oorlogswapen 9 spectrum PZC Zaterdag 6 december 2008 Foto boven: Vrouwen in Oost-Congo zijn de weerloze slachtoffers van gewapende mannen. Foto links: In dorpen en steden waarschuwen plakkaten tegen de verkrachtingen. tu's. Hun voorouders kwamen ruim vijftig jaar geleden vanuit Rwanda naar Congo. De CNDP-rebellen zijn voornamelijk Con golese Tutsi's van wie de voorouders zich in de afgelopen honderd jaar in Congo hebben gevestigd. De stammen leefden lange tijd vreedzaam met elkaar in Congo, maar de volkenmoord in 1994 in Rwanda bracht daar verandering in. Toen werden een half miljoen Tutsi's en gematigde Hu tu's in Rwanda omgebracht. Een deel van de gevluchte Hutu-moorde- naars leeft in Congo en Congolese en Rwandese Tutsi's maken jacht op hen. Met de verkrachting van Anne-Marie en Beatrice vernederden de Tutsi-rebellen hun Hutu-vijand. Strijders van alle gewa pende groepen, soms in opdracht van hun commandanten, bedienen zich vooral in tijden van een staakt-het-vuren van deze manier van oorlogvoeren. Anne-Marie en Beatrice schamen zich, voe len zich eerder schuldig dan slachtoffer. Verkrachting wordt in Congo, net als in veel andere Afrikaanse landen, beschouwd als een schande voor de hele familie. „Wij willen later trouwen, maar onze kansen verdwijnen als mensen weten dat we ver kracht zijn. Mannen willen pure vrouwen, dus moet het een familiegeheim blijven", zegt Beatrice verlegen. Getrouwde vrouwen worden in veel geval len door hun echtgenoten de deur uitgezet als ze verkracht zijn. Naar de politie of de rechter stappen heeft geen zin, omdat da ders de rechter of politiecommissaris om kopen of bedreigen. „Verkrachting als oor logswapen, is een manier om de menselij ke waardigheid van je tegenstanders te ver nietigen. Het geeft de daders het gevoel sterk en onverslaanbaar te zijn. Er zijn ook gevallen dat de verkrachters even de reali teit willen ontvluchten door seks. Het is voor hen hetzelfde als alcohol of drugs", verklaart Carmen Martinez, een psycholo ge van Artsen zonder Grenzen die in het ziekenhuis van Kirotshe werkt. Het ontbreekt gewapende groepen niet aan vrouwen, want meestal zijn ze met hun hele familie ergens gestationeerd. Naast kampen van strijders liggen dorpen met hun ouders, echtgenotes en kinderen. Eerder dit jaar begon een informatiecam pagne van hulporganisaties en lokale vrou- tyengroeperingen onder de bevolking in Congo. Verkrachte vrouwen wordt aange raden direct medische hulp te zoeken, want als ze snel aidsremmers krijgen, neemt de kans op de ontwikkeling van aids door hiv-besmetting aanzienlijk af In ziekenhuizen in dorpen en steden wordt, evenals in ontheemdenkampen, therapeutische hulp geboden. Daarvoor zijn honderden Congolezen in alle haast opgeleid. Ook zijn protestbijeenkomsten georganiseerd en via advertentieborden wordt tegen verkrachting gewaarschuwd. „Het beste zou zijn als mannen, en dan vooral mannen in uniform, zich uitspre ken tegen verkrachtingen. Dat zou een sneller en groter effect hebben in deze oor logssituatie", meent Carmen Martinez. De moeder van Anne-Marie en Beatrice nam hen mee naar het ziekenhuis waar de Spaanse psychologe werkt. De meisjes wa ren te laat voor de behandeling met aids remmers. De zussen die een kamertje de len in de bescheiden boerderij van de ouders, praten vaak over de ingrijpende er varing. „Als ik bezig ben op het land of in het huishouden, denk ik er minder aan", vertelt Beatrice. „Maar als ik niets te doen heb, moet ik er steeds aan denken en kan ik niet ophouden met huilen." Reageren? spectrum@wegener.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99