Plan technocollege wekt geestdrift Vlakte in beeld voor terminal Kinderen grote winnaar biljartmarathon Groede mtejkj 13 17 ZEEUWS-VLAANDEREN Lijst Broekhuysen wil kapster terug in De Veste Instellingen, gemeenten en bedrijven omarmen idee van Dow-topman. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het idee van Dow-to'pman Gerard van Harten om in Zeeuws-Vlaanderen een techno-college van de grond te til len is in goed aarde gevallen. Diver se bedrijven, de Zeeuws-Vlaamse gemeenten, de provincie, Hoge school Zeeland andere onderwij sinstellingen en woningcorporatie Woongoed hebben het plan om armd om de streek te verrijken met een op Amerikaanse leest ge schoeid hoger onderwijsinstituut voor procestechniek en mogelijk logistiek. Half januari zijn de be langhebbenden van zins om een projectgroep op te richten die de haalbaarheid van het initiatief in kaart moeten brengen. Dow en andere chemiebedrijven in de Kanaalzone Gent-Terneuzen kampen met een verouderd werk nemersbestand. Tussen nu en 2020 komen er honderden banen vrij en de bedrijven vrezen dat ze moeilijk aan vervangende hoogge schoolde medewerkers kunnen ko men. Door zelf te zorgen voor hooggekwalificeerde onderwijsmo gelijkheden bij de bedrijven zelf, dus in Zeeuws-Vlaanderen, hopen de bedrijven (Dow, Yara, Cargill en diverse Belgische) zich te kun nen verzekeren van nieuwe mede werkers. Een neveneffect is dat de ontgroening van de streek een halt kan worden toegeroepen. De Dow- top heeft het idee de voorbije we ken voorgelegd aan maatschappelij ke partners in het politieke- en het onderwijsveld. Ook in werkgevers kringen is het besproken. Matthijs van Meerveld van Dow: „De res pons was erg bemoedigend. Zo zelfs dat we met partijen verder in gesprek gaan. Wat ons betreft lig gen we op de goede koers." Scheidende ROC-Westerschel- de-directeur Toine Huijsmans is er van overtuigd dat een technocolle ge een meerwaarde kan hebben voor de regio. „De onderwijsinstel lingen in Zeeland doen nu al veel moeite om het opleidingenaanbod in stand te houden en waar moge lijk uit te breiden. Dit initiatief past binnen die strategie." Ook Kees Reinhoudt van Woning corporatie Woongoed is geïnteres seerd in het project. „Van die be langstelling geven we ook op ande re wijze blijk. Zo is Toine Huijs mans volgend jaar bij ons commis saris." Terneuzen moet weer draaischijf worden voor de binnenvaart. WESTDORPE - De Autrichehaven is de meest geschikte plek om op middellange termijn een binnen- vaartterminal aan te. leggen. Dit stelt het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen. Dat wil het terminalplan laten op nemen in het project Grenzeloze Kanaalzone. Het grensoverschrijdende project werd in februari gelanceerd, maar heeft tot nu toe nog weinig zoden aan de dijk gezet. Wel wordt er druk gewerkt aan een informatie centrum en zijn er aan weerszij den van de grens toezeggingen ge daan over subsidies voor een bio chemische proeffabriek bij Gent. Volgens burgemeester Jan Lonink van Terneuzen is het echt wel de bedoeling van de overheden om iets van het grensoverschrijdend project te maken. „Wij hebben al eerder gezegd dat we Terneuzens positie als draaischijf voor de bin nenvaart in ere hersteld willen zien. Er valt weldra een besluit over een nieuwe zeesluis en de Fransen zijn begonnen met de werken aan de Seiene-Nordverbin- ding. Willen wij van deze ontwik kelingen profiteren, dan moeten we snel komen met een terminal plan. Dat doen we ook." De Autrichehaven volgens Lonink is momenteel de beste plaats om zo'n multimodale overslagplaats te bouwen. Dit op voorwaarde dat de Belgen instemmen met een spoortontsluiting. Radiopioniers schreven geschiedenis in eerste helft twintigste eeuw Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Deelnemers brengen ruim 2000 euro bijeen voor speelgoed school. door Wilma Valk GROEDE - De kinderen werden de grote winnaar van de biljartmara thon van 24 uur van café/pension 't Overleg en de dorpsraad van Groede. Voor speelgoed in hun nieuwe school werd zaterdag een bedrag van euro 2.009,52 bijeen ge speeld. Nadat wethouder Carien Bolijn gaf 's avonds om acht uur uur het evenement symbolisch opende, be gonnen Martin Plant en Patrick Vasseur aan deze uitputtingsslag. „Ik heb dit ooit elders gezien," ver telde Martin Plant. „Patrick leek dit ook een leuk idee en we beslo ten dit hier voor een goed doel te doen en dan speciaal voor de kin deren in dit dorp. We spelen om het afwisselend te houden libre, driebanden en bandstoten. Alleen is Patrick veel beter als ik, dus win nen is er voor mij niet bij." Het bedrijfsleven in en rond Groe de kwam spontaan met donaties over de brug. Voor de start was er daardoor al ruim 1600 euro bin nengehaald. In de zaak stond gedu rende tijdens de hele marathon een grote collectebus waarin bezoe kers nog iets in mochten depone ren. Tellers en controleurs wisselden el kaar om de vier uur af. Per uur mochten de spelers 7,5 minuut pauzeren: „Ik denk dat we die op sparen. Vier uur biljarten en dan een half uur rust om even te zitten en iets te eten." Beide spelers haal den het zonder problemen en overhandigden de opbrengst aan schooldirecteur Paul Scherbijn. Maandag 8 december 2008, foto Wim Kooyman Martin Plant legt aan voor een stoot. Intercultureel festival Culturele Karavaan reist door Zeeland door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het onafhankelijke raadslid Pim Broekhuysen heeft het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen ge vraagd om ervoor te zorgen dat de ouderen in het zorgcomplex De Veste op korte termijn weer be schikken over hun eigen kapster. Wilna Joensen, die de laatste acht jaar naar tevredenheid van het leeuwendeel der ouderen, zorg droeg voor de haarverzorging van De Vestebewoners heeft van de welzijnsorganisatie Aan Z te horen gekregen dat er per 1 maart 2009 voor haar werk geen ruimte meer is binnen het complex. Broekhuysen vint het besluit van Aan Z 'onbetamelijk en a-sociaal', termeer omdat de seniorenraad van Terneuzen niet gekend is in het opzeggen van de huur. Raadslid Broekhuysen dringt bij het college aan op het ongedaan maken van deze stap. Mocht dat niet lukken, dan zullen B en W sa men met Aan Z moeten zoeken naar een alternatief binnen het zorgcomplex. Ook om te bekijken in welk ziekenhuis u het snelst geholpen wordt kiesBeter.nl Hk wijst u de weg ïti de zorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57