Griek rookt alsof het gezond is Kostbare juwelen gestolen in Parijs PIANO'S Keniase meisjes vluchten voor besnijdenis Fatale karaoke PZC Zaterdag 6 december 2008 9 I m Éisll f|| 26 november met goed weer de 3700 meter hoge Mount Cook opgegaan. Door noodweer, vooral ijzige stormen, konden de twee niet meer afdalen. Reddingswerkers deden verschillende pogingen de twee te ontzetten, maar werden daarbij gehinderd door het slechte weer. Pas gisteren slaagden zij erin een van de mannen te redden. Het lichaam van de verongelukte man blijft op de berg tot het weer berging toestaat. foto John Kirk Anderson/AP Opvarenden van cruiseschip gered BUENOS AIRES - De Chileense mari ne heeft gisteren 122 opvarenden gered van een Panamees cruise schip dat bij Antarctica aan de grond was gelopen. Het schip Ushuaia was lekgeslagen en stuurloos geraakt. Het Chileen se schip Aquiles is met de van boord gehaalde passagiers en be manningsleden onderweg naar de marinebasis Presidente Frei. Rebellen en regering Congo voeren overleg KINSHASA - Vertegenwoordigers van de regering van de Democrati sche Republiek Congo en van de rebellenbeweging van Tutsi-gene- raal Laurent Nkunda zullen maan dag in Kenia praten over een staakt-het-vuren. In het grondstofrijke noordoosten van Congo leveren het leger en Nkunda's CNDP al maanden strijd met elkaar. Er kwam een grote vluchtelingenstroom op gang. Fidel Castro is bereid tot overleg met Obama HAVANA - De voormalige Cubaan se leider Fidel Castro denkt dat de regering van zijn land best zou kunnen praten met de aanstaande Amerikaanse president Barack Obama. Volgens Castro is Obama op politiek gebied duidelijk bekwa mer dan andere Amerikaanse poli tici. Castro deed zijn handreiking aan Obama in een artikel op een website. Russisch-orthodoxe kerkvader overleden MOSKOU - De Russische patriarch Aleksej II is gisteren overleden. Het hoofd van de Russisch-Ortho- doxe Kerk stierf in zijn residentie even buiten de hoofdstad Moskou. Aleksej Mikhailovitsj Ridiger werd op 23 februari 1929 geboren in Tal linn, de hoofdstad van Estland. In 1990 volgde hij Pimen op als pa triarch van Moskou. Hij loodste de kerk door de roerige periode na de val van het communisme. NAIROBI - Zeker driehonderd meis jes in het zuidwesten van Kenia zijn op de vlucht geslagen om aan hun besnijdenis te ontkomen. De meisjes, van wie sommigen slechts negen jaar zijn, verblijven in twee kerken in de provincie Nyanza. Het besnijden van meisjes is verbo den in het Afrikaanse land. In som mige plattelandsgebieden is het ge bruik echter nog gemeengoed on der de etnische Kuria-bevolking. De besnijdenissen symboliseren de overgang van meisje naar vrouw en vinden traditioneel plaats in november en december. De politie zorgt er bij de opvang centra voor dat de gevluchte meis jes niet worden weggehaald of las tiggevallen. Volgens een mensenrechtenactivis te worden dagelijks ongeveer twee honderd meisjes besneden in het district Kuria. Rokers geloven niet dat verbod na 2010 zal worden nageleefd. door onze correspondent Eelco van der Linden CAVALA - „Luister, dit heeft te ma ken met ons DNA, dus kom niet aan met die onzin over rookverbo den, die zijn alleen maar bedoeld om de EU om de tuin te leiden." Georgos Zafiris, marketing mana ger in de toeristenindustrie, steekt nog een Etnos op. De Grieken krij gen in 2010 een rookverbod in de horeca, maar dat maakt geen schijn van kans, zeggen de rokers. Het is een bijzonder land, Grieken land. Je krijgt de indruk dat roken verplicht is. In het prachtige kust stadje Cavala in de noordelijke pro vincie Thessaloniki, het hart van de Griekse tabaksindustrie, is geen bar of restaurant te bezoeken zon der dat de tranen je in de ogen springen. Zelfs buiten, boven het verwarmde terras, is de lucht blauw van