10 Dinsdag 9 december 2008 PZC De Miljoenennota die het kabinet in september nog zo trots presenteerde, kan bij het grofvuil. De groeicijfers van het Centraal Planbureau zijn in enkele maanden omgeslagen in krimp. door Thomas Olivier Illustratie Ronald Visser Terwijl banken omvielen en beurzen kelderden, had Wou ter Bos op Prinsjesdag vooral goed nieuws te melden: Zijn be groting kon tegen een stootje, meende de minister van Financiën bij de presen tatie van de Miljoenennota. De komende jaren zouden we onver minderd overschotten op de begroting zien. Sinds gisteren kan die Miljoenen nota definitief bij het grofvuil. Na het omvallen van de Amerikaanse za kenbank Lehman Brothers halverwege september zijn de vooruitzichten in hoog tempo verslechterd. Volgens de nieuwste ramingen van het Centraal Planbureau krimpt de Nederlandse eco nomie in 2009 met 0,75 procent. Begin september gingen de rekenmees ters van het kabinet nog uit van een groei van 1,25 procent. De mooie plan nen van Bos - inclusief begrotingsover schotten - zijn ingehaald door de kre- dietstorm. Bos heeft zich te rijk gerekend. De aard gasbaten vallen de komende jaren tegen door de scherp gedaalde olieprijs, de be lastinginkomsten komen lager uit door dalende bedrijfswinsten en zuinige con sumenten en de uitgaven aan werkloos heidsuitkeringen zullen stijgen. De komende twee jaar loopt de werk loosheid volgens het CPB gestaag op naar 6,5 procent in 2010. Dat betekent 200.000 werklozen erbij. De eerste tekenen van een heftige reces sie werden de laatste weken al zichtbaar. Autofabrikant NedCar en truckprodu cent DAF stuurden hun uitzendkrach ten naar huis. Staalconcern Corus moet waarschijnlijk vijfduizend man op straat zetten. Het vertrouwen van bedrijfsle ven en consumenten zakte onlangs naar nieuwe dieptepunten. En de pensioen- Werknemers hoeven per 1 januari aanstaan de geen premie meer te betalen voor de Werkloosheidswet. Tegelijkertijd zal het aan tal WW-uitkeringen toenemen, voorspelt het CPB. Minder geld er in, meer geld eruit, gaat dat wel goed? Ja, zegt een woordvoerder van het ministe rie van Sociale Zaken. „Er zit een flink be drag in de pot." WW-uitkeringen worden be taald uit fondsen, waar nu 6,8 miljard euro in zit. De afschaffing van de WW-premie voor werknemers, die voor minimaal een jaar geldt, betekent dat er volgend jaar 2,9 miljard euro binnenkomt. Daar staat naar schatting een miljard euro aan extra loonbe lasting tegenover. Doordat de WW-premie niet meer van het brutoloon wordt afgetrok ken, stijgt het belastbaar inkomen en be taalt iedereen meer loonbelasting. „Er is hoe dan ook sprake van een lastenver lichting. En dat kunnen we in deze tijden goed gebruiken", zegt een woordvoerder van vakcentrale FNV, voorstander van de af schaffing. Het voordeel kan oplopen tot jaar lijks een paar honderd euro per werknemer. fondsen komen geld tekort. Werkne mers krijgen in 2009 nog een doekje voor het bloeden: ze hoeven geen WW-premie meer te betalen. Sinds de derde dinsdag in september hield Bos vol dat de begroting overeind zou blijven. Dat is met de nieuwste ra mingen van het CPB voorbij. Het begrotingsoverschot van 1,1 procent dat Bos op Prinsjesdag incalculeerde, slaat om in een tekort van 1,2 procent in 2009 om op te lopen tot 2,4 procent in 2010. De overheid krijgt door de econo mische malaise minder binnen dan er uit gaat. Niet verwonderlijk dat oppositiepar tijen roepen dat de begroting op de schop moet. Daar komt bij dat in het coalitie-akkoord is beklonken dat het ka binet extra gaat bezuinigen als het te kort door de grens van 2 procent heen schiet. Het anders kritische CPB is terughou dend. „Bezuinig niet te snel", waar schuwt directeur Coen Teulings. „Dat zorgt alleen maar voor meer paniek." Daarmee slaat het Planbureau een ande re weg in. Bij de raming in september schreef het CPB nog dat tegenvallers in latere jaren onvermijdelijk leiden tot om buigingen. Met andere woorden: bezuinigen wordt dan bittere noodzaak. Als het aan het CPB ligt, zet het kabinet het gevoerde beleid gewoon door. De ge volgen van de kredietcrisis kunnen na melijk best nog een stukje slechter uit pakken, vreest Teulings. De consument en het bedrijfsleven dan met een lastenverzwaring opzadelen, bij voorbeeld door hogere belastingen, kan wel eens funest uitpakken voor de toch al kwakkelende economie. Het begro tingstekort