Corrupt Kosovo" zware taak voor EU Aanvallen Taliban op trucks VS C WÊË Fysiotherapie tot we! 40 behandelingen vergoed Maandag 8 december 2008 PZC Strijders schieten 160 vrachtwagens voor Afghanistan in brand. PESHAWAR - Bij twee aanvallen op transportterminals in het noord westen van Pakistan zijn gisteren vermoedelijk meer dan 160 vracht wagens van de Amerikaanse troe pen in Afghanistan verwoest. De terminals bevinden zich bij de stad Peshawar. Taliban-strijders hebben al vaker aanslagen gepleegd op de Paki staanse aanvoerlijn voor de Na- vo-troepen en de Amerikaanse mi litairen in Afghanistan, maar dit waren veruit de zwaarste. De aan vallen vormen een groot pro bleem, omdat 75 procent van de bevoorrading van de troepen in Af ghanistan plaatsvindt via de even ten westen van Peshawar gelegen Khyber-pas. Het materiaal komt over zee aan in de haven van Kara chi en wordt vandaar per vracht wagen naar Afghanistan vervoerd. Voor zonsopgang vielen met gewe ren en raketten bewapende strij ders de Pörtward Logistic Termi nal in Peshawar aan. Zij doodden een bewaker en schoten de ruim honderd vrachtwagens die bij de terminal stonden in brand. De ne gen andere bewakers konden niets uitrichten tegen de overmacht aan aanvallers, die zij op driehonderd schatten. Volgens de politie waren er slechts dertig aanvallers. De tweede aanval werd uitgevoerd op een terminal in het nabijgele gen Faisal. Daar gingen zestig voor Afghanistan bestemde vrachtwa gens en drie Pakistaanse vrachtwa gens in vlammen op. Het Amerikaanse leger liet weten dat de bij deze aanvallen geleden verliezen slechts 'minimale' gevol gen zullen hebben voor de strijd tegen de Taliban in Afghanistan. Dagelijks passeren ruim driehon derd vrachtwagens de grens van Afghanistan met Pakistan om de Amerikaanse troepen en hun bondgenoten te bevoorraden. Oprichter Sanf'Egidio krijgt Karelsprijs AKEN - De Karelsprijs 2009 gaat naar de oprichter van de katholie ke lekenorganisatie Sant'Egidio, Andrea Riccardi. Dit heeft de jury zaterdag in Aken bekendgemaakt. De Karei de Grote-prijs wordt jaar lijks uitgereikt wegens verdiensten voor de vrede en de Europese een wording. Sant'Egidio met zijn vijf tigduizend leden heeft wereldwijd bemiddeld bij conflicten. Geen alcoholcontroles in België op feestdagen BRUSSEL - De Belgische politie houdt tijdens de kerstdagen en met oud op nieuw geen alcohol controles op de snelwegen. Vol gens de vakbond Acop is er geen geld voor. „Het is aan het eind van het jaar, iedereen zit aan zijn maxi maal toegelaten aantal overuren", zei een vakbondswoordvoerder. De agenten die op 24, 25 en 31 de cember werken, hebben geen tijd voor alcoholcontroles. Europese missie wil jonge staat helpen om rechtsstaat te worden. door onze correspondent David Jan Godfroid PRISTINA - Een leger van dertien honderd functionarissen staat klaar om namens de Europese Unie de steden en dorpen van Kos ovo in te trekken in een poging een eind te maken aan de corrup tie en de activiteiten van doorge winterde criminelen. Morgen be gint na lang uitstel officieel de Eu ropese missie Eulex. Die moet het onafhankelijke Kosovo helpen een rechtsstaat te worden. „Dat zal niet meevallen", erkent een woordvoerster van Eulex in de Kosovaarse hoofdstad Pristina. En dat is nog zacht uitgedrukt. Vele tientallen keren is de afgelopen ja ren onderzocht of het de goede kant op gaat in Kosovo. Vrijwel geen enkele rapportage is positief. Na negen jaar van bestuur door de Verenigde Naties hangt er een pe netrante geur van corruptie en misdaad