de walm. Ligt Griekenland op een andere planeet? De discussie die al decen nia woedt over gezondheid, kan ker, meerokende kinderen en zwangere vrouwen, lijkt aan dit land te zijn voorbijgegaan. Georgos zegt als vanzelfsprekend: „Ook al ben je een niet-roker, je ac cepteert de cultuur en je wilt niet gebruikmaken van die malle rook vrije zones." Toch circuleren ook in dit land ver ontrustende statistieken. Volgens Griekse cardiologen sterven jaar lijks twintigduizend mensen als ge volg van het roken, naar verhou ding een wereldrecord, en leven ro kers gemiddeld veertien jaar kor ter. De oncoloog Constantinos Sy- rigos publiceerde vorige maand een onderzoek waaruit blijkt dat Griekenland veruit de meeste jon ge longkankerpatiënten heeft van de EU. Eén op de drie jongeren tussen de 12 en 18 rookt, vaak fors. Campagnes lijken hier geen effect te sorteren. Net als in andere lan den zijn tabaksreclames langs de weg verboden, op radio en tv mag tabak niet worden aangeprijsd en op de pakjes staan ook hier onheil spellende boodschappen. Maar al jaren blijkt uit cijfers dat ruim 45 procent van de Grieken rookt, vrouwen meer dan mannen. En zij roken veel: in 2007 per persoon 3012 sigaretten. Ook hier weer: ver uit mondiaal koploper. Het gemid delde in de EU bedraagt 1742. Waarom? „Ach de stress, ik zou niet zonder kunnen", zegt juwe lier Ria Faka met rauwe stem. Zij snapt de Nederlandse weerstand 'Ook al ben je een niet-roker, je accepteert de cultuur' tegen roken volledig en weet ook waarom de Italianen, toch een an der volk dat allergisch is voor re gels, het rookverbod wel respec teert. „Met die espresso is het hup, snel en weer weg. Wij hebben een koffiecultuur, als ik afspreek voor een kopje, trek ik daar drie uur voor uit en in die tijd is roken net zo belangrijk als de koffie:" Achi op de tien Grieken zou het initiatief van het ministerie van Volksgezondheid om een rookver bod in te voeren onderschrijven. Maar evenveel mensen zijn ervan overtuigd dat het verbod nooit zal worden nageleefd. PARIJS - Vier dieven hebben een be kende juwelierszaak in Parijs com pleet leeggeroofd. De Franse poli tie maakte gisteren bekend dat de overvallers juwelen ter waarde van 80 miljoen euro hebben buitge maakt. Het is de grootste juwelenroof in Frankrijk ooit. Alleen in België werd met een roof één keer meer buitgemaakt. In 2003 werd uit het kluizencomplex van het Antwerp se Diamond Center voor 100 mil joen euro aan juwelen en diaman ten gestolen. De overvallers deden zich voor als twee stelletjes. Twee van hen had den zich verkleed als vrouw. Vol gens de politie waren de vier man- SANDAKAN - Optreden in een ka- raokebar in het Maleisische Sanda- kan is een 23-jarige Maleisiër fataal géwordén. De zingende jongeman bleef de microfoon vastklampend maar doorgaan en doorgaan tot ko kende woede van een aantal overi ge bezoekers. Toen die rriet geweld de microfoon afpakten, werd de man met een dolk doodgestoken. nen zeer goed op de hoogte van de situatie in de juwelierswinkel. De dieven kenden de namen van enkele medewerkers en wisten de weg in de zaak. De juwelierszaak Harry Winston ligt aan de Avenue Montaigne. De juwelier is gespecialiseerd in ultra luxe juwelen en heeft een interna tionale klantenkring. Het is niet voor het eerst dat deze winkel slachtoffer is geworden van een grote overval. In oktober vorig jaar haalden dieven sieraden ter waarde van 10 miljoen euro weg. Die zijn niet teruggevonden. De verzekeringsmaatschappij van het bedrijf loofde een beloning uit van bijna 400.000 euro voor tips. ACUSTICA Pianospelen Daar geniet ik iedere dag van Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerstraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 www.acustica.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9