moet maar even wachten. Rimpels welvaart in de ZES VRAGEN OVER PROBLEMEN Bij PENSIOENFONDSEN De helft van de grote Nederlandse bedrijfstakpensioenfondsen heeft onvoldoende vermogen om aan de toekomstige verplichtingen te voldoen. O Wat is er met de pensioenfondsen aan de hand? Pensioenfondsen beleggen de premies die werkgevers en werknemers inleggen om in de toekomst de pensioenen te kunnen betalen. De opgebouwde reserves zijn bedoeld om ook economisch sombere tijden door te komen. Door de malaise op de financiële markten zijn die buf fers de laatste maanden als sneeuw voor de zon ver dampt. De helft van de tien grootste bedrijfstakpensioen fondsen heeft nu onvoldoende vermogen om aan de toe komstige verplichtingen te voldoen. Daar zitten pensioen reuzen bij als Zorg 8c Welzijn (voorheen PGGM) en PMT (metaal). Hoe komt dat? De pensioenfondsen hebben de laatste maanden onge kende verliezen geleden op hun beleggingen. Anderzijds speelt de lage rente de pensioenfondsen parten, doordat die bepalend is voor de berekening van de kosten van de toekomstige pensioenverplichtingen. Hoe lager de huidige Tange rente', hoe meer het kost om de toekomstige pensioenen te betalen. Daardoor is de dekkingsgraad van veel pensioenfondsen onder de 100 procent beland: -dat betekent dat tegenover elke euro aan toekomstige pensioenverplichtingen minder dan een eu ro aan vermogen staat. Valt daar iets tegen te doen? Pensioenfondsen proberen in de eerste plaats hun buf fers aan te vullen door de zogenoemde indexatie over te slaan, dat wil zeggen dat de pensioenen niet meestijgen met de inflatie. De verwachting is dat de overgrote meer derheid van de pensioenfondsen de indexatie volgend jaar niet toepast. Bovendien zullen de fondsen volgend jaar de premies op grote schaal verhogen. Die verhoging is - afhankelijk van het bedrijf of de bedrijfstak - wel aan een maximum gebonden. Zijn de pensioenen in direct gevaar? Het overslaan van de indexatie treft de gepensioneerden: zij krijgen net zoveel pensioen als vorig jaar, terwijl de prijzen wél zijn gestegen. Voor de werkenden geldt dat hun pensioenopbouw achterblijft en dus hun toekomsti ge pensioen zal achterlopen bij de stijgende prijzen. In dien dat jaren achtereen zou gebeuren, zou er van het pensioen weinig meer overblijven; door de inflatie kun je met 100 euro nu immers veel meer kopen dan over pak weg twintig of dertig jaar. Aan de andere kant zullen de pensioenfondsen de overgeslagen indexatie weer gaan in halen zodra het economisch beter gaat. Dat gebeurde ook na de vorige crisis op de beurzen in 2001/2002. En hoe nu verder? Vooropgesteld: het Nederlandse pensioenstelsel is in ver gelijking met andere landen zeer solide. De Nederland- sche Bank heeft de pensioenfondsen die in de gevarenzo ne zitten tot 1 april de tijd gegeven om een 'herstelplan' in te dienen. Die periode van bezinning is volgens de toe zichthouder nodig omdat het op dit moment ondoenlijk is om langjarige prognoses te maken. Ongetwijfeld wordt er hard ingegrepen, vooral door de in dexatie over te slaan en premies te verhogen. Slagen pen sioenfondsen er niet in om binnen drie jaar de dekking te verhogen tot het wettelijk voorgeschreven minimum van 105 procent, dan kan het zelfs gaan gebeuren dat pen sioenaanspraken van de deelnemers in het fonds worden verlaagd, in theorie zouden die zelfs helemaal kunnen ko men te vervallen. O Wat vindt het CPB van de huidige ontwikkeling? De last wordt nu eerlijker verdeeld dan enkele jaren gele den. Gepensioneerden moeten ook inleveren, waar voor heen vooral alleen de premies voor werkenden werden verhoogd. Dat stelt het CPB in een gisteren verschenen rapport over de pensioenen in Nederland, waarin een vergelijking wordt gemaakt met de vorige pensioencrisis in 2001/02. De pensioenen stijgen anno 2008 niet langer automa tisch mee met de prijzen. Sinds enkele jaren gaan vrijwel alle pensioenregelingen uit van het gemiddelde^in plaats van het laatstverdiende loon. Loonstijgingen werken bij 'middelloon' minder sterk door in toekomstige pensioen rechten. Volgens het CPB is dat positief. In het verleden versterkten de premieverhogingen voor werkenden de economische neergang, omdat zij minder geld overhiel den voor bestedingen. Deze keer zullen de problemen in de pensioensector de economie minder belasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10