Barack Obama heeft zijn wortels ook in Leiden gevaar vandalisme Dierenactivisten hebben vrij spel zijn wij geopend! Morgen op koopzondag de Mortiere PZC Zaterdag 6 december 2008 7 Pilgrimvoorvader dezelfde als van de presidenten Bush. LEIDEN - De komende Amerikaan se president Barack Hussein Oba ma heeft Leidse voorouders. Via zijn moeder Stanley Ann Dun ham loopt de genealogische lijn twaalf generaties terug naar Tho mas Blossom en Anne Eldson, een uit Engeland gevluchte Pilgrimfa milie die tussen 1609 en 1629 aan het Pieterskerkhof in Leiden woon de. Die ontdekking, bevestigd door de New England Historie Genealogi cal Society, maakte wethouder Jan-Jaap de Haan (cultuur) giste ren bekend in het American Pil grim Museum in Leiden. Een pikant detail is dat dezelfde Thomas Blossom ook een verre voorvader is van de (oud-)presi denten George Bush senior en ju nior. De moeder van Obama stamt af van Blossoms dochter Elisabeth. Van Blossoms zoon Peter loopt de lijn naar de familie Bush. „We zijn 'Al zeven presidenten VS stammen af van dezelfde groep protestanten' er heel erg zeker van dat dit klopt", zegt wethouder De Haan. „Het is wetenschappelijk onder bouwd. Er is zelfs DNA aan te pas gekomen." Obama is na Grant, Coolidge, Tay lor, Roosevelt en de Bushen al de zevende Amerikaanse president van wie is aangetoond dat hij af stamt van de Pilgrims, een groep protestanten die vanwege geloofs vervolging Engeland ontvluchtte. Zij woonden en werkten in Lei den tot zij in 1620 naar Amerika vertrokken. Thomas Blossom en zijn gezin reisden de andere Pil grims pas negen jaar later achter na. In het Regionaal Archief in Lei den ligt een door Blossom onderte kende acte van een proces tussen een Leidse wever en diens Engelse gezel, Blossom trad in dat proces op als tolk en getuige. De Haan is bijzonder verguld met de ontdekking. „Misschien is dit bij een eventueel komend staatsbe zoek van president Obama aan Ne derland wel aanleiding voor hem om onze stad te bezoeken." Ge orge Bush senior bezocht Leiden in 1989. U vindt ons direct aan de A58 (afslag Middelburg) www.woonboulevarddemortiere.nl §Jjj Mi Hl» «»nn«/ wmrm 'BEI éiAZb <gp» ■u- WËS& j jjg %s t, <3f8» voor veel scholen oppassen voor vandalisme. foto William Hoogteyling/GPD Het Nederlands Instituut Fysieke Veiligheid sluit zich hierbij aan. „Wie toch op het schoolplein be zig is met een rotje, ziet dan op eens dat dat ook best door de brie venbus van de school past", aldus een woordvoerder. Om brandschade voor te zijn, be sloten verschillende scholen en ge meenten maatregelen te nemen. Zo verbood de Dynamiek scholen- groep in Limburg vorig jaar ge bruik van vuurwerk op het school plein nadat in 2006 een vuurwerk- brand was ontstaan in een vuilcon tainer bij een van de scholen. Drie ëntwintig gemeenten in Limburg en Brabant, waaronder Sittard-Ge- leen en Kerkrade, hopen met hun scholen nog voor het eind van het jaar een convenant te sluiten, waar in een aantal snel realiseerbare brandpreventiemaatregelen zijn opgenomen: laat geen prullenbak ken buiten tegen de gevel staan, plak brievenbussen tijdens de jaar wisseling af en laat geen stenen rondom de school slingeren. „Re gels die de scholen best zelf kun nen bedenken, maar ze doen dat niet altijd. Geloof me, die stenen gaan zo door de ruit hoor", verze kert Henk Thielens van de kern groep Netwerk Verzekeringen Ge Maatregelen Sluit containers na schooltijd af en keten ze vast om verplaat sing te voorkomen. Plaats af val- en papiercontainers mini maal 10 meter bij de gevel van daan. Een brand in een contai ner kan dan niet zomaar over slaan naar het schoolgebouw. De