PSV'ers willen Salcido Is uitgekeken op Stevens Feyenoord blijft crisis ontkennen na blamage tegen De Graafschap Wel veel routine in de ploegmaar geen leiderschap Daley Blind een sterke debutant 26 J Maandag 8 december2008 PZC 1. El Hamdaoui (AZ) 14 (foto), 2. Demouge (Willem II) 12, 3. Amoah (NAC Breda) 11. Huub Stevens EINDHOVEN - Carlos Salcido wil in de winterstop weg bij PSV. „Ik pak in januari mijn koffers en ben weg." Dat zei de Mexicaanse inter national zaterdag in een interview met NRC Handelsblad. Salcido erkent daarin dat hij dit sei zoen ver onder zijn niveau speelt, maar legt de schuld bij trainer Huub Stevens. „Als voetballer ver wacht je niet dat een trainer je mentaal helemaal kan breken." De 28-jarige verdediger heeft een contract tot 2012. Onder Stevens speelt hij zelden op zijn favoriete positie centraal, maar staat hij meestal rechts achterin. „Ik moet dat accepteren, maar het is hele maal verkeerd uitgepakt voor mij. Als ik coach zou zijn van PSV, zou ik een speler die zo functioneert nooit opstellen." De Mexicaan vindt dat Stevens hem in het ongeluk heeft gestort. „Er is maar één iemand schuldig aan deze situatie: de trainer. Ik heb geprobeerd om me op het veld voor hem af te sluiten, maar dat gaat niet. Als ik zijn hoofd langs de lijn zie, dan blokkeer ik di rect." Salcido speelde zaterdag wel mee tegen FC Groningen. VOLENDAM - Trainer Marco van Basten is erg tevreden over de ma nier waarop Daley Blind gisteren tijdens de uitwedstrijd tegen Vo- lendam in het eerste elftal van Ajax debuteerde. „Hij speelde alsof hij al jaren mee doet. Dat verdient een groot com pliment", zei de trainer na de wed strijd. Van Basten gaf de achttienjarige zoon van technisch manager Dan ny Blind de voorkeur boven Evan- der Sno, die niet tot de selectie be hoorde. „Wij selecteren namelijk altijd de voetballers die het beste hebben getraind", lichtte de trai ner toe. „Daley Blind heeft tegen Volendam zijn uitverkiezing hele maal waargemaakt." De Ajax-coach bracht de midden velder na een uur voor de teleur stellende Eyong Enoh. Blind for ceerde binnen vier minuten een hoekschop, waaruit Jan Vertong- hen scoorde (1-2). „Hij bracht rust en strijd", sprak Van Basten. „Dat was mooi om te zien." Daley Blind heeft zijn hele jeugd opleiding doorlopen bij Ajax. Peter Bosz is gebeten hond in spreekkoren vanaf de tribunes. door Hans Leber ROTTERDAM - Het was hét mo ment om te laten zien dat ze ach ter hun trainer Gertjan Verbeek staan. Maar de Feyenoord-spelers maakten op de dag van een publi catie over een vertrouwensbreuk fouten en verloren met 3-1 in ei gen huis van De Graafschap. De suggestie van een landelijk och tendblad dat vier van de vijf selec tiespelers geen vertrouwen meer hebben in Gertjan Verbeek, bereik te de trainer zelf gisteren niet. Hij zegt zelf alle vertrouwen te heb ben in zijn samenwerking met de spelers, ondanks zijn teleurstelling over de uitslag tegen De Graaf schap. Dat hij deze week een conflict had met Jon Dahl Tomasson, die boos was om de aanpak van zijn blessu res en een eigen koers wilde vol gen, ontkende noch bevestigde Verbeek. „Maar ik heb niets te ma ken met die herstelprogramma's. Als Jon Dahl boos en teleurgesteld is. omdat het zo lang duurt alle maal, kan ik me dat wel voorstel len." Elders in de catacomben van de Kuip ontkenden routiniers als Henk Timmer („ongelofelijke on zin") en Kevin Hofland („klopt he lemaal niets van") in alle toonaar den dat er van een vertrouwenscri sis sprake is. Technisch directeur Peter Bosz (in de spreekkoren van het publiek de gebeten hond) zal- deze week naar de