Radiopioniers schreven geschiedenis Winst van Tresj Percussie brengt COC Songfestival naar Zeeland PZC Maandag 8 december 2008 17 Telefonieverbinding met Indonesië was destijds wereldnieuws. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Met internet en mo biele telefoon ligt de hele wereld tegenwoordig in een oogwenk bin nen handbereik. We kunnen tot in alle uithoeken met mensen com municeren en elkaar nog zien ook. Een eeuw geleden lag dat wel even anders. Een koloniale mogendheid als Nederland was voor het uitwis selen van informatie met de Oost en de West aangewezen op de boot - en later ook het vliegtuig - als postbesteller. Dat verbeterde be gin 20ste eeuw al flink door de aanleg van kabels over land en zee bodem, maar rechtstreeks persoon lijk contact was onmogelijk. Precies tachtig jaar geleden veran derde dat ingrijpend door succes volle proefnemingen met telefonie- gesprekken via de korte golf tus- Vorstin kon zich voor het eerst direct tot onderdanen in Oost en West richten sen Den Haag en Bandoeng. In ja nuari 1929 opende koningin-moe der Emma deze telefoondienst offi cieel. Het moederland was voor de mensen in Nederlands-Indië een stuk dichterbij gekomen, althans via de ether. Over de mensen ach ter de totstandkoming van deze rechtstreekse uitwisseling van ge sprekken, schreef Middelburger Hans Vies (1935) het boek Hallo Bandoeng, Nederlandse Radiopio niers 1900-1945. Een eerbetoon aan deze vergeten mensen, noemt hij het. Met name aan de student lohan Numans, die als stagiair bij Philips in Eindho ven de grote gangmaker was ach ter de bouw van de korte golf-tele- foniezender (PCJJ genaamd), waar mee Nederland wereldwijd voor op liep. Vies vindt het een tekortkoming dat in ons land zo weinig aandacht wordt geschonken aan mensen met talenten, die door vindingen en het uitwerken van ideeën baan brekende processen in gang zet ten. Als verwoed radioamateur (vooral luisteren, niet zenden; op het dak van zijn huis staat een klei ne schotelantenne, waarmee hij meer dan 3000 tv- en radiosta tions binnenhaalt) wil hij in elk ge val de radiopioniers uit de vergetel heid halen. En hij kan Numans, die bij zijn moeder in pension lag en in 1944 bij oorlogshandelingen om het leven kwam, eren. Het is, erkent Vies, deels een tech nisch getint boek. Daaraan is ge zien het onderwerp, niet aan te ontkomen. Maar hij heeft ook veel plaats ingeruimd voor de levens verhalen van de mensen achter de techniek. Zijn beschrijving van de wijze waarop student Numans bij Philips binnenkwam, levert een aardige inkijk op in het reilen en zeilen bij dit bedrijf. Baas Anton zelf onderkende de kwaliteiten van de jongeman en gaf hem een kans zich waar te maken. Beiden werden overigens beloond met een koninklijke onderscheiding. Een beloning voor het feit dat ko ningin Wilhelmina en prinses Juliana zich voor het eerst direct tot hun onderdanen in Oost en West konden richten. De plechtige toespraken staan in het boek. Het was destijds wereldnieuws en bleef de mensen aanspreken. Het populaire lied Hallo Bandoeng van Willy Derby uit 1929 getuigde daar van. In zijn boek besteedt Vies ook aandacht aan de bouw van ra dio Malabar in Indië (project van Cornelius de Groot), de radiodistri butie en -omroep en de mensen daarachter. Zaterdag 13 december wordt het boek ten doop gehou den in de Drukkerij te Middelburg (11.00 uur). Hallo Bandoeng, Nederlandse Radio pioniers 1900-1945. Door ir Hans Vies. Uitgave Walburg Pers, Zut- phen. Prijs 22,30 euro. Hans Vies schreef het boek Hallo Bandoeng, als eerbetoon aan de ra diopioniers die in het begin van de twintigste eeuw rechtstreekse ge sprekken over grote afstand moge lijk maakten. foto Ruben Oreel Zeeuwen krijgen open doekje van publiek en lof van de vakjury. door Ernst Jan RozendaaB ROERMOND - Het COC Songfesti val vindt volgend jaar in Zeeland plaats. Dat is het gevolg van de winst, afgelopen zaterdagavond in Roermond, van Tresj Percussie. De zeskoppige Zeeuwse percussie groep kreeg tijdens de veertiende editie van het festival een open doekje van het publiek en lovende woorden van de vakjury. „Het was heel onwerkelijk, ook al hielden we een klein beetje reke ning met de winst", vertelde per- cussioniste Ruby Engelberts na af loop. „We wisten dat we een bij zondere presentatie hadden, maar zoiets kan goed vallen of helemaal niet." De meesten van de zeven tien deelnemers zongen mee met een cd, maar Tresj Percussie ver zorgde een complete show. Die sloot aan bij de naam van de band. Zangeres Indra Warman, gi- tariste Pascale Petitiaux en bassist Wouter Apner kregen ondersteu ning van Francien van Ouwerkerk op een pvc-pijp, Jan Eggebeen op een wasbord en Engelberts op een kliko. „We hebben onze naam let terlijk genomen", verklaarde Engel berts. „Met vuilnis als percussie." In de kliko zat licht en Warman begon het liedje 'Ik wil eruit' van achter een verlicht ziekenhuis- scherm. Daarmee symboliseerde -ze dat ze uit de kast kwam. Overigens relativeerde Engelberts de maatschappelijke betekenis van De Zeeuwse groep Tresj Percus- sie heeft zaterdagavond in Roer mond het COC Songfestival ge wonnen. Dit wordt daarom vol gend jaar in Zeeland gehouden. het COC Songfestival. „Het is een amateur muziekconcours, georga niseerd door het COC. Zeg maar een landelijk georganiseerd vereni gingsfeestje. Als je op het podium staat wil je geen boodschap uitdra gen, maar gewoon zo goed moge lijk presteren." Het COC Songfestival is ooit be gonnen in een jaar dat Nederland niet meedeed aan het Eurovisie Songfestival. Aangezien dat juist bij homoseksuelen enorm in de smaak valt, werd besloten een ei gen songfestival te organiseren. Dat is een traditie geworden. Met volgend jaar voor het eerst een fi nale in Zeeland. Engelberts: „Roer mond was 's middags al roze ver sierd. Het zou mooi zijn als we vol gend jaar Zeeland ook roze kun nen kleuren." O Bekijk een filmpje van het win nende optreden op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19