Onderwijsbijlage 2 Voorpremière Wit Licht Eerste optreden is gelijk raak voor Jay Minor Deze vrouw doorbreekt het taboe op de onvolmaakte vrouw PZC Maandag 8 december 2008 1 9 VLISSINGEN - Wat is er mooier dan jong ontluikend ta lent? Met muziek die in alle eenvoud kan ontroeren, soms zelfs voor kippenvel zorgt en iedereen in de ban houdt, bewees singer-songwriter Jay Minor dat er een mooie toekomst in het verschiet ligt. Het predikaat 'Zeeuwse Belofte' past, volgens een eensgezinde jury za terdagavond in het Arsenaaltheater in Vlissingen, dan ook bij uitstek bij deze zestienjarige moderne minstreel. Zijn eerste optreden was dus gelijk raak; Jay Minor ging met de prijs strijken en mag Zeeland vol gend jaar vertegenwoordigen in de finale van de SENA Performers POPnl Award in de Melkweg in Amsterdam. Die prijs, naast deelname aan bandcoachingstraject Pop- aanzee, biedt in de ogen van de jury veel mogelijkhe den om het veelzijdige talent van Jay Minor verder te ontwikkelen. Waardering sprak de jury ook uit voor de drie bands die meededen aan de Zeeuwse Belofte: Fit ting, Captial Sentimental en Bluem. Vooral Bluem oogst te waardering door hun professionele aanpak. Met hun op Zappa, Beefheart, Tom Waits en Hawkwind georiën teerde spacerock haalde Captial Sentimental de pu blieksprijs binnen. foto Merel Verspuy VLISSINGEN - De film Wit Licht is morgenavond als voorpremière te zien bij Film by the Sea door het Jaar. De voorstelling in Cine City in Vlissingen begint om 19.30 uur. In Wit Licht, geregisseerd door Jean van de Velde, maakt zanger Marco Borsato zijn acteerdebuut als een man die geconfronteerd wordt met de verschrikkingen van een burgeroorlog in een Afrikaans land. Verder spelen onder anderen Thekla Reuten en Ricky Koole mee. De film draait vanaf donderdag in de Nederlandse bioscopen. NADER BESCHOUWD Mensen van het kaliber Bert Vis- scher zijn de enigen die in Zee land de schouwburg een week kunnen vullen. Leuk voor Vis- scher, maar als ik in zijn rode schoentjes stond, zou ik me daar toch een beetje voor generen. Gezien zijn deelname aan een inzamelingsactie, gestart door Theo Maassen, ten voordele van kinderen in Oost-Kongo, voelt hij wel een maatschap pelijke verantwoordelijkheid. Maar de leegloop bij toneel, zou hem dat raken? Hij gaat volgend seizoen wel meespelen in een voorstelling van Het Zuidelijk To neel, dus wie weet? Denk nu niet, dat ik Bert Visscher zijn succes niet gun. Integendeel. Uiteindelijk is hij wel degelijk een geweldig vakman. (Ik denk zelfs dat hij op dat punt een con trolefreak is.) Hij creëert chaos, en blijft daarin als enige de situatie meester. Hij steekt elke keer weer een enorme hoop energie (en geld) in zijn decors. Hij doet alle moeite om een rode-draad-verhaal te bouwen rond zijn grappen. Maar hij vindt het evengoed geen enkel probleem om steeds weer terug te vallen op dezelf de succesnummertjes. Dus trekt hij weer zijn bekken, grolt zijn hihihihoho- ho-lachstuipen, brabbelt zijn onverstaan bare brabbels en rent zijn ADHD-rond- jes. Is, kortom, zijn eigen over-acterende hilarische Visscher-zelf Er zitten altijd wel thema's onder zijn hu mor, zoals dit keer de niet te openen ver pakkingen. Er zitten redelijk veel platte grappen in zijn show, niveau schoonmoe der, maar die komen dan weer zo onver wachts of zo terloops dat ze, nog één keer dan, toch weer leuk zijn. De flauwe grap op het onvermoede rrloment, dat is zon der twijfel het handelsmerk van Bert. En sowieso, al die 'fuss' van grootse decors met ingewikkelde toestanden en al die wilde en bizarre verkleedpartijen om ten slotte uit te komen bij de meest alledaag se humor, dat is door zijn paradox ook wel een lach-aanstekelijke vorm van ver maak. Geen groter contrast dan de vol gende avond naar 'Secretaresse' te gaan. Een stuk losjes gebaseerd op de tamelijk succesvolle film 'Secretary' uit 2002. Een vreemd verhaal over twee verknipte per sonages die elkaar in hun verkniptheid aanvullen. Sadist versus masochist, zou dat iets kunnen opleveren dat 'liefde' heet? Universeel kan je zo'n thema niet noe men. De kans dat die situatie jou zo nabij is, dat het jou kan raken in je existentiële zijn is bijzonder klein. Als metafoor voor een alledaagser situatie (man versus vrouw, zou dat iets kunnen opleveren dat 'liefde' heet?) is hij veel te sterk en te ex treem. Delen ervan, details, zijn wél her kenbaar. Opflakkerende hoop, inzakken Bert Visscher. de wanhoop. Het poeslief of begripvol zijn om even later des te harder uit te ha len, het ineenkrimpen daaronder. Identifi catie kan, meeleven is mogelijk. Maar er blijft ook verbaasde afstand. 'Het gezelschap met de merkwaardige naam De Zus van Roos is nog niet zo lang geleden opgericht door een cabare tière, een vormgeefster en een lichtont werper. Dat is een ongewoon trio. Niet vreemd, dat vormgeving (hier inclusief belichting) in deze voorstelling een be langrijke rol speelt. Het moderne design kantoor van advocaat David Helder is met minimale verschuiving in oogopslag of verbeelding een kooi. Een roofdier- kooi. Of een gevangenis. Het strakke licht zou ook van een lamp kunnen zijn, zoals speurders die op hun ondervraagden rich ten. Wat efficiënt en strak oogt, kan even goed bedreigend zijn. In een interview vertelt hoofdrolspeelster en mede-oprichtster Victorine Plante, dat ze in 'Secretaresse' aanschopt tegen mo foto Anne-Marie Kamp/GPD Deze week komt Het Zuidelijk Toneel met 'De grote verkiezingsshow' naar Middelburg (di 9 dec). Een komedie met revue-elementen over zoiets ernstigs als verwaarlozing van democratische plichten. Dat klinkt als een serieus experiment naar vorm en in houd. Een dag later speelt in Terneuzen Mare Klein Essink de hoofdrol in 'De Ba tavia', het vierde deel van een koloniaal vijfluik. Eerdere delen (waaronder.'De Stille Kracht' en 'Van Oude Mensen...') waren klassiekers. Reageren kan via: willem.nijssen@jubii.nl derne clichés over de vrouw. „Een sterke vrouw is in onze maatschappij ofwel suc cesvol in haar werk ofwel heel sportief en gezond, kortom: ze is verantwoord." De ze vrouw is anders. In haar eentje door breekt ze het taboe van de zwarte kant van de liefde. En dat was juist het boeien de. door Willem Nijssen De stap van basis- naar voortgezet onderwijs belicht in de Onderwijsbijlage Dinsdag 6 januari Adverteren? (076) 53122 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21