Het is groen en het zit vast... Kamerleden niet blij met plan Plasterk voor prijsvraag elektronisch patiëntendossier' 'Bos heeft bij formatie kabinet niet gevochten voor onderzoek Irak' Eneco Vader en zoon vast in moordzaak PZC Maandag 8 december 2008 5 boeren met een gemengd bedrijf wordt alles op het gebied van trekkers, mechanisatie, melk- en staltechniek tentoongesteld. Ook worden de resulta ten gepresenteerd van onderzoek onder 3700 boeren, foto Robert Vos/ANP Veel kritiek op nieuwe plannen voor vebetering onderwijs. DEN HAAG - Onderwijsminister Ro nald Plasterk wil het onderwijs op hogescholen en universiteiten ver beteren door opleidingen strenger te keuren. Daarnaast moet er een prijsvraag worden uitgeschreven voor de beste vernieuwingen. De Tweede Kamer ziet deze plannen niet zitten. De Kamer denkt vooral negatief over het plan om een competitie te houden voor het beste vernieu wende idee voor bijvoorbeeld de begeleiding van studenten. Plas terk denkt aan een totale prijzen- pot van 10 tot 20 miljoen euro. „Een prijsvraag betekent dat je ach teraf beloont", stelt CDA-Kamerlid Jan lacob van Dijk. „Je moet juist vooraf geld beschikbaar stellen, zo dat instellingen experimenten op poten kunnen zetten." Als zo'n proef slaagt, zouden scholen de methode moeten delen met ande re instellingen, vindt hij. Ook Jasper van Dijk van de SP en Halbe Zijlsrra van de WD zien een prijsvraag niet zitten. „Het klinkt mooi, maar de minister moet gewoon voor genoeg docen ten en goede begeleiding van stu denten zorgen", zegt de SP'er. Zijlstra stelt: „Plasterk komt met een plannetje met een prijs, dat is kenschetsend voor zijn totale ge brek aan visie op het hoger onder wijs." De WD'er ziet graag dat scholen niet alleen op het totaal aantal studenten, maar ook op de kwaliteit worden afgerekend. Het parlement is verder kritisch over de zogeheten harde knip. Plas terk wil dat studenten pas aan De nieuwe plannen van Onder wijsminister Plasterk vallen slecht in de Kamer. Vooral het idee om een prijsvraag uit te schrijven voor beste vernieuwing. hun masteropleiding kunnen be ginnen als zij hun bachelor op zak hebben. Met de studentenbonden vrezen Kamerleden dat dit tot stu dievertraging leidt. CDA'er Van Dijk is weliswaar voor stander van de harde knip, hij vindt echter dat studenten niet per se alle vakken gehaald hoeven te hebben voordat zij met hun master kunnen beginnen. Het gaat om vakken in de bachelorfase die niet belangrijk zijn voor de ver volgopleiding. Zijn collega van de SP is geheel tegen de harde knip. Hij wil dat studenten en universi teiten onderling afspreken hoeveel vakken behaald moeten zijn. WD'er Zijlstra is wel voorstander van de harde knip die Plasterk voorstelt. Met de minister wil hij dat studenten na hun bachelor be wuster kiezen voor een vervolgop leiding. Nu stroomt 80 procent nog door naar een master die naadloos aansluit op hun bachelor opleiding. van een dergelijk dossier. Een woordvoerder zei zaterdag al enige maanden op de hoogte te zijn van het negatief uitgevallen experi ment. In de proef bleek dat huisart sen gegevens niet identiek registre ren en dat niet alle informatie actu eel is. Ook waren er problemen met de communicatie tussen com putersystemen en zijn er nog vra gen over de veiligheid. De passen waarmee zorgverleners zich moeten identificeren, werden soms onbeheerd achtergelaten of zaten standaard in de kaartlezers. Dat maakt misbruik mogelijk. Al- Fl^j Volgens huisartsen zijn er te veel obstakels om het elektronisch pa tiëntendossier in 2009 te kunnen voeren. Het ministerie van Volks gezondheid ziet geen probleem. leen artsen die op het beveiligde net inloggen met een unieke iden tificatiepas, kunnen, na toestem ming vooraf van de patiënt, de ge gevens zien. Het ministerie van Volksgezond