gevel van een onderwijsge bouw moet vanaf de openbare weg vrij zichtbaar zijn. Zorg dat heggen en struiken niet ho ger zijn dan één meter en bo men niet hoger dan 2,5 meter. Houd een inspectieronde voor dat de school sluit, zodat nie mand zich kan laten insluiten in of rond het gebouw. Op oudejaarsavond van 20.00 tot 8.00 uut op nieuwjaarsdag is het schoolterrein verboden terrein voor onbevoegden. Ook mag er geen vuurwerk worden afgestoken. Maak hier over afspraken met de wijk agent. De 'wacht' die de elektroni sche inbraakmelding binnen krijgt, dient binnen maximaal 15 minuten na de melding in het gebouw aanwezig te zijn. Draagbare blusmiddelen in het onderwijsgebouw moeten geheel vrij worden gehouden van materialen en/of goederen. Bron: het Centrum voor Criminali teitspreventie en Veiligheid meentelijke Overheid, waarin de verschillende gemeenten zijn ver tegenwoordigd. Bij de Anne Frankschool is de sloop van het beschadigde school gebouw inmiddels in volle gang. In januari hoopt Rietman de school weer te kunnen opbouwen. Extra maatregelen om het gebouw te beveiligen, vindt de directeur onnodig. „We zijn al voorzichtig, maar echte vandalen hou je niet te gen. Je kan nog zoveel camera's op hangen. Als één iemand een ruitje intikt en een brandende fakkel naar binnengooit, is het zo ge beurd." Politie en justitie onderzoeken veel, maar pakken niemand op. door Jan Salden DEN HAAG - Politie en justitie heb ben amper grip op gewelddadige milieuactivisten. Onderzoeken naar brandstichtingen, vernielin gen en bedreigingen zijn onlangs zonder ook maar één aanhouding afgesloten. Het heeft er alle schijn van dat de dierenactivisten in hun agressieve methoden zijn geïnspi reerd door hun 'collega's' in Groot-Brittannië. Daar gaan activis ten letterlijk over lijken. Het openbaar ministerie (OM) er kent dat radicale dierenactivisten vrij spel hebben. „Deze wereld is dusdanig gesloten, dat we er sim pelweg niet bijkomen", zegt woord voerder Wim de Bruin van het Landelijk Parket, dat belast is met de bestrijding van georganiseerde misdaad en terrorisme. „Dierenacti visten vertrouwen elkaar al nauwe lijks, laat staan een buitenstaander. Ze praten ook niet met elkaar over de telefoon. Dat maakt het moei lijk ertussen te komen." Hoewel het Landelijk Parket dierenactivis me al in 2004 als 'speerpunt' heeft aangemerkt, is er de afgelopen vier jaar op nationaal niveau geen en kel strafrechtelijk onderzoek naar geopend. Recente onderzoeken die door de regionale parketten naar dierenactivisten zijn gedaan, heb ben niets opgeleverd. Zo heeft het OM in Roermond onlangs zonder resultaat het onderzoek afgesloten naar vernielingen, bedreigingen en een brandstichting door activisten rond de aanleg van het laborato riumpark Science Link in Venray. Op het park zou onderzoek ver richt worden in opdracht van de farmaceutische industrie, waaron der ook dierproeven. „Er zijn sim pelweg geen verdachten in beeld gekomen", aldus officier van justi tie Gerard Sta. CDA-Kamerlid Sybrand van Haers- ma Buma noemt het 'frustrerend' dat de politie en het OM zo weinig resultaat boeken. Van Haersma Buma pleit ervoor dat de Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding (NCTb) zich met dierenactivisme gaat be moeien. „Die kan de aanpak van activisten sturen en zorgen dat de informatie die er is ook wordt uit gewisseld." Doordat de dierenactivistenwe reld erg gesloten is en buiten staanders niet vertrouwt, is het moeilijk onderling uitgewisselde informatie te onderscheppen. X - zie ook Spectrum Iedere 1" zondag van de maand open van 12.00 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7