse begrippen vroeg in de ochtend. Het is voor het eerst dat de 54-jarige kraanmachinist een beroep moet doen op een uit kering. Hij behoort tot het groeien de legioen werklozen waar de Spaanse regering geen raad mee weet. Nog voordat er een vermoe den bestond van een kredietcrisis pakten de donkere wolken zich al samen, want iedereen wist dat de huizencrisis eraan kwam. Solar was eerder werkloos, maar via via kon hij altijd weer aan de slag komen. Nu dus niet. „Ik pro beer van alles, maar de hele boel ligt op zijn gat. Vooral in de bouw is niks meer te doen." Zijn baas, die tijdens de bouwexplosie gou den jaren beleefde, heeft vorige week de laatste veertig man naar huis gestuurd. „Ik krijg nu 70 pro cent van mijn laatste loon, zo'n 900 euro. Nee, dat is niet genoeg. Maar misschien kan ik wat bijklus sen, zwart natuurlijk. Het mag niet, maar het moet wel. Ik heb nog twee jongens thuis, één op school en de andere is ook werk loos." De Spaanse regering pompt extra geld in de wegenbouw. In de wijk van het arbeidsbureau staat een huizencomplex half afge bouwd. Een bouwkraan staat weg te roesten. Er stopt een busje. Vijf mensen in groene reflecterende vesten beginnen de straat schoon te vegen. „Daarmee denkt de rege ring de problemen op te lossen", smaalt Solar. Het kabinet van Ro driguez Zapatero heeft 8 miljard euro aan gemeenten gegeven om nieuwe banen te scheppen. Dit stuit bij veel mensen op weer stand, omdat zij bang zijn dat het aan de gemeentelijke strijkstok blijft hangen. 'De hulpvraag naar basisbehoeften groeit met de dag. Het is uitzichtloos' Vooral in de grote steden begint de armoede ernstige vormen aan te nemen. „Het merendeel van de 171.000 werklozen die er in novem ber bij zijn gekomen is gezins hoofd en dat hakt erin", zegt Mer cedes Gracia van de liefdadigheids instelling Caritas. „De hulpvraag naar basisbehoeften groeit met de dag. Zij komen voor onderdak, voedsel, geld om de aflossing te be talen. Het is uitzichtloos. We pra ten hier niet over zwervers, maar over ouders zonder uitkering of een heel lage." Een onderzoek in opdracht van Caritas laat zien dat 8,5 miljoen Spanjaarden (19,7 pro cent) onder de armoedegrens leeft. De werklozen weten dat zij van de overheid niet al te veel moeten verwachten. Velen nemen hun toevlucht tot het leger. Voor het aanmeldpunt van het ministerie van Defénsie in Madrid staan rijen jonge mensen om zich aan te melden. En dan te bedenken dat de minister van De fensie twee jaar geleden immigran ten moest ronselen omdat de Spanjaarden zelf geen interesse hadden voor de wapenrok. Cristi- an Carces is een van de gegadig den. Samen met zijn vriend staat hij al de hele ochtend in de rij. Ze hebben een opleiding informatie technologie. Cristian: „Sinds juni heb ik nog niets gehoord van het uitzendbureau. Voor ons is het le ger de enige uitweg." LONDEN - 1-Iet aantal bedrijven dat op de fles gaat zal volgend jaar we reldwijd een piek bereiken. Vooral in Europa, waar nog relatief veel kleinere bedrijven zijn, zal de stij ging van het aantal bedrijfsfaillisse- menten explosief zijn door de fi nanciële crisis. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times gisteren op basis van een rapport van de Duitse ver zekeraar Allianz. In 2009 gaan naar verwachting 197.000 Europe se bedrijven over de kop. Dit jaar zullen er 169.000 omvallen, tegen ruim 148.000 in 2007. De autosector, de detailhandel, de logistiek en de textielbranche zul len het hardst worden getroffen. Frankrijk, Spanje, Ierland en Groot-Brittannië krijgen de zwaar ste klappen te verwerken. DEN HAAG - De internationale kre dietcrisis en recessie hebben hard toegeslagen aan Wall Street. Tot oktober zijn er al 130.000 banen verloren gegaan- in het New York- se financiële centrum, en de sane rende Citibank voegt daar nog een verlies van 53.000 arbeidsplaatsen aan toe. De Amerikaanse financiële sector beleeft alles bij elkaar de grootste sanering sinds de financiële crisis van 1929. De ontslaggolf is ook slecht nieuws voor de stad en staat New jj York. New York zal door het ver lies van bij elkaar 225.000 banen zo'n 6,5 miljard dollar aan belastin ginkomsten mislopen. Volgens hoogleraar financiën Ro bert Howell is een harde sanering op Wall Street onvermijdelijk. „Het financiële systeem heeft zich de afgelopen jaren gedragen als een bende dronkenlappen. Nu is het tijd om weer nuchter te wor den." EURO NCAP Vanafprijs is incl BTW en BPM, excl. verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken. Leaseprijs lak. via Citroen Leasing Financiering op basis van 48 maanden, 20.000 km per jaar. Brandstofvi C0; emissie 118-195 g/kin. Alle aanbiedingen rijn geldig Vm 31 december 2008 bi actievoorwaarden. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Afgebeelde model kan afwijken aanbieding Bel 0800 - CITROEN (0800-2487636) voor een proelril of inlomiatie of kijk op www.citioen.nl. Citroen prefereert TOTAl_ Service Operational Lease excl. brandstof, Inclusief metallic (verbruik volgens 1993/100/ÏG: gemiddeld 45 - 7,41/100 km. (1 op 13,5 - 2Z2) de actie deelnemende Citroën-verkooppunten, Vraag uw dealer naar de -klanten zijn uitgesleten van deze De nieuwe C4 vanaf 18.990 Lease 429 C4 Picasso vanaf 24.390 Lease 525

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15