Kritiek op formatie waterschapsbestuur ''Jg'r.S.fra'.g Klein kerkje groeide uit tot Asielzoekers in slaap opgeschrikt door brand 14 Maandag 8 december 2008 pzc W Brandweer rukt uit met veel manschappen en groot materieel. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Groot alarm, zaterdagochtend vroeg. Om half zes komt bij de brandweer een melding binnen van een bewoner van het asielzoekerscentrum aan de Stromenweg in Middelburg. Er woedt een grote brand in een wooneenheid op het terrein en het is voor de brandweer niet met een duidelijk of er nog mensen binnen zijn. Veel manschappen en groot materieel worden ingezet. De kazerne is vlakbij en de brand weer is dan ook snel ter plekke. Als de brandweer arriveert, zijn ze ven mensen inmiddels buiten. Ze waren wakker geworden door het alarm of door de waarschuwingen van medebewoners. Ze worden op gevangen in de recreatieruimte, iets verderop op het terrein. Maar in de woning, die bestaat uit twee geschakelde eenheden, ver blijven officieel zestien mensen en het is voor de brandweer niet dui delijk waar de overige negen zijn. Tegen half zeven is de brand zover onder controle dat de brandweer naar binnen kan. In de woning blijkt verder niemand aanwezig te zijn. Blijkbaar brengen de negen anderen de nacht elders door, Om kwart voor zeven wordt het sein brand meester gegeven. Uren later komt er nog steeds wat rook vanonder het dak vandaan. De technische recherche is inmid dels begonnen met een onder zoek. Bij daglicht is goed te zien welke schade de brand heeft aange richt. De gemeenschappelijke woonkamer van het één verdie ping tellende gebouwtje is volko men uitgebrand. In de diverse slaapvertrekken is vooral veel rook schade. De bewoners hebben inmiddels andere woonruimten gekregen op het terrein van het asielzoekerscen trum. Het gaat vooral om Somali sche vrouwen en enkele Irakese mannen. Er is ook een klein kind bij. De schrik zit er goed in bij de mensen. Ze worden afgeschermd voor de pers. Ze spreken ook nau welijks of geen Nederlands. De moeder van het kind heeft schone luiers nodig, maar ze kan de wo ning niet in om te kijken of daar nog iets bruikbaars is. De locatiebe heerder zegt luiers te zullen ko pen. Een dag later is het nog niet duide lijk of de gedupeerde bewoners hun persoonlijke spullen kwijt zijn. Volgens een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) moet nog geke ken worden hoe groot de rookscha de precies is. „Als mensen spullen nodig hebben, zorgt het COA er voor dat die er komen." De bewoners van de door brand getroffen woning in het asielzoe kerscentrum in Middelburg we ten zichzelf op tijd in veiligheid te brengen. Water Natuurlijk voelt zich gepasseerd op basis van non-argumenten. door Carta van de Merbel MIDDELBURG - „Het zijn non-argu menten", zegt lijsttrekker Jikkie van der Giessen van Water Natuur lijk over de redenen die worden ge noemd voor het niet opnemen van haar partij in het nieuwe dage lijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden. Ze is dan ook - op z'n zachtst gezegd - niet blij met de manier waarop haar partij buiten de boot is komen te vallen. „We zijn afgeserveerd op basis van gelegenheidsargumenten." Van der Giessen heeft een drukke baan en pleitte eerder, als fractie voorzitter van D66 in de Zeeuwse Staten, voor afschaffing van de wa terschappen. Bovendien zou ze een nieuwkomer worden in het waterschap. Voor formateur Jaap Hoekman 'een optelsom' van rede- Scheldemond verliest in finale NK debatteren leiden - Het debatteam van het Scheldemond College in Vlissin- gen, bestaande