spelersgroep toe gaan om te kijken of er iets van de vermeende crisis klopt. Feyenoord kwam gisteren op 0-1 achter tegen De Graafschap door Jason Oost. De 0-2 en 0-3 kwamen van Geert den Ouden die zijn eer ste doelpunten voor De Graaf schap van dit seizoen scoorde. De derde was een heerlijke goal. De drie uitvallen bezorgden De Graafschap de eerste uitzege in 2008. Allemaal feestelijkheden die Feyenoord gisteren had willen voorkomen, maar de 1-3 tien minu ten voor tijd van Hofland kwam daarvoor te laat. Er volgden fluit concerten en sarcastische spreekko ren ('we worden kampioen') van af de tribunes. Brabanders gooien na 2-0-achter alle remmen los tegen Groningen. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Als wilde, jonge paar den braken ze uit hun stallen. De spelers van PSV lieten zich zater dagavond na de rust niet meer ke tenen door een corset van afspra ken en afwegingen. Aangevoerd door de invallers Bakkal en Amra- bat zette de ploeg een vernederen de 0-2 achterstand tegen FC Gro ningen om in een klinkende 4-2 overwinning. Trainer Huub Stevens kan de wil van zijn spelers niet meer negeren. De verbale onvrede van de voor bije maanden (bij Méndez, Afel- lay, Koevermans, Amrabat, Lazo- vic en meest recent Salcido) komt in grote lijnen steeds op hetzelfde neer: een nauwelijks verholen be hoefte om te mogen voetballen, een schreeuw om meer vrijheid ei-, genlijk. Tussen alle nederlagen door werd die wéns ook op het veld vaak dui delijk. Bij Ajax, tegen Heracles, bij Heerenveen en zaterdag opnieuw tegen FC Groningen. Pas als de nood hoog is, lijkt de coach bereid om risico's te aanvaarden. In al die duels leidde het inbrengen van aanvallers tot, soms kortstondig, succes. Veel vaker koos Stevens voor de fensieve correcties. En constateer de hij een week geleden dat er 'nog leven' in het team zat, zater dag toonde de coach zich toch weer behoudzuchtig. Omdat Koe vermans met een blessure moest afhaken, ging het concept van de laatste weken (met twee diepe spit sen en een aanvallende middenvel der) de prullenbak in. Het spel in de eerste helft bracht een siddering van angst teweeg, vooral bij het publiek. De fans stuurden spelers en coaches met een schel fluitconcert terug de kleedkamer in. Zelden speelde PSV zó kleurloos. Geen ideeën, geen lef, grote defen sieve onzekerheid. Het leek alsof PSV helemaal aan de grond zat. De voorsprong die FC Groningen nam, had veel zwaarder kunnen uitvallen. „Het had bij rust ook 0-3 kunnen staan en dan denk ik niet dat de wedstrijd nog te win nen was geweest", zei Stevens te recht. Zijn collega Ron Jans vroeg zich met dezelfde argumenten af hoe het 'in vredesnaam mogelijk is' dat Groningen zonder punten huis waarts moest keren. Het inbrengen van Amrabat en Bakkal zorgde voor een even on waarschijnlijke als knappe weder opstanding. Aan de hand van bei de invallers bande PSV een sfeer van crisis uit. Die ingreep was een noodgreep en had niets te maken met een strategisch plan. Amrabat zat eigenlijk zelfs niet eens bij de selectie, maar mocht zijn voetbalschoenen aandoen, omdat Koevermans zich 's mor gens met een kuitblessure afmeld- 'de. Bakkal had maar een paar minu ten nodig om zijn reservebeurt opo de meest krachtige wijze te bekriti seren. Met twee klassedoelpunten bewees hij dat zijn neusje voor de goal nog altijd in de goede richting staat. Amrabat stónd met twee as sists op Lazovic aan de basis van de overige treffers. Stevens verklaarde de opstanding met de opmerking dat er 'iets in de thee' moet hebben gezeten. Hij kan echter nauwelijks om de con clusie heen, dat zijn beginopstel