bij afscheid taurine van Messen profiteert van afwezigheid van schaatstoppers Orooracontract voor renster Agnieta Francke E Timmer beleeft ongelukkig weekend Tweede plaats vierspanrijder Koes de Ronde PZC Maandag 8 december 2008 1 29 Een van de allergrootste sporters, maar ook een doodnormaal mens. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Na alles wat hij be reikt heeft, na alles wat hij bete kend heeft voor de zwemsport, in Nederland én internationaal, na dat alles was Pieter van den Hoo- genband gisteravond tijdens zijn officiële afscheid in Eindhoven toch weer die wat verlegen, dood gewone Brabantse jongen. Beschei den als altijd. „Ik word er een beetje stil van", zei de drievoudig olympisch kam pioen toen hij na afloop van de Swim Cup in de schijnwerpers was komen staan. „Mensen die mij kennen weten dat ik niet zo van drukke bijeenkomsten ben. Tjonge, dat mensen toch zoveel moeite voor mij gedaan hebben..." Van den Hoogenband had maar één wens gehad wat betreft zijn af scheidsfeest: er moesten deze keer ook jeugdwedstrijden worden ge houden, met als klapstuk de strijd om de Pieter Cup, een zwemrace met de acht snelste jongens op de too meter vrije slag. Hij was opgekomen met de acht van de Pieter Cup. Hij wees de schijnwerpers vooraf op hén („Da mes en heren: de kampioenen van de toekomst!"). En zo attendeerde hij de aanwezigen ook op de vele verdiensten van zijn voormalig ri vaal en goede vriend Ian Thorpe, nadat die het zwemstadion was ko men binnenwandelen. Feit was dat de vijfde editie van de Swim Cup Eindhoven eigenlijk ge heel in het teken stond van het af scheid van Van den Hoogenband. Dat de enige echte buitenlandse topper, Randall Bal, ook vooral Hoogtepunten Inwoner Koudekerke (18) wordt ploeggenote van Marianne Vos. door Koen de Vries KOUDEKERKE - De Zeeuwse wieler sport heeft komend seizoen een derde professional in het peloton. Na Hans Dekkers uit IJzendijke (in het ProTourteam van Slipstream) en Johnny Hoogerland uit Yerseke (Vacansoleil) wordt nu ook Agnie- ta Francke profwielrenner. De 18-jarige inwoonster van Kou dekerke wordt lid van de DSB-ploeg, één van de sterkste vrouwenploegen van Nederland. De met voorsprong bekendste ren- ster in het team is Marianne Vos, wereldkampioene op de baan, in het veld en op de wég en olym pisch kampioene op de punten- koers. Francke wordt gezien als één van voor VDH's feestje in Eindhoven was, zei genoeg. De Amerikaan gaf Van den Hoogenband vrijdag maar meteen een mooi cadeautje: een wereldrecord op de 50 meter rugslag (24,33). Drie jaar na de ingebruikname en drie maanden nadat hij stopte als topzwemmer, zette Van den Hoo genband gisteren zijn handteke ning op het Eindhovense topsport- bad dat er zonder hem nooit geko men was. Het was vooral zijn zwemtalent dat zijn pa er in 1992 toe bracht zich in te gaan spannen voor het topzwemmen in Zuid-Ne derland. Het waren zijn gouden olympische medailles in Sydney die de lobby voor de komst van een topsportbad een geweldige im puls gaven. En het was in 2000 zijn pleidooi dat doorslaggevend was bij de totstandkoming van het bad. Tjonge, dat mensen toch 1 zo veel moeite voor mij hebben gedaan' Voortaan is het topsportbad van De Tongelreep zijn bad: het Pieter van den Hoogenband zwemsta dion. VDH's handtekening siert in wit neonlicht de achterwand van de hal. Hij zal zelf nooit meer een wedstrijd zwemmen, zo verzeker de hij. In januari gaat hij aan de slag als manager van de topsport community van Eiffel, de hoofds ponsor van Nationaal Zweminsti- tuut Eindhoven. Vele prominenten uit de sport wa ren aanwezig. Ze wilden het af scheid niet missen van één van de allergrootste