uit Annemarie Roelse, Marjolein Veneman en Ke vin Beenhouwer, slaagde er zater dag in Leiden niet in de finale van het Nederlands Kampioenschap debatteren te winnen. Er deden 32 vwo-scholen aan mee. Uiteindelijk won het Stedelijk Gymnasium uit Nijmegen. De totale uitslag wordt vandaag bekendgemaakt. Mishandeling in Oost-Souburg oost-souburg - T\vee jongens zijn vrijdag rond 22.45 uur mishandeld in de Paspoortstraat in Souburg. Dat gebeurde door twee jongens die kwamen aanrijden op een scooter. Zonder aanleiding kreeg één van de slachtoffers een stomp op zijn hoofd. Daarna moesten de jongens op de grond gaan liggen, waarna één van hen een bak steen op zijn rug gegooid kreeg. nen om niet te kiezen voor Van der Giessen maar voor Wilma Brouwer (PvdA), die ervaring heeft opgedaan bij een waterschap in Zuid-Holland. Zowel de PvdA als nieuwkomer Water Natuurlijk won drie zetels bij de onlangs gehouden water schapsverkiezingen. SGP en CDA haalden beide vier zetels; de ge borgde partijen ZLTO, Kamer van Koophandel en het Bosschap heb ben respectievelijk vier, vier en één zetel(s). Vrijdag maakte forma teur Jaap Hoekman (SGP) de vijf leden van het nieuwe algemeen be stuur bekend: naast Hoekman zelf en Wilma Brouwer zijn dat Jacob Mol (CDA), Willem Ginjaar (Ka mer van Koophandel) en Jaap de lager (ZLTO). PW Lijsttrekker Van der Giessen van Water Natuurlijk is boos over de manier waarop haar partij buiten het dagelijks bestuur van het wa terschap wordt gehouden. Slippende auto belandt in berm op Schroeweg MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit de gemeente Borsele is gister middag rond 12.00 uur met zijn au to in een slip geraakt en in de berm beland. Dat gebeurde op de Schroeweg bij Middelburg. De man reed richting de stad. Na de rotonde raakte hij in een slip en belandde hij in de berm. Daar bij raakte hij een boompje en een verkeersbord. De man kwam met de schrik vrij. Hulpdiensten zoeken naar automobilist KRUININGEN - De politie heeft vrij dagavond met zo'n dertig brand weermannen gezocht naar een man uit Tholen die na een eenzij dig ongeluk bij de Vlaketunnel uit zijn auto stapte en naar familie in 's-Gravenpolder liep. De brand weerlieden kamden de omgeving uit met warmtecamera's. De man bleek uiteindelijk amper verwon dingen te hebben opgelopen. Van der Giessen noemt de gang van zaken rond de formatie van het nieuwe bestuur 'een wonderlij ke situatie'. De gebruikte argumen ten kloppen volgens haar niet. „Water Natuurlijk is niet voor af schaffing van het waterschap. Wel of niet opheffen is geen item in ons programma en daar sta ik voor. En ja, ik heb een baan. Net als Hoekman. Maar ik had tijd vrij kunnen maken voor het water schap. Er is mij niets gevraagd." Ze vraagt zich af waarom vervol-' gens niet is gekeken naar de twee de op de lijst van Water Natuur lijk. „Ze maken er iets persoonlijks van. Dat vind ik het onacceptabele ervan. Je wijst geen partij af op ba sis van een persoon." Hoekman zegt in een reactie op; de kritiek van Van der Giessen dat vooral continuïteit binnen het wa terschapsbestuur doorslaggevend! is geweest en dat daarom is geko zen voor Brouwer, iemand met er varing bi] een waterschap. Hennepkwekerij in Vlissingen ontmanteld VLISSINGEN - De politie Zeeland heeft gistermiddag ruim 300 hen-- nepplanten en apparatuur voorj het kweken van hennep in beslag' genomen tijdens een inval in een' woning aan de van Dishoeckstraat in Vlissingen. De gemeente heeft alles afgevoerd en vernietigd. In het pand was nie mand aanwezig. Ook elders is niemand aangehou den. Man beroofd