Opstart 'Petten' weer uitgesteld Scholen in de Bijlmer CrVirvrvl rmrlprcrVml" bedreigd om sinterklaas OCllLHJl U11UCI Grachtengordel werelderfgoed? 6 Zaterdag 6 december 2008 pzc amsterdam - Negen basisscholen in Amsterdam-Zuidoost hebben vorige maand een dreigbrief ont vangen over het sinterklaasfeest. Als de scholen het feest zouden vieren met zwarte pieten, zouden ze in brand worden gestoken, zo staat in de brief. De stichting Bijzonderwijs, waar onder de scholen vallen, heeft naar aanleiding van de bedreiging contact opgenomen met de poli tie. Woordvoerders van scholen koepel Bijzonderwijs en de politie bevestigden gisteren een bericht over de bedreigingen in Het Pa rool. Volgens een woordvoerder van de stichting was de politie gisteroch tend tijdens de vieringen extra alert, maar hebben zich geen inci denten voorgedaan. Afzender van de brief is het actie comité Strijd en Actie Antiracis tisch Nederland. Volgens de afzen der is het sinterklaasfeest met zwarte pieten een fascistisch feest, waarbij mensen worden gehersen spoeld en voorbereid op het ge bruik van psychisch en verbaal ge weld tegen mensen met een kleur tje. Het zelfverklaarde actiecomité is bij de politie volledig onbekend, aldus een woordvoerder. De politie heeft gistermiddag een 44-jarige Oosterhouter aangehou den in verband met een bommel ding gisterochtend op basisschool De Rubenshof in zijn woonplaats. Vanwege de melding werd de school enkele uren ontruimd en het sinterklaasfeest voor vierhon derd kinderen wreed verstoord, meldde een woordvoerster. Reparatie blijkt ingewikkelder dan eerder aangenomen. petten - Nuclear Research con sultancy Group (NRG) moet de opstart van de kernreactor in het Noord-Hollandse Petten opnieuw enkele maanden uitstellen. Dat maakte het bedrijf gisteren be kend. Aanvankelijk zou NRG de reactor op 16 februari weer in bedrijf ne men. Dat is onmogelijk, gezien de complexiteit van de reparatiewerk zaamheden, zo liet het bedrijf we ten. Een woordvoerder van NRG durft geen precieze termijn te kop pelen aan het uitstel, het vierde sinds het probleem in de koelwa terleiding aan het licht kwam. In het koelsysteem van de reactor werden afgelopen zomer tijdens groot onderhoud luchtbelletjes ontdekt. Uit onderzoek bleek dat corrosie van de leidingen de oor zaak was. In de reactor produceert NRG medische isotopen, die wor den gebruikt bij de behandeling van kanker en het stellen van diag noses. Verder wordt 'Petten' ge bruikt voor onderzoek naar nucle aire straling. NRG tekent voor 30 tot 40 procent van de wereldwijde productie van isotopen. Exploitanten van andere reactoren maakten eerder al afspra ken om de gevolgen van het weg vallen van de Pettense productie zoveel mogelijk te beperken. Vol gens NRG is de situatie benepen, maar is geen sprake van grote te korten. Die kunnen wel ontstaan op langere termijn. Een woordvoerder zegt dat NRG op basis van bevindingen van de afgelopen maanden zoekt naar al ternatieve manieren om de reactor sneller te kunnen opstarten. „Maar veiligheid staat voorop. Die moet volledig zijn gegarandeerd." scholen oppassen voor vandalisme en brandjes. Scholen onderschatten de risico's die zij lopen. 'Als iemand een fakkel naar binnengooit,-is het gebeurd.' door Annemieke Kooper Het voorval staat in zijn geheugen gebei teld en wanneer Ber- tus Rietman eraan te rugdenkt wordt hij er nog altijd stil van. In de nacht van 18 op 19 januari van dit jaar werd de directeur van de Meppel- se Anne Frankschool uit zijn bed gebeld. Of hij onmiddellijk naar school kon komen, want een van de gebouwen stond in lichterlaaie. Het was een donkere nacht, herin nert Rietman zich. „Donker, maar met een grote oranje gloed op de voorgrond, ik dacht: Hoe gaan we maandag lesgeven?" De helft van het gebouw was afgebrand, de rest onbruikbaar. „Boeken, computers, door de docenten zelf ontwikkeld lesmateriaal, het was allemaal ver loren gegaan", vertelt Rietman geë motioneerd. „Leerlingen hebben er dagenlang onrustig van gesla pen. Ze hadden hun stoeltje en knutselwerkjes zien verbranden." Een groep jongeren had de brand in de Anne Frankschool doelbe wust aangestoken. Volgens bereke ningen van het CBS is daar bij ze ker een kwart van de branden in scholen sprake van, het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid (CCV) heeft het zelfs over 35 procent. Gemiddeld driehonderd keer per jaar ontstaat er brand in een onder wijsgebouw. In ruim tweederde van de gevallen loopt de school hierdoor schade op. Het blijkt dat scholen in de kerstvakantie en rond de jaarwisseling extra risico lopen. Zo was er volgens