Goedheiligman Grote festivals in Borsele krijgen 'eindelijk' financiële oppepper In de Gouden Leeuw hebben de meeste gasten geen menukaart nodig 26 Zaterdag 6 december 2008 PZC B Kindersportinstuif in Stenge Heünkenszand HEINKENSZAND - In de sporthal van De Stenge in Heinkenszand vindt woensdag weer een kinder sportinstuif plaats. Kinderen van vier tot en met twaalf jaar kunnen er zich van 13.30 tot 15.30 uur uitle ven op een sportcircuit. De begelei ding is in handen van ervaren sportleidsters. Sportkleding en gymschoenen zelf meenemen. De entree is drie euro. Voor de instuif wordt nog gezocht naar vrijwilli gers, informatie 0113-561865. Maikel Harte met show in Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - Maikel Harte treedt zondag op met zijn einde- jaarsshow De Stamhast in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk. De voorstelling - vol grappen, grollen én klaagzang - begint om 14.30 uur. Maikel Harte, eerder bandlei der van de Lamaketta's, is de hele maand december nog te zien in an dere theaters in Zeeland. Bluesfestival, Klomppop en Straatfestival zijn de echte winnaars. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De vier grote festi vals die Borsele rijk is, krijgen de komende vier jaar meer financiële armslag. De gemeente Borsele en de provincie komen met extra sub sidie over. de brug. „Kunnen we eindelijk een band boeken die we al lang op ons wensenlijstje heb ben staan", reageert Peter Kempe van het Bluesfestival Kwadendam- me verheugd. De PvdA in de Borselse gemeente raad drong in juli al aan op een verhoging van de subsidies voor de grote festivals in Borsele. Een meerderheid van SGP/CU en CDA voelde daar echter (nog) niet voor. Het CDA wilde eerst het nieuwe provinciale subsidiebeleid afwach- Lampionnenoptocht op verjaardag Amalia HANSWEERT - De Oranjevereniging en muziekvereniging De Schelde- galm uit Hansweert houden niet vandaag, maar morgen een lam pionnenoptocht door het dorp. De optocht, die om 19.30 uur van start gaat, wordt gehouden ter gele genheid van de vijfde verjaardag van prinses Amalia. Van 19.00 uur kunnen kinderen die zelf geen lampion hebben, er eentje halen bij het gebouwtje van De Schelde- galm. Fotograaf Dick Pasman exposeert in Binnenuit HEINKENSZAND - Natuurfotograaf Dick Pasman exposeert zijn werk in de grote woonwinkel Binnenuit in Heinkenszand. Vanaf heden tot en met 28 februari is zijn tentoon stelling over wildfotografie te zien. Dick Pasman fotografeert al veer tig jaar in de vrije natuur. Hij is ook actief lid van het collectief Ca mera Natura. ten. Dat is er inmiddels. En de raad van Borsele besloot afgelopen week evenveel subsidie te geven als de provincie. Voor de vier grote Borselse festivals - wereldmuziek festival Pastorale au Parvis in Nis- se, Klomppop en Straatfestival Ovezande en Bluesfestival Kwaden- damme - betekent dat een aardige financiële oppepper. Zij krijgen er op jaarbasis samen 9500 euro bij. Het Bluesfestival, het Straatfestival en Klomppop zijn de 'winnaars'. Het Bluesfestival kreeg tot nu toe 2500 euro van Borsele en krijgt er 2500 euro van de provincie bij. De Ovezandse festivals zien elk de sub sidie - van gemeente en provincie gezamenlijk - stijgen van vijfdui- De vier grote festivals in Borsele krijgen meer financiële armslag door subsidieverhogingen. Ze wa ren daar ook aan toe om kwali teit te kunnen blijven leveren. Vijfde jaarboek van heemkundekring is uit THOLEN - Het vijfde jaarboek van Heemkundekring Stad en Lande is uit. Het bevat bijdragen over on der meer joodse gezinnen op Tho- len, de ontwikkeling van het trans portbedrijf D.C. Schot, schuursla- per Lange Schele Gerrit en het on geluk met het veer in 1925. Ook het verhaal van een Tholenaar die honderd jaar geleden de elfsteden tocht schaatste is opgetekend. Het boekje is voor vijf euro te koop bij boekhandel Dieleman in Tholen. Bromfietser gewond bij aanrijding in Goes GOES - Een zeventienjarige brom fietser uit de gemeente