Hard schreeuwen heftige beat in de 'Oordopjes zijn een spectrum 'De piep in mijn oren is 's ochtends weer weg' wÊBmSt PZC Zaterdag 6 december 2008 Dj Le Ber, oftewel Berry Drent (31), draait regelmatig op de clubavonden in Jersey in Goes, waar hij funky en latin club ten gehore brengt De Rotterdammer is sinds vijf jaar professioneel dj, maar draait al plaatjes sinds zijn vijftiende. Hoe belangrijk is het volume voor jou? „Je wilt iets overbrengen met je mu ziek, en daar heb je een bepaald volu me vóór nodig. Geluid is het belangrijk ste wat er is. Ik draai ook in clubrestau rant Quote in Rotterdam. Daar staat het geluid minder hard dan in Jersey. Maar een beetje volume is wel prettig om je platen over te laten komen." Jersey heeft geen dansvloeris het dan no dig om het geluid zo hard te zetten? „Qua ruimte is Jersey geen club. Dat zie je de laatste tijd steeds vaker, ook in Rotterdam. Mooie zaken met ronde loungebanken en een grote bar, die geen dansvloer hebben. Toch wordt er in Jersey wel gedanst. Dat wil je ook als dj. Qua geluid bouw je de avond op. Ik begin om tien uur, als mensen nog aan het eten zijn, met jazzy muziek. Dat wordt lounge waar op een gegeven mo ment een beat bij komt. Vanaf elf of twaalf tot twee uur draai ik voluit." Gebruik je oordopjes tijdens je werk? „Dat ligt eraan waar ik draai. In Jersey en Quote niet, maar op grotere feesten waar het geluid veel harder staat, wel. Trouwens, als ik slaap heb ik altijd oor- Geluidsniveaus (decibel) Dj Le Ber draait regelmatig in Goes doppen in. Ik slaap vooral overdag, en dan word ik al snel wakker van kinde ren die naar school gaan enzo, haha." Heb je zelf gehoorschade? „Een half jaar geleden heb ik m'n oren laten testen en er was niks mis mee. Toen ik nog veel in club Cinéma in Rotterdam werkte, had ik last van oor- suizen. Ik stond daar vier a vijf nachten per week, van tien tot vijf Dan komt je gehoor niet tot rust. Gelukkig zijn die klachten weggegaan. Nu heb ik wel een piep in m'n oren als ik na mijn werk in bed lig, maar die is 's ochtends altijd verdwenen." Ga je zelf wel eens uit en hoe ervaar je het geluid dan? „Ik ga wel eens naar Club Vie in Rotter dam. Daar is één keer in de maand op maandag een feest waar vooral horeca- mensen kómen. Het geluid staat daar zó hard, dat het pijn doet aan je oren. Er zijn zelfs wel eens mensen flauwge vallen door het gedreun van de bas. Als het geluid te hard staat worden de muziek en de sfeer er niet mooier op." Gewapend met een decibelmeter gingen PZC-verslaggevers op stap om het geluidsniveau in Zeeuwse discotheken te meten. We kregen een aardig beeld van wat de Arbeidsinspectie met haar horecacontrole van volgend jaar kan aantreffen. door Dewi Gigengack Het was uitgestorven op straat in het centrum van Renesse. Even dachten we dat het niet goed zou komen, totdat we bij disco theek Trinity aankwamen. Daar was leven, - zelfs op de dansvloer. Dus: decibelmeter uit de tas en meten maar. PZC-verslaggevers gingen op een vrijdag en zaterdagnacht op stap, gewapend met Decibels in de disco een decibelmeter. In acht uitgaansgelegen heden hebben we het geluid gemeten. Overal na middernacht, voor een zo eerlijk mogelijke vergelijking. Het personeel van de discotheken had nergens zichtbaar oor dopjes in. Dat terwijl het geluidsvolume overal hóger is dan de arbo-grens van 85 decibel, waarbij het personeel verplicht is bescherming te dragen. De meeste bezochte discotheken produceerden tussen 90 en 95 decibel. Bij Jersey en E! Toro stond het geluid harder. Trinity, Renesse De Zoom, Renesse Jersey, Goes El Toro, Goes Club Devo, Goes Divine, Middelburg Schuttershof, Middelburg De 2 Heeren, Terneuzen tussen de 90 en 92, piek 94,3 tussen de 91,3 en 94,7 j) tussen de 95,8 en 99, piek 100,5 tussen de 95 en 99 tussen de 91 en 93,4 tussen de 93 en 96, piek 98,8 i) tussen de 91,7 en 96, piek 97,5 jj tussen de 89,3 en 93,1 gSSKSSSESSSSgSKSSSSSSSg t y r verkeersgeluid snelweg voorbijrijdende.pp®806" trein op; station 11 bos Het aantal gemeten decibel len in de acht Zeeuwse uit gaansgelegenheden was niet hoger dan je in een discotheek of danscafé kan verwachten. Wel verschilden de waarden soms met de begrenzing van de apparatuur. „Als het schuifje op 92 dB staat, be tekent niet dat wat eruit komt ook 92 is", zegt geluidstechnicus Lucas Eman. „Dat komt door de akoes tiek van een ruimte en het rende ment van de luidsprekers, dus hoe veel vermogen er werkelijk wordt omgezet tot geluid. Hierdoor kan de opgemeten waarde wel 6 deci bel hoger of lager zijn dan wat de volumeregelaar van de apparatuur aangeeft." Erwin van der Linde, eigenaar van feestcafé De Zoom: „Gelukkig is het bij ons op zaterdag wel altijd druk, ook in de winter. Dan heb ben we het geluid harder staan dan op vrijdag, tussen de 95 en 100 deci bel. We hebben een begrenzing tot 105, maar die wordt alleen bereikt als iemand wat door de microfoon zegt. Dat is bij een feestcafé niet on gewoon. Het volume van de mu ziek draagt bij aan het feestgehalte. De gemeente wilde ons begrenzen op 80 decibel, maar dan krijg je het publiek niet mee. We houden de meters goed in de gaten en stellen op maat gemaakte oordopjes ter be schikking aan ons personeel. Het is een vrije keuze of ze die willen ge bruiken, en ongeveer de helft doet dat." Kees Kik, eigenaar van Divine in Middelburg: „Ik vraag me af of jul lie meting betrouwbaar is. Wij wer ken met een professioneel bedrijf dat het geluidsniveau voor ons re gelt. We nemen onze verantwoor delijkheid tegenover het personeel en de klanten en steken daar veel geld en energie in. Wij hanteren maximaal 95 decibel gewogen en we hebben ook afspraken met de gemeente. We werken met oordop pen, het vaste personeel heeft zelfs op maat gemaakte oordoppen." „Ik ben tevreden met het resul taat", reageert Paul Roodenburg van danscafé Schuttershof „We krijgen ook nooit klachten. Niet van mensen die willen dansen, ook niet van mensen die een praatje willen maken. De apparatuur is be grensd op 100 decibel. Wij werken niet met oordopjes, omdat boven de bar een luifel hangt van geluids- absorberend materiaal. Die zorgt ervoor dat het daaronder 10 a 12 de cibel minder is. De luifel is ge plaatst toen Schuttershof een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92