Europese subsidies bieden veel kansen Bonte verzameling kenmerkl Kritiek op formatie waterschap Fotograferen van oude documenten is gevecht tegen valse schaduwen Asielzoekers in slaap opgeschrikt door brand 14 Maandag 8 december 2008 pzc S I - t»-s a.» *J£?V «4A-^.fr? ;-=»-•>*?> v^T.-.^Pr- ~+>- Een 'charter', gefotografeerd door Maarten Barends. foto Gemeentearchief Schouwen-Duiveland Maarten Barends digitaliseert deel archief met beperkte middelen. door Marijke Vael zierikzee - Valse schaduwen, ver oorzaakt door hobbelig perkament en doppen waartussen lakzegels geklemd zitten. Maarten Barends uit Burgh-Haamstede gaat er weke lijks het gevecht mee aan als vrij williger in het gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Bijzonder vrijwilligerswerk, want de voorma lige reproductiefotograaf en gra fisch vormgever fotografeert met beperkte middelen en veel inventi viteit retroacta van de burgerlijke stand, schepenbrieven en charters. Perkamenten stukken die terug gaan tot de dertiende eeuw. Ze ver halen over geboortes, huwelijken en sterfgevallen. Maar ook over het recht dat Zierikzee kreeg om tol te heffen en markt te houden en over afspraken die burgers on derling maakten. Met het fotograferen van de docu menten plaatst hij Schouwen-Dui veland tussen een beperkt aantal gemeenten waaronder Amsterdam en Den Haag. Met dien verstande dat deze steden professionele bu reaus inhuren om hun oude docu menten te digitaliseren voor inter net. Maarten Barends is ook een prof maar hij behelpt zich met middelen die voorradig zijn. Een groot stuk wit karton, een ver bouwd statief, een bureaulamp, zandzakjes en witte handschoe nen. Dit aangevuld met zijn eigen digitale camera. De artdirector, die op zijn 56e om bedrijfseconomische redenen werkloos werd, is een perfectio nist. Hoewel archivaris Huib Uil heel blij is met de resultaten die hij bereikt, kan het volgens Ba rends beter. „Wanneer ik andere belichting had en een Mac compu ter om de foto's na te bewerken, zouden ze er nog beter uit zien. Ik ben gewend om kwaliteit te leve ren. Helaas is er geen geld voor meer voorzieningen. Ik krijg bin nenkort wel twee lampen." Desondanks doet hij zijn vrijwilli gerswerk met plezier. „Het is leuk en het gaat me gemakkelijk af Ik wou dat het mijn baan was." Barends heeft zo'n tien minuten nodig per document. „Bij dik per kament is het soms moeilijk om de onderrand terug te vouwen. Daarop staat de signatuur en soms andere informatie. Perkament is soms net keihard leer. Ik houd het in bedwang met zandzakjes." Samenwerking tussen bedrijven en overheid werkt inspirerend. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland lijkt goed te kun nen profiteren van de mogelijkhe den die Europese subsidies te bie den hebben. Werd in het verleden al met succes subsidie verkregen voor onder meer Ecoscope, de her inrichting van de Nieuwe Haven in Zierikzee en de loswal van Brui- nisse, momenteel heeft de gemeen te acht aanvragen liggen en acht projecten lopen. Samen omvatten deze ruim drie miljoen euro. Het succes in de aanvragen en toe kenningen ligt volgens fondsen werver en programma- en projec^ tencoördinator Eric Caspers in twee zaken. „Ten eerste besloot de gemeente in 2004 om projecten be ter te structureren. Er kwam pro gramma- en projectenmanage- ment om processen te beheersen en ambtenaren zijn intern ge- Water Natuurlijk voelt zich gepasseerd op basis van non-argumenten. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - „Het zijn non-argu menten", zegt lijsttrekker Jikltie van der Giessen van Water Natuur lijk over de redenen die worden ge noemd voor het niet opnemen van haar partij in het nieuwe dage lijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden. „We zijn afge serveerd op basis van gelegenheidsargumenten." Van der Giessen heeft een drukke baan en pleitte eerder, als fractie voorzitter van D66 in de Zeeuwse Staten, voor afschaffing van de wa- traind. Bij elk project wordt nu vooraf bekeken of er voldoende menskracht en geld vrijgemaakt kunnen worden. Die resultaatge richte aanpak werkt en zal de ko mende tijd nog breder onder de ambtenaren ingezet worden. Daar naast biedt de Keuzenotitie van de gemeente meer mogelijkheden om vooruit te kijken en te bepalen waar kansen liggen voor Europese subsidies." Samenwerking is bij Europese sub sidies belangrijk, zeker voor onder nemers met plannen. „Het aan- vraagtraject en de financiële afreke ning zijn ingewikkeld", weet Cas pers. „Ondernemers moeten die kennis inhuren. Bovendien geldt voor hen een maximaal bedrag van twee ton. Dat lijkt veel, maar als je al een kwart kwijt bent aan de inzet van subsidieadviseurs en De gemeente Schouwen-Duive land profiteert van de kansen die Europese subsidies bieden. Door de fondsenwerving in één hand te leggen is dat effect versterkt. terschappen. Bovendien zou ze een nieuwkomer worden in het waterschap. Voor formateur Jaap Hoekman 'een optelsom' van rede nen om'niet te kiezen voor Van der Giessen maar voor Wilma Brouwer (PvdA), die ervaring heeft opgedaan bij een waterschap in Zuid-Holland. Vrijdag maakte formateur Jaap Hoekman (SGP) de vijf leden van het nieuwe algemeen bestuur be kend: naast Hoekman zelf en Wil ma Brouwer zijn dat Jacob Mol RW Lijsttrekker Van der Giessen van Water Natuurlijk is boos over de manier waarop haar partij buiten het dagelijks bestuur van het wa terschap wordt gehouden. accountants, is het veel werk en zorgen voor een relatief klein be drag. Samenwerking met andere ondernemers en de gemeente le vert meer subsidie op, voor ge meenten geldt geen maximum be drag." Caspers stelt dat samenwer king inspirerend, werkt; onderne mers en organisaties leren elkaar beter kennen en zoeken elkaar la ter makkelijker op. Een voorbeeld is de ontwikkeling van de Schou- wenDuivelandPas. In het kader van Pieken in de Delta goed voor bijna 280.000 euro. Momenteel lopen voor de herin richting van de vissershaven van Bruinisse twee aanvragen. Er is 950.000 euro ingediend bij het Eu ropees stimuleringsprogramma voor de drie zuidelijke provincies (OP-Zuid), en nog eens zeven ton bij de stimuleringsgelden Voordel ta. Caspers: „Je mag inderdaad voor een project zowel Europese als rijkssubsidie aanvragen. Als de aanvragen gehonoreerd worden, wordt dat half december bekend gemaakt." (CDA), Willem Ginjaar (Kamer van Koophandel) en Jaap de Jager (ZLTO). Van der Giessen noemt de gang van zaken rond de formatie van het nieuwe bestuur 'een wonderlij ke situatie'. „Water Natuurlijk is 5 niet voor afschaffing van het water- schap. Wel of niet opheffen is 1 geen item in ons programma en daar sta ik voor. En ja, ik heb een baan. Net als Hoekman. Maar ik had tijd vrij kunnen maken voor het waterschap. Er is mij niets ge vraagd." Hoekman zegt in een reac tie op de kritiek van Van der Gies sen dat vooral continuïteit binnen het waterschapsbestuur doorslag gevend is geweest en dat daarom voor Brouwer is gekozen. Brandweer rukt uit met veel manschappen en groot materieel. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Groot alarm, zater dagochtend vroeg. Om half zes komt bij de brandweer een mel ding binnen van een bewoner van het asielzoekerscentrum aan de Stromenweg in Middelburg. Er woedt een grote brand in een wooneenheid op het terrein en het is voor de brandweer niet met een duidelijk of er nog mensen binnen zijn. Veel manschappen en groot materieel worden ingezet. Als de brandweer arriveert, zijn ze ven mensen inmiddels buiten. Ze waren wakker geworden door het alarm of door de waarschuwingen van medebewoners. Ze worden op gevangen in de recreatieruimte, iets verderop op het terrein. Maar in de woning, die bestaat uit twee geschakelde eenheden, ver blijven officieel zestien mensen en het is voor de brandweer niet dui delijk waar de overige negen zijn. Tegen half zeven is de brand zover onder controle dat de brandweer naar binnen kan. In de woning blijkt verder nie mand aanwezig te zijn. Blijkbaar brengen de negen anderen de nacht elders door. Om kwart voor zeven wordt het sein brand mees ter gegeven. Bij daglicht is goed te zien welke schade de brand heeft aangericht. De gemeenschappelijke woonka mer van het één verdieping tellen de gebouwtje is volkomen uitge brand. In de diverse slaapvertrek ken is vooral veel rookschade. De bewoners hebben inmiddels andere woonruimten gekregen op het terrein van het asielzoekerscen trum. Giovanni Louwerse uit Oosterland verzamelt oorlogsmateriaal. door Melita Lanting OOSTERLAND - Granaathulzen, oude helmen, kranten maar ook kostuums. Giovanni Louwerse uit Oosterland verzamelt zo ongeveer alles wat hij maar te pakken kan krijgen over de wereldoorlogen. Al leen de Tweede Wereldoorlog? „Nee, ik heb ook spullen uit de Eerste Wereldoorlog", zegt Giovan ni. Hij laat als voorbeeld een 'mé daille militaire' zien. Het is een of ficieel Frans document waarin staat dat Pierre Lucet gesneuveld is bij Verdun. Het is een bonte verzameling die de bijna 18-jarige Giovanni op zijn kamer heeft. Bont, maar ook zeer interessant. Een kast vol met oude kranten, keurig gesorteerd op maand en jaar en een andere kast vol met boeken. „De populaire se rie van Lou de long heb ik, maar ik heb hier ook een deel van de wetenschappelijke uitgave van die serie. Hier staan ook de voetnoten in." Hij pakt alweer een ander boek werk. Het is een boek waarin alle evacuaties tussen 1939 en 1940 zijn opgetekend. Een zeldzaam exem plaar volgens Giovanni. Al die boeken heeft hij inmiddels verslonden. Ook de serie van De 'Drie jaar geleden kocht ik een gasmasker op de rommelmarkt' Jong. „Ja, appeltje, eitje. In drie maanden had ik het uit." Met al die kennis in zijn hoofd is Giovan ni een onderhoudende gids in zijn museum. „Kijk, dit is mijn top stuk. Een album met foto's die ge maakt zijn direct na het bombarde ment op Rotterdam." Hij bladert door het album dat volgeplakt is met kleine fotootjes van verwoes te gebouwen en ander leed. Wie de foto's heeft gemaakt is niet hele maal duidelijk, maar vermoedelijk zijn ze van de hand van een zekere J. Haitsma. Dit album heeft hij net als veel an der materiaal gekregen. Het verde re materiaal heeft hij bij elkaar ge sprokkeld op rommelmarkten en daar is zijn interesse voor de we- rcldoorlogen ook begonnen. „Drie jaar geleden kocht ik een gas masker op een rommelmarkt en zo is het gekomen." Sinds die tijd is hij gegrepen door het verzamel- virus. Hij bezoekt musea, gaat naar rom melmarkten en is altijd blij als ie mand hem wat komt brengen. Alles is welkom want het maakt zijn museum steeds completer. Bang dat hij op den duur uit zijn kamer groeit is hij nog niet. „Dat duurt nog wel een paar jaar." De interesse voor het leger en le-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44