Goes raak te donderdagavond gewond toen hij aan de Middelburgsestraat in Goes werd aangereden door een 22-jarige automobilist. Deze man kwam uit een parkeervak en zag de bromfietser over het hoofd. Bij de aanrijding die volgde kneusde de jongen zijn knie en voet. zend tot achtduizend euro. Pastora le au Parvis kan tienduizend euro in plaats negen mille tegemoet zien. René de Dreu van Pastorale is blij met het besluit. „Ook spon sors volgen vaak de gemeente." Ad Boonman van de festivals in Ovezande vindt het 'zeker niet voor zijn tijd' dat de subsidies wor den verhoogd. „Jarenlang zijn de subsidies, gelijk gebleven, terwijl de uitkoopkosten van artiesten zijn verdubbeld. Gelukkig slagen we er vaak in om opkomende bands vroeg te boeken, als ze nog niet zo duur zijn. Neem dit jaar Leaf. Die band kostte ons 1700 eu ro. Toen Leaf in Ovezande optrad, waren ze veel bekender en vroe gen ze vijfduizend euro voor een optreden." 2nd Influenz, het Bor selse podium voor beginnende bands, krijgt ook een extra bijdra ge; tienduizend in plaats van ne genduizend euro. Lange rijen bij de kassa in kringloopwinkel en bij de Action in Goes. door Mieke van der Jagt GOES - Nederland besteedt twee procent meer aan sinterklaasinko pen dan vorig jaar. Dat hebben knappe koppen uitgevist. Toch weet Sinterklaas heel goed waar hij zijn voordeel halen moet. Dat blijkt wel uit de lange rijen bij de kassa's van winkels waar je 'veel voor weinig' kunt kopen. Bij kringloopwinkel De Anemoon in Goes bijvoorbeeld. Het is er even zoeken, maar wie zijn naaste een déjeuneetje, een klok, een paar handschoenen of zelfs een bontjas cadeau wil doen, hoeft in de winkel aan de Voorstad echt geen topinkomen te hebben. „Het loopt storm", zegt zwarte Piet ach ter de kassa. „Veel mensen komen vaker in de week omdat de boel hier enorm rouleert. We hebben een groot magazijn en als er iets verkocht wordt, komt er meteen -wat anders voor in de plaats." De Anemoon is, behalve een kring loopwinkel, ook een dagbeste dingscentrum. Mensen met een be perking vinden er óf een zinvolle dagbesteding of begeleiding in een arbeidsre-integratietraject. Buiten om de bijdragen die daaruit voort komen, moet De Anemoon zich zelf bedruipen en dat lukt in de donkere dagen voor Kerstmis nog beter dan anders. Daniëlla van der Weele, die al veel heeft lopen schuimen in De Ane moon, is naar eigen zeggen best in een positie om naar een gewone winkel te gaan en er een duur ca deautje aan te schaffen. „Maar in een tweedehands winkel ben je ge dwongen om met veel meer zorg te kiezen. Ik kan er uren over doen om iets te vinden dat precies bij degene past die ik in mijn hoofd heb. Of om juist twee dingen bijel- kaar te zoeken die elkaar complete ren. Het is helemaal niet erg als het dan maar een paar kwartjes kost. Thuis pak ik het heel mooi in en de mensen die het krijgen, zijn dikwijls heel blij, ontroerd zelfs, als ze het uitpakken. Ik moet er eerlijk bij zeggen dat ze altijd me teen weten dat ik degene ben die Sinterklaas heeft geholpen." Je hoeft niet eens de tweedehands markt op om met weinig geld eens lekker uit te pakken. Jeanette van Doorn loopt in de Action in Goes van hot naar her. Ze zoekt voor vijf kinderen tussen vier en zestien jaar cadeautjes en ze is van plan haar budget van honderd eu ro niet te overschrijden. Telkens gooit ze voor alle vijf een artikel in het karretje: Een pakket dinosau russen, een Pietje Pukboek, neple- go, een grote tas en een luchtje. „Ze vinden het leuk om veel pak jes te krijgen en hier bij de Action kan ik nog wel een paar rondjes doen. Spullen die snel kapot zijn, koop ik niet en het hoeft ook niet allemaal speelgoed te zijn. Met iets nuttigs zijn ze ook blij." Daar gaat hij dan: Een muts en een sjaal, waterdichte handschoe nen, kralen om te rijgen, een puz zelboek en een kanten legging. En 'Best mogelijk dat er volgend jaar spullen staan die we dit jaar verkochten' nog zijn de honderd euro's niet op. Er komen nog