Noord-Beveland spreekt provincie TJpf warrit cfil aan op schrappen avondbusrittten Borsele worstelt nog met school Baarland Streekomroep roept weerstand op Grote brand azc In Middelburg UITVERKOOP! DELSCHER Voor prinses Amalia 1 4 Maandag 8 december 2008 PZC Wethouder verrast door gevolgen dienstregeling voor bereikbaarheid. door Harmen van der Werf wissenkerke - Het schrappen van de avondbusdiensten op Noord- Beveland is verkeerd gevallen bij het Noord-Bevelands gemeentebe stuur. Op korte termijn wil wet houder Kees van der Weele (CDA. verkeer en vervoer) overleg met de provincie die verantwoordelijk is voor openbaar busvervoer in Zee land. Vanaf 14 december gaat in Midden- Zeeland de nieuwe dienstregeling van vervoermaatschappij Connex- xion in. Voor de Noord-Beveland- se dorpen Kamperland, Wissenker- ke, Geersdijk en Kortgene heeft dit tot gevolg dat zij in de avonduren niet meer bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. De belbussen - waarvoor een uur van te voren moet worden gebeld - verdwijnen, omdat deze vorm van vervoer op afroep in de praktijk niet goed te regelen viel. Het 's avonds laten rij den van bussen op vaste tijdstip- door Harmen van der Werf BAARLAND - Het lek is nog niet he lemaal boven water voor de enige basisschool in Baarland. Wethou der ]an Zandee (SGP/CU, onder wijs) doet er alles aan om De Be renburcht, die een openbare school is, zeker tot en met het scbooljaar 2010-2011 open te hou den, maar hij kan dat niet alleen. Hij heeft daarvoor ook medewer king nodig van de besturen van bij zondere scholen in Borsele. De Berenburcht zou zomer 2009 al dicht moeten, omdat het aantal leerlingen is gedaald onder de op heffingsnorm van 23. De rijksover heid stopt dan in principe de fi nanciering van de school als zelf standige vestiging. B en W van Borsele willen de school echter niet sluiten en het geld bijpassen dat niet meer van de rijksoverheid komt. Inmiddels is bekend om hoeveel geld dat gaat. „Een kleine pen is op Noord-Beveland te duur, omdat er dan te weinig buspassa giers zijn. Wethouder Van der Weele laat we ten 'onaangenaam verrast' te zijn door de gevolgen die de nieuwe dienstregeling voor de bereikbaar heid van Noord-Beveland heeft. „Ik besef dat het aanbod van reizi gers beperkt is, maar je zult maar één van de mensen zijn die wel 's avonds gebruik maakt van de bus. Voor die mensen is het heel verve lend." Van der Weele noemt met name studenten die vrijdagavond naar huis willen en zondagavond willen terugreizen. „Ze moeten in het vervolg wel erg vroeg vertrek ken." De gemeente Noord-Beveland is laat op de hoogte gesteld van de wijzigingen. „Vorige week hebben we bericht ontvangen", aldus Van der Weele. Hij vindt dat rijkelijk laat. „We hadden graag van revo lt Wethouder Noord-Beveland is 'onaangenaam verrast' door nieu we dienstregeling bus. Hij wil overleg met de provincie, maar oplossing is niet gemakkelijk. 130.000 euro per jaar", aldus wet houder Zandee. Aan die bijdrage wordt als eis verbonden dat de school in elk geval 1 oktober 2010 weer minimaal 23 kinderen telt. Anders gaat het slot er alsnog op. Nieuwe wetgeving voor kleine scholen kan Borsele de financiële ellende besparen, maar dat is nog niet duidelijk. Veel hangt ook af van de bijzonde re schoolbesturen. Zij moeten net zo behandeld worden als het open baar onderwijs en moeten ook een extra bijdrage krijgen, als Bor sele De Berenburcht helpt. Anko van Hoepen, lid van het College van Bestuur van de protesantse Alpha-scholengroep, heeft gemeld daar niet zomaar vanaf te