ling de verkeerde was. De veer kracht kwam duidelijk vanuit de spelersgroep, die ook in Heeren veen een 0-2-achterstand moest wegwerken. PSV kan zich niet langer verschui len achter individuele fouten, al wogen die ook zaterdag voor de rust weer erg zwaar. Die missers zijn niet de zozeer oorzaak van de misère alswel een gevolg van de manier waarop het team voetbalt. Geraakt in hun trots wierpen de spelers zaterdag het keurslijf af Ste vens kan dat signaal niet meer naast zich neer leggen. PSV geeft in de thuiswedstrijd te gen FC Groningen (4-2) een sig naal af aan trainer Stevens. De spelers willen meer vrijheid. FEYENOORD door Gérard de Nooijer Ook ik was ervan overuigd dat Feye noord uit het dal aan het komen was. Als je vijf wedstrijden ongesla gen bent gebleven, mag je toch van een op leving spreken. Maar na gisteren zit Feye noord weer diep in het moeras. De neder laag tegen De Graafschap is natuurlijk een enorme optater en mag een club als Feye noord niet overkomen. Als je Feyenoord ziet voetballen, is het dui delijk waar de tekortkomingen liggen. De zwaktes zitten in de verdediging en bij de keeper. Ja, Feyenoord heeft gewoon een keepersprobleem hoor. Henk Timmer heeft niet meer de vorm van vroeger. Als je toch zag hoe die eerste goal van De Graafschap viel. Dat is toch ongelooflijk. Ik zat maar te wachten totdat Timmer eens zou komen. Maar kennelijk zat hij met zijn keepersshirt aan het hek vast, want hij kwam maar niet. Ja, en die tweede goal mag er ook nooit in. Als de verdediger gewoon vijf stappen naar achter doet en als de doelman in topvorm is, gaat die bal er nooit in. Maar dat is Feye noord op dit moment. Ze hebben wel veel routine in de ploeg, maar geen leiderschap. Giovanni van Bronk- horst is daar de aangewezen persoon voor. Als het allemaal loopt, is hij van grote waar de, maar in slechte tijden is hij niet in staat om zijn team op sleeptouw te nemen. Als het zo slecht gaat, krijg je natuurlijk ge mor. Als ik de kranten mag geloven, rom melt het in de spelersgroep. Niet iedereen zou meer achter de trainer staan. Ik vind dat altijd nogal makkelijk. Als het slecht gaat, schuifje het maar af op de trainer. Het kan een keer niet klikken met een trainer, maar het is voor ons van buitenaf moeilijk oordelen hierover. Wij weten niet hoe Gert jan Verbeek werkt. Dan zou je er 24 uur per dag bij moeten zijn. Tsja, als je puur naar het resultaat kijkt, is het onvoldoende. Feyenoord heeft 14 wed strijden gespeeld en slechts 16 punten. Dat is de helft minder dan AZ. Ik ben de komende dagen benieuwd hoe veel krediet Verbeek nog krijgt van publiek en spelers. Hofland heeft ontkend dat er geen vertrouwen meer is. Hij heeft gezegd dat de sfeer binnen de groep nog steeds goed is. De sfeer hoeft niet per se goed te zijn om goed te presteren, maar resultaten helpen wel om een goede sfeer te creëren. Ik hoop dat Verbeek de tijd krijgt om aan een elftal te bouwen. Hij heeft in elk geval al wat jonge jongens laten doorbreken, zoals Wijnaldum en Fer. De druk is natuurlijk groot en ik denk dat Verbeek ook zichzelf de nodige druk oplegt, maar de mensen moeten ook realistisch blijven. Volgende week is het Feyenoord-AZ. Dat is natuurlijk een heel interessante wedstrijd. Stel dat Feyenoord wint. Nou, dan ziet de wereld er ineens heel anders uit, voor de spelers, de leiding en voor Verbeek. Ja, zo werkt het nu eenmaal in de voetballerij. Het is allemaal heel erg opportunistisch en het kan van de een op de andere dag veran deren. Gertjan Verbeek is ontgoocheld na de nederlaag, foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74