heid wijst er in een reactie op dat er meerdere evaluaties zijn geweest en dat toen slechts op kin derziektes werd gestuit. Inmiddels zou het systeem stabiel zijn. leuvtn - De Belgische justitie heeft al in november een zesde ver dachte aangehouden op verden king van betrokkenheid bij de dood van de Eindhovense Renate Jonkers. De man is de vader van de 25-jarige verdachte uit Klooster- zande die eerder werd aangehou den. Een woordvoerder van het parket in Leuven heeft dat zater dag laten weten. Renate Jonkers (31) kwam in het Belgische Bekkevoort bij een ge welddadige healing van een sekte om het leven. De Eindhovense was sinds eind 2007 vermist en in mei van dit jaar werd haar lichaam in de tuin van een villa in Bekke voort opgegraven. Volgens de woordvoerder is de zes de verdachte eerder door de poli tie verhoord, maar was zijn exacte betrokkenheid lange tijd onduide lijk. Op basis van telefoongegevens is de aanwezigheid van de man bij de healing vastgesteld. Eerste Kamerlid Klaas de Vries citeert 'betrouwbare bron'. Hilversum - PvcLA-leider Wouter Bos heeft tijdens de kabinetsforma tie in 2007 het 'gewoon als gege ven aangenomen' dat het CDA geen onderzoek wilde naar de ach tergrond van de politieke steun aan de oorlog in Irak. De huidige premier zei dat toen en daar is ver der niet over gediscussieerd. Dat zei PvdA-senator Klaas de Vries zaterdag in een interview met het radioprogramma Argos. Het Eerste Kamerlid zegt zich te baseren op 'mensen die zeer goed ingelicht waren over de kabinets formatie' in Beetsterzwaag. Bos ging in 2006 de verkiezingen in met de belofte dat hij zich hard zou maken voor het onderzoek. Na de kabinetsformatie noemde hij het een van zijn grootste neder lagen dat dit onderwerp in de on derhandelingen was gesneuveld. Uit de woorden van De Vries is op te maken dat Bos geen pogingen Wi PvdA-senator Klaas de Vries stelt dat PvdA-leider Wouter Bos tij dens de kabinetsformatie niet heeft gestreden voor een onder zoek naar de oorlog in Irak. heeft gedaan om het onderzoek binnen te halen. „Mij is meege deeld dat het eigenlijk gebleven is bij de mededeling: hier komt geen onderzoek naar", zegt De Vries. Maar Bos Iaat weten dat het onder zoek tot in het laatste uur van de formatie op tafel heeft gelegen. „Het was een van de grootste strijdpunten tijdens de formatie", aldus zijn woordvoerder. Toenmalig formateur Herman Wijffels stelde vorig jaar ook al dat er een 'stevig debat' over gevoerd was. CU-fractievoorzitter Arie Slob, ook in Beetsterzwaag aan ta fel, wilde niet meer kwijt dan dat Irak gespreksonderwerp was. Nederland besloot in 2003 politie ke steun te geven aan de inval in Irak, maar ging niet in op het Ame rikaanse verzoek om militaire steun. Tegenstanders van die oor log vinden dat Nederland op basis van verkeerde informatie over de aanwezigheid van massavernieti gingswapens in Irak betrokken raakte bij de oorlog. In Amerika en het Verenigde Koninkrijk is daar achteraf openheid over gege ven. Deze week zei zelfs president George Bush van de VS die ver keerde inlichtingen te betreuren. Maar volgens premier Jan Peter Balkenende speelde die informatie voor Nederland geen rol. Eneco GroenVast. 3 jaar een vaste scherpe prijs voor groene stroom en gas. Hoe hoog worden de energieprijzen in 2009? Dat is een vraag die bij veel mensen leeft. Eneco heeft daarop het antwoord: Eneco GroenVast. Daarmee zet u de prijs vast. U bent dan 3 jaar lang verzekerd van een vaste scherpe prijs voor groene stroom (Eneco Ecostroom®) en gas. U weet tot 2012 dus precies waar u aan toe bent. Bel vandaag nog met 0800 - 0062 of ga naar eneco.nl een vaste, scherpe prijs groene stroom (Ecostroom) en gas Eneco regelt het overstappen Bel gratis 0800 - 0062 we gaan vooruit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5