bij een disco must' 3 spectrum Wat zijn de regels en hoe schadelijk is het? PZC Zaterdag 6 december 2008 Bij feestcafé De Zoom in Renesse was het vrij rustig. In beide Schouwse uitgaansgele genheden konden we elkaar goed ver staan. De muziek stond luid genoeg voor de mensen op de dansvloer, en een drank je bestellen aan de bar was te doen zonder hard te moeten schreeuwen. De decibelme ter gaf aan dat het geluid in Trinity tussen de 90 en 92 decibel was, en in De Zoom tussen de 91,3 en 94,7. Op naar Goes. We begonnen bij Jersey, waar de muziek vrij hard stond. De hoog ste piek was 100,5 decibel, maar meestal was het rond de 97. Ondanks de trillingen van de bas konden we elkaar redelijk ver staan. Hoe anders was dat in El Toro. Daar was een populair r&b-feest aan de gang. De heftige muziek van 95 tot 99 dB met zware bas trilde onaangenaam door je hele lichaam. We moesten wel héél hard bij el kaar in de oren schreeuwen. In club Devo, waar het iets rustiger was, was dit beter: de beat was heftig genoeg om goed op te kun nen dansen (91 tot 93,4 decibel), maar niet zo hard dat het pijn deed aan je oren. Zaterdagavond, Terneuzen. In feestcafé De 2 Heeren was volop bedrijvigheid. In de woelige menigte kwam het'geluid niet ho ger dan 93,1 decibel. In Divine in Middelburg gaf de meter tus sen 93 en 96 decibel aan. In danscafé Schut tershofkonden we elkaar iets moeilijker verstaan, maar een drankje bestellen aan de bar ging probleemloos. We kwamen hier overigens bijna niet binnen. Niet om dat we te jong waren, maar omdat het al half drie was geweest, en je voor die tijd binnen moet zijn voordat de tent sluit om vier uur. Dankzij een aardige portier kon den we het laatste resultaat noteren: van 91,7 tot 97,5 decibel. Op naar huis, haar bed. Zonder pieptoon in de oren. grand café moest worden, als filter tegen het afketsen van het geluid." And ré Verhoef, eigenaar van El Toro en Club Devo in Goes heeft niet het idee dat het geluid in zijn clubs harder staat dan in andere dis cotheken. „De test is natuurlijk ook een momentopname. Bij Club De vo vind ik het resultaat aan de ho ge kant. Omdat het publiek daar wat ouder is, zetten we de muziek niet hoger dan 92 decibel. In de kel- derbar is dat nog minder. In El Toro staat de knop op rond de 95 decibel. De bas is heftig op die r&b en bubblingfeesten. Ik heb voor beide gelegenheden een live-mu- ziekvergunning, dus er zit geen be grenzing op de apparatuur. Oor dopjes zijn aanwezig, maar niet al het personeel gebruikt ze." „In discotheken loopt het perso neel soms nog een groter risico dan het publiek", zegt geluidstech nicus Eman. „Het geluid is door weerkaatsing harder in een hoek of bij een muur dan in een open deel van de ruimte. Vaak is de bar, de voornaamste werklocatie in een disco, gedeeltelijk afgeschermd, waardoor barmedewerkers nog meer belast worden dan bezoekers. Goede op maat gemaakte oordop jes zijn daarom een must." Stel: een barman werkt twee da gen per week een dienst van acht uur in een discotheek, van 21.00 tot 05.00 uur. De eerste uren staat het volume op 85 decibel. Vanaf 23 uur wordt het 92 decibel en vanaf 1 uur 95 decibel. Het laatste uur (na slui tingstijd) staat het volume weer op 85 decibel. Hij gebruikt geen oordopjes. Hoe schadelijk is dit? Volgens de Arbowet mogen werkne mers worden blootgesteld aan een dagdosis van 80 decibel. Deze dagdo sis is gebaseerd op werkdagen van acht uur, vijf dagen per week, veertig jaar lang, en is een gemiddelde. De ho gere waarden wegen zwaarder dan de lagere. Hoe hoger het aantal decibel, des te groter de kans op gehoorschade. Bij elke drie decibel hoger dan 80 deci bel, verdubbelt de intensiteit van het geluid. Met andere woorden: dan hal veert de tijd die je eraan blootgesteld mag worden. Dus vier uur lang aan 83 dB, twee uur lang aan 86 decibel, tot en met een kwartier aan 95 decibel. Vanaf 100 decibel treedt acute gehoor schade op. Omdat de intensiteit van het geluid exponentieel toeneemt, halveert ook het aantal jaren dienstverband dat een werknemer aan een dagdosis mag worden blootgesteld. Als de dagdosis hoger is dan 80 deci bel, is de werkgever verplicht zijn me dewerkers te informeren en bescher men. Vanaf een dagdosis van 85 deci bel en hoger, is het personeel wette lijk verplicht bescherming te dragen. De grenswaarde van 87 decibel in het oor mag, inclusief het dempende ef fect van gehoorbescherming, nooit worden overschreden. „Het risico van gehoorschade wordt vaak onderschat", zegt Paul Ebbing, audioloog bij het Audiologisch Cen trum in Goes. „Mensen ervaren vaak pas een verdubbeling van de geluids sterkte bij een verschil van 10 decibel, terwijl een verschil van 3 decibel al een verdubbeling is van de intensiteit. Werknemers hebben daardoor niet altijd door dat ze risico lopen." Gehoorschade is blijvend. Ebbing: „Met gehoorschade kan je gesprekken in rumoerige ruimten of slechte akoes tiek slechter verstaan. Ook heb je moeite met telefoneren. Gehoorbe scherming moet je de hele tijd dra gen. Als je tien procent van de tijd dat je het nodig hebt geen bescherming draagt, krijg je de volle dosis min drie decibel. Dat betekent dat je bijna net zoveel schade oploopt als wanneer je geen bescherming droeg." Terug naar het rekenvoorbeeld. Bas Sorgdrager van het expertisecentrum geluid en arbeid van de ArboUnie geeft antwoord. „De dagdosis is voor deze persoon ongeveer 92 decibel. Omdat hij twee dagen in de week en zonder gehoorbescherming werkt, duurt het ongeveer vijfjaar voordat er schade ontstaat. Individuele gevoe ligheid en andere situaties met schade lijk lawaai kunnen die periode langer of korter maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93