boven het gebied. De Albanese meerderheid verklaar de Kosovo in februari onafhanke lijk van Servië; een stap die door de meeste EU-lidstaten en de Vere nigde Staten is erkend, maar in de rest van de wereld vooralsnog wei nig steun heeft. Kosovo wordt geplaagd door om koperij, schending van de mensen rechten en vriendjespolitiek, stel de Brussel een jaar geleden, toen het VN-bestuur het nog volledig voor het zeggen had. Maar corrup tie is niet het enige probleem. Geldwitwasserij, drugssmokkel en mensenhandel; Kosovo is uitge groeid tot een paradijs voor de ge organiseerde misdaad. Tegen die achtergrond gaat Eulex aan het werk. De bedoeling is dat de missie uiteindelijk uit ruim tweeduizend politiemensen, doua nebeambten, officieren van justitie en rechters zal bestaan. Aan het eind van de winter moeten die al lemaal op hun plek zitten. Eulex zelf benadrukt voortdurend dat samenwerking met de Kos ovaarse autoriteiten voorop staat. „Onze politiemensen zullen opere ren vanuit de politiebureaus van de politie in Kosovo", aldus een woordvoerder. „Rechters en open bare aanklagers zijn actiefin dezelf de rechtbanken als hun lokale col lega's." De vraag is echter hoe wel kom de missie is» VN-secretaris-ge- neraal Ban Ki Moon heeft Servië 'Kosovo is uitgegroeid tot een paradijs voor de georganiseerde misdaad' verzekerd dat het sturen van Eulex geen erkenning via de achterdeur inhoudt van de onafhankelijkheid van Kosovo. Maar de missieleider, de Fransman Yves de Kermabon, verklaart echter keer op keer, dat Eulex géén VN-missie is. Scepti sche Serviërs zien dat als aanwij zing dat de EU de rol van de VN overneemt en dat daarmee de on afhankelijkheid wordt erkend. De Kosovaarse regering was niet gelukkig met de afspraken tussen Ban Ki Moon en de Serviërs, op basis waarvan Belgrado met de missie heeft ingestemd. En de Kos- ovo-Albanese bevolking vertrouwt de motieven van Eulex niet. Mochten de autoriteiten tegenwer ken, dan mag Eulex ingrijpen. Zo kan de Eulex op eigen houtje on derzoeken doen, zaken aan de rechter voorleggen en berechten. De Kermabon kan eveneens onwil lige rechters, openbare aanklagers en politiemensen ontslaan en in bepaalde gevallen maatregelen van de Kosovaarse regering terug draaien of afdwingen. Het is de vraag hoe de Serviërs in Kosovo op de missie reageren. Er is dan wel een akkoord tussen Bel grado en de VN, maar de Servi sche regering wordt gevormd door pro-Europese politieke partijen, die onder de Kosovo-Serviërs wei nig steun hebben. Afgelopen voor jaar was Eulex na veel geweld ge dwongen zich uit de Servische en clave Mitrovica terug te trekken. Ontdek alle extra's op vgz.nl/vitaalenzeker Kijk voor de volledige voorwaarden op www.vgz nl/vitaalenzeker of bel 0900 - 8490 (lokaal tarief) om deze op te vragen Alle aandacht Lekker bewegen is lekker leven. Daarbij kun je natuurlijk geen nekklachten gebruiken. Gelukkig kan deskundige aandacht problemen voorkomen. En daar hoeft Thea helemaal niet krom voor te liggen. Want met hetVGZ 'Vitaal Zeker Pakket' wordt fysiotherapie tot wel 1.000,- vergoed. Dat zijn zo'n 40 behandelingen per jaar. En mocht Thea bovendien behoefte hebben aan chiropractie of osteopathie? Geen probleem. Bijna alle vormen van beweegzorg zitten standaard in het pakket. Zo zorgt VGZ altijd voor een polis die helemaal past bij uw persoonlijke situatie, met een complete dekking en vele aantrekkelijke extra's. Wilt u ook zo'n zorgpolis op maat? Op vgz.nl leest u er alles over. Zorgverzekeraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8