spectrum stad van tegenstellingen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE samenloop PZC Zaterdag 6 december 2008 Mijn jongste kleindochter, amper twee jaar oud, ontvangt haar eerste training 'schoenzetten'. Van een schoorsteen is op een Amsterdamse flat geen spra ke, we moeten even zoeken naar een logische plek om je schoen neer te zetten. We kiezen voor de verwarmingsradiator vlak bij de trap, twee minus cule laarsjes worden door haar moeder gevuld met een ui en een korst bruin brood voor het paard. Je moet over een rotsvast geloof beschikken om te denken dat een zwarte piet via het buizenstelsel van de verwarming zijn weg naar dat kleine laars je zal vinden... Pa, moe en oma zingen de heilige liederen, Veerle doet_dapper mee; op de creche wordt het oude ge bruik ook in ere gehouden. Dan pakt zij de korst brood uit haar laarsje en smult ervan, gewend als ze is aan een bruine boterham met niks! Vorige week bracht ik vier dagen door in Napels. Aan de arm van mijn Napolitaanse vriendin Ange la, bezocht ik de wereldberoemde kerststallen- markt. Eerst zagen we in het museum de antieke kerststallen, waarop het dagelijks landelijk leven in de achttiende en negentiende eeuw uitgebreid en driedimensionaal zichtbaar is. Angela brengt me bij de uitstalling van de Fratelli (gebroeders) Capuano, waar de vierde generatie sinds 1840 de mooiste handgemaakte kerststallen vervaardigt. We krijgen een hand van mijnheer Capuano en bekijken de stallen in alle formaten en de losse fi guurtjes van herders, baby-lezusjes, de drie konin gen, Maria's, Jozefs en bovenal de aan dunne dra den zweven engelen. Ik kijk mijn ogen uit naar de handgemaakte kleren van de figuurtjes, tot en met de piepkleine knopen perfect! Ik kies drie prachtige engelen voor mijn drie klein kinderen, die drie jaar geleden hun moeder verlo ren. Schoondochter Roos had de mooie gewoonte om voor het slapengaan van haar kinderen denk beeldige engelen om hen heen te zetten, die hen gedurende de nacht moesten beschermen. Binnen kort verschijnt het boek dat ik schreef voor haar dochtertje Belle, haar jongste, die nog geen twee jaar was toen haar moeder stierf. Boek voor Belle heb ik het genoemd en het is een portret van Roos, dat ik heb samengesteld uit de verhalen van haar en mijn familie en haar vriendinnen, zodat haar dochter later kan lezen wie haar moeder was. Wanneer het boek wordt gepresenteerd, zo half februari, krijgen haar kinderen die engeltjes! Rege ren is vooruitzien, en hier in Napels vind ik de per fecte cadeautjes die precies bij het boek passen, ook al duurt het nog twee maanden voor de pre sentatie van het boek plaatsvindt. Angela vertelt me, dat in deze twee maanden vóór Kerstmis in deze straat vol kerststallen de winke liers hun inkomen voor het hele jaar moeten bin nenhalen. Ik kijk mijn ogen uit: stalletjes onder een glazen stolp van drie euro wisselen af met enorme kostbare gevaarten, en in het geval dat in je eigen stal een Maria of een van de drie konin gen breekt of verongelukt, kan je hier alle figuren ook los kopen! In Napels zijn de tegenstellingen groot, want dit is ook de stad waar de camorra ongelofelijk veel in vloed heeft, zoals blijkt uit het boek van Roberto Saviano, die moest onderduiken en bewaakt door vijf bodyguards door het leven gaat... Iets wat je je hier, zo tussen al die vredige kerststallen, nauwe lijks kunt voorstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95