sporters die ons land ooit voortbracht, en van zo'n doodnormale, aardige vent. de meest getalenteerde vrouwen wielrenners van het moment. Ze werd dit jaar twaalfde op het WK op de weg voor junioren in Zuid-Afrika, derde op het NIC ju nioren Heerlen, vierde op het NK voor studenten en ze greep in Alk maar op het Nederlands kam pioenschap op de baan de titel op het onderdeel scratch. Agnieta Francke werd al in septem ber benaderd door ploegleider Thijs Rondhuis. Door de wisseling van de wacht bij de ploeg duurde het enige tijd voordat de afspraken definitief werden gemaakt. De DSB-wielerploeg heeft een com pleet nieuw management met Art hur van Dongen als ploegleider. Door die vertragingen weet 'Fran cke nog niet hoe haar wielerjaar er uit gaat zien. Dat er trainingskam pen komen, lijdt geen twijfel, maar waar en wanneer is nog niet bekend. En welke wedstrijden ze Simon Kuipers beleeft in bitterkoud China ook een primeur. door Maarten van Helvoirt CHANGCHUN - Schaatsster Laurine van Riessen was de eerste om het te erkennen: „Ik vind het een beet je vreemd om mijn naam boven aan het scorebord te zien staan, want voor mijn gevoel hoor ik daar nog helemaal niet." In het bitterkoude Changchun (in het noordoosten van China) won de'Leidse de tweede 1000 meter van het sprintweekend. Haar DSB-ploeggenoot Simon Kuipers beleefde even later dezelfde pri meur. Op de 1500 meter was hij al enkele keren de beste van de dag geweest, maar nu voor het eerst ook op de 1000 meter. Zijn bliksembezoek aan Azië had hij vooraf vooral gezien als een ide ale gelegenheid om punten te ver garen met het oog op het WK af standen. Niet iedëre topsprinter was er. Zaterdag had de zevende plaats hem nog teleurgesteld, maar na wat technische tips van zijn coach Jac Orie, die thuis voor de buis de race had geanalyseerd, knalde Kuipers een dag later de er- Sprintster hoopt toch weer een stap te maken op weg naar subtop. CHANGCHUN - Marianne Timmer mocht in Changchun voor het eerst dit wereldbekerseizoen mee doen aan de 1000 meter. De olym pisch kampioene van 1998 en 2006 beleefde geen gelukkige races op haar favoriete afstand. Tijdens de eerste rit werd Timmer zaterdag op de kruising gehinderd door haar Canadese opponente Tamara Oudenaarden, waardoor de geboren Sappemeerse niet ver der kwam dan 1.20,76. Een dag la ter noteerde Timmer, die niet hele- rijdt, weet ze ook nog niet. Dat is lastig voor Francke, omdat ze graag haar studie wil plannen. Ze studeert biomedische weten schappen in Nijmegen, toevalliger wijs dezelfde studie die Marianne kende specialisten Davis, Groot huis, Lee en Morrison eruit. Vooral de zege van Van Riessen moet in perspectief gezien wor den. Wereldkampioene én houd ster van de wereldbeker Anni Fries- inger, runner-up én ex-wereldkam pioene Ireen Wüst, wereldrecord houdster Cindy Klassen, Neder lands kampioene Paulien van Deu- tekom en de winnares van de eer ste twee wereldbekerwedstrijden van dit seizoen Christine Nesbitt (om maar wat namen te noemen) hadden andere prioriteiten. Alle maal schaatssters die tijden kun nen neerzetten waar Van Riessen nog niet aan kan tippen. Toch klopt de kleine krachtpatser steeds nadrukkelijker op de deur. Bij de eerste World Cup, in Ber lijn, was ze enkele weken geleden al derde en zaterdag herhaalde ze dat. Haar winnende tijd van een dag later was beduidend beter (1.17.25 om 1.18.48), een baanre cord bovendien. Maar ook dat moet enigszins gerelativeerd wor- Laurine van Riesen klopt aan de deur als schaatstopper. Ze wint de 1000 meter in China, maar realiseert zich dat het een betrekkelijke zege is. maal fit was, met 1.19,50 de negen de eindtijd. Timmer had