bereke ningen van verzekeraars de afgelo Een schoolbrand in Culemborg. De kerstvakantie komt eraan en dat betekent pen oudejaarsnacht sprake van een recordschade: 20 miljoen euro. Terwijl de totale schoolbrandscha- de in heel 2007 24 miljoen euro be droeg. „De meeste branden ontstaan door brandstichting, omdat inbre kers hun sporen willen uitwissen of omdat jongeren stoer willen doen, een hekel hebben aan school en testen wat ze met een klein fikkie voor elkaar kunnen krijgen", zegt Katja Steverink, pro jectleider brand bij het CCV. Vol gens Steverink realiseren veel brandstichters zich niet dat zo'n klein vuurtje wel eens uit de hand kan lopen en een hele school in de as kan leggen. En scholen zijn zich vaak niet be wust van het risico dat ze lopen, terwijl dat dertig keer groter is dan bij huizen. „Schoolpleinen zijn ge liefde plekken om rond te hangen en tijdens vakanties en in het weekend is vaak niemand aanwe zig om de boel in de gaten te hou den", aldus Steverink. „In de kerst vakantie zijn veel jongeren boven dien druk met vuurwerk en den ken vervolgens dat ze alles kunnen en mogen. Staat er dan een contai ner buiten, dan nodigt dat uit tot vandalisme." De kerstvakantie komt eraan en dat betekent voor veel De Keizersgracht, hoek Brouwersgracht in Amsterdam. Het kabinet wil dat de grachtengordel werelderfgoed wordt. foto Marcel Antonisse/ANP den haag - Nederland gaat de grachtengordel van Amsterdam bij Unesco voordragen om het te la ten uitroepen tot werelderfgoed. Dat heeft het kabinet gisteren in de ministerraad besloten. De hoofdstad probeerde al enige tijd het zeventiende-eeuwse hart van de stad de status van wereld erfgoed te bezorgen. Dit najaar le verde Amsterdam haar deel van de benodigde papieren voor de nomi natie in bij verantwoordelijk minis ter Ronald Plasterk. Het kabinet heeft nu met die voordracht inge stemd. Het complete dossier stuurt het Rijk nu voor 1 februari volgend jaar naar Unesco, onder deel van de Verenigde Naties. In de zomer van 2010 zal de alge mene vergadering van Unesco be palen of de grachten definitief de status van werelderfgoed krijgen. Nederland heeft op dit moment zeven locaties op de lijst van we relderfgoederen. Daaronder zijn het Rietveld Schröderhuis in Utrecht, het molencomplex Kin- derdijk-Elshout en het voormalige eiland Schokland. Amsterdam reageerde enthousiast op de goedkeuring van het kabi net. Volgens wethouder Herrema (monumenten) is de status van erf goed 'de Michelinster voor de Am sterdamse stedenbouw'. De aanvraag stond eigenlijk vorig jaar al op stapel. Amsterdam kreeg de voorgenomen voordracht toen echter niet op tijd rond, omdat Unesco te laat met aanvullende ei sen kwam. Zo moesten ministerie en gemeente een management plan opstellen, waarin zij aanne melijk moesten maken dat het toe komstig overheidsbeleid het stads gezicht van de grachtengordel vol doende beschermt. Hoge Raad betitelt peepshow als toneel den haag - Bij een peepshow staat een podium, gaat het om een voor stelling en betalen mensen om er naar te kijken. Dus gaat het om to neel, oordeelde de Hoge Raad gis teren. De Belastingdienst vond eer der dat een Amsterdamse sekson- dernemer 19 procent btw over de inkomsten moest betalen, in plaats van 6 procent, gebruikelijk in de culturele sector. De onderne mer won de zaak in hoger beroep. 170.000 bezwaarden patiëntendossier den haag - Ongeveer 170.000 men sen hebben tot nu toe toestem ming geweigerd voor uitwisseling van hun medische gegevens via het Elekronisch Patiënten Dossier. Het ministerie van VWS heeft gis teren een bericht hierover van BNR Nieuwsradio bevestigd. De overheid hoopt met het nieuwe systeem de kwaliteit van de ge zondheidszorg te verbeteren. Tien miljoenste Bosatlas verkocht groningen - Sinds de verschijning van de eerste Bosatlas, in 1877, zijn er tien miljoen exemplaren over de toonbank gegaan. Daardoor is de Bosatlas een van de succesvol ste Nederlandse boeken ooit, zo meldde uitgeverij NoórdhofFgiste ren. De kaarten van de eerste edi tie werden in 1877 gemaakt als steengravure. Er verschenen 53 edi ties. Voor de laatste uitgave zijn de kaarten digitaal geproduceerd. Sportschool schenkt Hoogeveners dieetboek hoogeveen - Alle huishoudens in Hoogeveen krijgen een gratis dieet boek van sportschoolhouder Jan de Weerd. De totale oplage bestaat uit 25.000 exemplaren. Hoogeveen behoort tot de 'dikste gemeenten' van Nederland. In het boek De ene calorie is de andere niet leert De Weerd, voormalig Mr, Universe bo dybuilding, de lezer 'een gezonde maaltijd samen te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6