willen zien. Marijn Nelen, voorzitter van de rk-scholen in Borsele, deelt die mening. „Gaan wij akkoord, dan schept dat een precedent. Het blijft een ingewikkelde zaak." ren willen weten wat de plannen waren." Van der Weele heeft overi gens niet de illusie dat Noord-Be veland veel had kunnen verande ren. De provincie is verantwoorde lijk voor het openbaar busvervoer en krijgt daarvoor ook geld van de rijksoverheid. „Wil je iets extra's, dan wordt er allicht snel onze kant opgekeken", realiseert de wethou der zich. Toch wil Van der Weele op korte termijn met de provincie praten. Eén twee drie een oplossing heeft hij niet. Een vrijwilligersdienst in stellen, zoals de buurtbus Waarde in de gemeente Reimerswaal, lijkt hem moeilijk. „Je kunt niet ieder een met een rijbewijs een passa giersbusje laten besturen. Gekwali ficeerd personeel is daarvoor no dig." Van der Weele ziet voor de toe komst meer in een combinatie van openbaar busvervoer en wmo- vervoer; vervoer voor vooral oude ren op basis van de wet maatschap pelijke ondersteuning (wmo). In de Oosterschelderegio wordt over deze bundeling van passagiers ge sproken. MIDDELBURG - Een grote brand heeft zaterdagochtend vroeg veel schade aangericht in een wooneen- heid op het terrein van het asiel zoekerscentrum aan de Stromen- weg in Middelburg. De brand brak rond half zes uit. De bewoners - met name Somali sche vrouwen, van wie één met een klein kind, en enkele Irakese mannen - wisten zichzelf tijdig in veiligheid te brengen. Ze zijn in de loop van de dag gehuisvest in an dere woonruimten van het asiel zoekerscentrum. Volgens de tech nische recherche had de brand een technische oorzaak. vandaag van 13.00 tot 17.00 uur mode en schoenen Grote Markt 11-13. Goes, 0113 227607 Hobbyvissers verliezen vanaf 2011 vergunning voor vissen met fuiken. door Harmen van der Werf yerseke - Altijd hebben ze aan de waterkant gescharreld, Joop Schar- dus en Wim Vlaming uit Yerseke. Het is hun lust en hun leven. „Zo als ons zijn er zoveel langs de Oos- terschelde", zegt Joop Schardus. „Van die gepensioneerden die er plezier in hebben een paar fuiken uit te zetten om wat paling te van gen. Ga maar kijken aan de dijk bij Colijnsplaat en Kattendijke. Daar zie je ze ook, van die oude manne tjes die in het voorjaar met fuikjes in kruiwagens sjouwen. Gewoon voor de hobby." Straks, vanaf 1 januari 2011, is dat over. Minister Gerda Verburg van Landbouw wil de palingstand be ter beschermen. Ze hoopt dat on der meer te bereiken door het re- creatievissen met beroepstuigen - lees fuiken - door particulieren te verbieden. Niet alleen in de Oos- terschelde, maar ook in de Wester- schelde, Eems/Dollard en Wadden zee. Dit voorstel is helemaal onder gesneeuwd. Professionele paling vissers eisten alle aandacht op met acties tegen het voorgestelde vis verbod vanaf 1 september tot 31 ok tober. En ze vonden gehoor bij de Tweede Kamer. „Voor ons zit dat er niet in", denkt Wim Vlaming die zaterdagoch tend is aangeschoven bij zijn straat genoot Joop Schardus. „Het minis terie kan onze vergunning elk mo ment afpakken." De twee mannen weten dat uit ervaring. Ze kregen zes jaar geleden ook zomaar te ho ren dat hun vergunning was inge trokken. „We mochten voor die tijd met 250 kubben - een speciale fuik - of met 250 fuiken vissen", geeft Joop Schardus aan. „Maar zo veel zette ik er nooit uit. Het bleef bij tien, twintig kubben. Meer kan ook niet. Het kost veel tijd. En ik werkte toen nog als mosselinkoper bij de Roem." „Óp de haven hoorde ik later dat je weer een hobbyvergunning