knutselspullen bij, foto-albums, lijstjes, losse fiets- lampjes en haarbijouterieën. Bin nen haar budget kan ze'ook nog in- pakpapier aanschaffen, maar ze kan het niet vinden. „Ik geloof dat er thuis nog wel wat ligt van vorig jaar", besluit Van Doorn. Na haar warme marathon in haar winter jas, sluit ze nu maar eens aan in de rij voor de kassa. Veel cadeaus die dit jaar bij de Act ion worden gekocht, zullen vol gend jaar opduiken bij De Ane moon. Volgens zwarte Piet is dat nu precies waar het om draait: Kringlopen. „Best mogelijk dat wij hier volgend jaar weer spullen heb ben staan die we dit jaar hebben verkocht. Prima. Zo blijven we be zig en het brengt nog wat op." Om het grote geld gaat het bij De Anemoon niet. De man die de ver siering voor een hele kerstboom heeft gevonden, rekent 75 cent af. Maurice de Coninck is de meest markante Zeeuwse horecaman. Volgens de jury kun je bij hem lekker eten in een ontspannen sfeer, foto Willem Mieras Maurice de Coninck krijgt lof voor lekker eten en goede sfeer. door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Maurice de Co ninck van de Gouden Leeuw in Scherpenisse is niet zo'n kok die de hele avond in de keuken staat. Zo nu en dan slaat hij de deuren open om een praatje te maken met de gasten. Dan vertelt hij over zijn passie, Duitse wijnen, of pro beert hij uit te vissen wat ze wel en niet lekker vinden. Om daarna iets heel speciaals te maken. „Acht van de tien gasten hebben de me nukaart helemaal niet nodig." Juist door dat soort dingen is de ge boren Goesenaar door Koninklijke Horeca Nederland uitgeroepen tot de meest markante horeca-onder- nemer van Zeeland. Ook om zijn lekkere eten, uiteraard. Volgens de jury heeft De Coninck het eiland Tholen op de culinaire kaart gezet met zijn streekgerechten, waarvan de Oosterscheldekreeft veruit de bekendste is. „Mensen uit heel Bel gië komen daar speciaal voor naar hier", aldus de veelgeprezen hore caman. Onlangs kreeg hij ook al de vermelding 'Bib Gourmand' in de Michelin-gids (die van de ster ren). Die staat voor een uitsteken- 'lk kook graag voor iedereen, maar wil er wel iets speciaals van maken' de maaltijd, die ook nog eens be taalbaar is. Een ster streeft De Co ninck niet na. „Dan creëer je een bepaald verwachtingspatroon en dat zie ik niet zitten. Mensen die echt op een heel hoog niveau wil len eten met alle egards die erbij horen, en daar 250 euro voor over hebben, moeten lekker naar Sergio Herman gaan." Desondanks zegt de Coninck dat hij ook met enige regelmaat etiket ten als 'chique' en 'duur' krijgt op geplakt. Niet terecht, zo vindt hij. Al snapt hij het wel een beetje. „Natuurlijk komen er ook zaken mensen en dan staan er grote au to's voor de deur. Maar voor min der dan dertig euro heb je hier een menu van drie gangen. Ik kook graag voor iedereen, maar wil er wel iets speciaals van maken." Neem de garnalencocktail. Je kunt die garnalen, zoals bijna overal, ge woon in een glas mikken. „Maar dat is mijn eer te na", stelt De Co ninck. „Ik pak dan bijvoorbeeld een stukje zalm om dat te pletten en er een holletje in te maken. Daarin komen de garnalen, die na tuurlijk lekker zijn gemarineerd. Zo maak je van twee dingen die ie dereen lust toch iets speciaals." Hoewel nuchter, is De Coninck best trots op alle recente loftuitin gen. „Het toont aan dat we de afge lopen tien jaar iets moois hebben opgebouwd." Toen hij en echtge note Tanja destijds in De Gouden Leeuw kwamen, moesten ze met niets beginnen. In de vijf jaar er voor waren er vijf eigenaren ge weest, waarvan de laatste een af- haalpizzeria runde. „We hebben langzaam het vertrouwen terugge wonnen", aldus De Coninck. „Zo kwamen beetje bij beetje ook de zakelijke klanten weer terug. Waar we nog simpel begonnen met een tournedostje, een lamskoteletje en spareribs zijn we ons later verder gaan ontwikkelen. Dat moet. Maar ik wil altijd voor een breed pu bliek toegankelijk blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78