van geld en mobieltje middelburg - Een 24-jarige man uit de gemeente Veere is zaterda gochtend rond 01.30 uur in Middel burg beroofd van zijn portemon nee en mobieltje. Dat gebeurde op de Langevieleweg. Het slachtoffer raakte op de Vlasmarkt aan de praat met twee mannen die met hem meeliepen. Even later werd hij door hen beroofd, nadat ze hem klappen hadden toegediend. Kans op voortbestaan Berenburcht hangt ook af van andere scholen. door Harmen van der Werf baarland - Het lek is nog niet he lemaal boven water voor.de enige basisschool in Baarland. Wethou der Jan Zandee (SGP/CU, onder wijs) doet er alles aan om De Be renburcht, die openbaar school is, zeker tot en met het schooljaar 2010-2011 open te houden. Hij heeft daarvoor ook medewerking nodig van de besturen van de bij zondere scholen in Borsele. De Berenburcht zou zomer 2009 al dicht moeten, omdat het aantal leerlingen is gedaald onder de op heffingsnorm van 23. De rijksover heid stopt dan in principe de fi nanciering van de school als zelf standige vestiging. Het college van B en W van Borsele wil de school echter niet sluiten en het geld bij passen dat niet meer van de rijks overheid komt. Daarbij hangt veel af van de bijzon dere schoolbesturen. Zij moeten net zo behandeld worden als het openbaar onderwijs en moeten wettelijk ook een extra bijdrage krijgen, als Borsele De Beren burcht helpt. Anko van Hoepen van de protesantse Alpha-scholen- groep heeft gemeld daar niet zo maar vanaf te willen zien. Marijn Nelen van de rk-scholen in Borse le laat weten die mening te delen. „Gaan wij akkoord, dan schept dat een precedent." Boek over geschiedenis van de Gereformeerde Gemeente Middelburg. door Carla van de Merbel middelburg - Gezien de kerkelijke stroming waarover het boek gaat, zou de term monnikenwerk wel licht verkeerd gekozen kunnen zijn. Maar het woord is wel zeer toepasselijk voor de inspanning die Wim Sturm heeft geleverd voor de totstandkoming van zijn onlangs verschenen boek Gods hand over de burg, over de geschie denis van de Gereformeerde Ge meente in Middelburg. Sturm (lid van de Gereformeerde Gemeente Middelburg-Centrum en leraar in het basisonderwijs) is dan ook acht jaar met het boek bezig ge weest. En hij is nog niet klaar. Het boek dat er nu ligt, is het eerste deel, over de periode 1517-1918. Wanneer het vervolg verschijnt, is nog niet bekend. Wim Sturm plaatst de geschiede-- nis van de Gereformeerde Ge meente in een ruim perspectief Het boek vertelt daardoor niet al leen het verhaal van die gemeente, maar ook dat van Middelburg en Walcheren in de periode 1517-1918. Het begint met de Reformatie. De ideeën van Luther over hervor ming van de rooms-katholieke kerk dringen ook door in Middel burg. Dat is het begin van het pro testantisme in de regio. Sturm ver telt beeldend over de aanvankelij ke vervolging van de protestanten in Middelburg, over de eerste hage- preek in een afgelegen duinvallei bij Dishoek en over de latere beel denstorm, wanneer groepen pro testanten de katholieke kerken in Middelburg op grove wijze ont doen van de 'gruwelicke afgoden". 'Binnen het protestantisme komt het al snel tot onenigheid over de leer' Binnen het protestantisme komt het al snel tot onenigheid over de I juiste leer. Het is het begin van een lange reeks afscheidingsbewe gingen. Het prille begin van de Ge reformeerde Gemeente Middel burg ontstaat in 1836 in een* woon-j De technische recherche doet in de uitgebrande gemeenschappelijke woon kamer onderzoek naar de oorzaak van de brand. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16