kon krijgen", herinnert Wim Vlaming zich. „Ééntje voor twee fuiken. Ik ben die gaan halen." Deze vergun ning dreigt hij weer kwijt te raken. Kwaad erover zijn de twee Yerseke- naren niet, eerder gelaten en ook een beetje lacherig. „Er"zit al lang minder paling, maar zou dat door 'Wij zijn van die oude mannetjes die wat vissen voor de aardigheid' ons, een stel van die oude manne tjes, komen?", is voor Joop Schar dus geen vraag, maat een weet. „Ik denk het niet." Door de wilde oes tervisserij heeft de palingstand in de Oosterschelde een knauw-gekre- gen, aldus Wim Vlaming. „Paling vindt het niet lekker als er vaak een net langskomt." Zelf zijn ze zo kleinschalig bezig dat dit niet nade lig kan zijn. „Je moet er aardigheid in hebben", stelt Joop Schardus. „Anders steek je die fuiken zo in de brand. Zoveel werk zit eraan - vast." En wat gaan ze dan na 2011 doen? Wim Vlaming vol bravoure: „Wiet kweken." Het lichten van een kreeftenfuik op de Oosterschelde aan boord van de Zie- rikzee 14 van fan van Westenbrugge (midden). foto Marijke Folkertsma CU) nog netjes. Marga van de Pias- se (CDA) ging voorzichtig een stap je verder. „Ik heb er geen bezwaar tegen dat mensen hun hobby wil len uitoefenen. Maar is hier wel be hoefte aan?" Zij vreest dat de initia tiefnemers straks 'heel enthousiast programma's in elkaar kunstelen, waar niemand naar luistert'. VVD'er Roel Boekholt was glashel der. „Ik zou dit idee 't liefst weg stemmen." Raadslid Nico Werri (Lokale Partij Borsele) trok het felst van leer. „Straks krijg je nog een radio Noord-Beveland, een ra dio Reimerswaal en weet ik veel wat- voor zenders. Vervolgens ont dekken ze dat alles veel te versnip perd is en dan gaan ze samen. Tot een omroep die er al is, Omroep Zeeland." Werri adviseerde: „Doe het nu niet, dan niet en nooit niet." De PvdA voelde er ook niets voor. Toch komt de streekradio er zeer waarschijnlijk. Het Commissariaat voor de Media moet officieel nog vergunning verlenen, maar dat is een gelopen race, omdat het initia tief aan de Mediawet voldoet. Eén van de eisen is dat de programme ring representatief moet zijn voor de hele gemeenschap. In elk geval de eerste drie jaar draait de om roep zonder gemeentelijke subsi dies. Borsele zal er ook later geen eurocent in willen steken. Oktober dit jaar verwachtte één van de ini tiatiefnemers dat de zender 'over een jaar in de lucht kan zijn'. Om roep Midden-Zeeland wil de hele dag uitzenden, met tussen 7 en 23 uur informatie over cultuur, educa tie en politiek uit de regio. Komst radiozender voor Goes, Borsele en Kapelle is toch niet te stoppen. HANSWEERT - Demi en Bo Knuit (in kinderwagen) wachtten gisteravond aan de Boomdijk met muzikante Margreet Struik op het startsein voor een lampionnenoptocht door Hansweert. Muziekvereniging Scheldegalm en het Oranjecomité Hansweert vierden met de optocht de vijfde verjaardag van prinses Amalia. Zo'n dertig kinderen liepen mee. foto Paul van der Werf door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Wie zit-er om een streekomroep voor Goes, Borsele en Kapelle verlegen? In de gemeen teraad van Borsele in elk geval nie mand. Toch stemde de gemeente raad onlangs in met de komst van de omroep, omdat het niet anders kon. Het landelijke Commissariaat voor de Media vindt namelijk dat de streekomroep, een initiatief van stichting Radio Midden-Zeeland, aan de eisen van de Mediawet vol doet. „Ik zie de meerwaarde van een re gionale omroep niet in", verklaar de raadslid Piet Dingemanse (SGP-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30