het gevoel dat er za terdag meer in zat, zeker na haar opening van 18,3. ;,Dit is domme pëch", zei ze. „Ik had net zo goed kunnen stoppen. Ze had achter mij" langs moeten kruisen. Nu moest ik omhoog komen en ver loor ik veel vaart." Een dag later reed Timmer op nieuw tegen Oudenaarden. Ze opende weer in 18,3, gevolgd door ronden van 29,3 en 31,7. Timmer gaf daarmee ruim twee seconden toe op winnares Laurine van Ries sen (1.17,25). Assistent-coach Sicco Janmaat, die in China samen met Floor van Vos enige tijd volgde. Toen ze echt succesvol werd, stopte ze daar mee. Het lukt Francke nu nog wel om studie en sport te combineren. Ze heeft haar thuisbasis op sport centrum Papendal bij Arnhem. den, want de Jilin Provincial Oval, een kopie van de Olympic Oval van Salt Lake City (maar dan zon der het voordeel van een ligging op hoogte) ligt er pas goed en wel een jaar en er zijn nog amper inter nationale wedstrijden op gereden. „Toch denk ik dat het een goede tijd is voor hier", schatte Van Ries sen. Als Van Riessen de revelatie bij de sprintvrouwen is, is Fengtong Yu dat bij de mannen. Na zijn eerste en tweede plaats van vorig week end is de Chinees de leider in het wereldbekerklassement op de 500 meter en dat is voor een groot deel de verdienste van Sijtje van der Lende. De nieuwe bondscoach liet hem meetrainen met de Chinezen van de lange adem en zo kweekte hij inhoud. Ook al kostte dat veel moeite, want bijna elke training moest hij overgeven. Ook Yu scherpte het baanrecord aan: 34.97. „En dat is voor hem be langrijker dan die wereldbekerze ge", stelde Van de Lende. Het was voor Yu namelijk een bevestiging dat hij in vorm is voor de nationa le sprintkampioenschappen, die begin januari ook in Changchun worden gehouden. „Dat is een prestigezaak voor de Chinezen." Leeuwen de leiding had bij DSB, denkt dat Timmer de stap naar de (sub)top de komende periode kan maken. „Marianne had nu wat last van haar luchtwegen en was niet helemaal fit. Het verschil met de nummer vijf is maar twee tien den. Het zou mooi zijn als ze vol gend weekeinde in Nagano een volgende stap zou kunnen ma ken." De 34-jarige Timmer wist .zich be gin november niet te plaatsen voor de eerste WB-races van het seizoen op de kilometer. Ze mocht in Changchun voor het eerst mee doen na afmeldingen van TVM-schaatssters Ireen Wüst en Paulien van Deutekom. BOEDAPEST - Vierspanrijder Koos de Ronde heeft bij de wereldbeker wedstrijd in Boedapest goed ge presteerd. De Nederlandse men ner eindigde als tweede achter de Australiër Boyd Exell. Fredrik Pers- son uit Zweden eindigde op de derde plaats. De Ronde mocht in de afsluitende ronde als laatste van start, maar kwam uiteindelijk één seconde te kort om Excell voor te kunnen blij ven. „Ik weet niet goed waar ik die ene seconde heb verloren, maar als je op het scherp van de snede rijdt is zo weinig verschil heel mooi", aldus de menner uit Zwar- tewaal. De Ronde staat na vier van de ze ven wedstrijden om de wereldbe ker op de gedeelde vierde plaats met twaalf punten. De Hongaar Dobrovitz voert het klassement aan met 27 punten, tien meer dan IJsbrand Chardon. De absolute hoogtepunten uit de carrière van Pieter van den Hoogen band zijn de drie gouden.medailles op de Olympische Spelen. In Sydney 2000 won de Nederlandse zwemmertopper de honderd meter vrije slag in een tijd van 48.30 en de tweehonderd meter vrije slag in 1.45.35. Vier jaar later in Athene was er weer goud op de honderd vrij. Hij liet een tijd van 48.17 noteren. Agnieta Francke krijgt in het DSB-team van Marianne Vos de kans om zich verder te ontwikkelen. foto Bert Spits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47