Kinderen ontwerpen zelf speelplaatsen hier geen menukaart nodig Fiere Emily Dickinson herleeft in Rode Kamer DE DIKKE VAN DALE Kamerkoor Vijfde jaarboek van heemkundekring is uit Expositie Els van Felius in bibliotheek Bromfietser gewond bij aanrijding in Goes Presentatie Veiligheid in huis en valpreventie Raadslid Oudshoorn voor de politierechter INTER Hf BORG Baf KEUKENS OP MAAT Theaterproductiehuis Zeelandia speelt wo 10 en do 11 dec Podium 'tBeestGoes S PZC Zaterdag 6 december 2008 27 Voor een meubel of een leuk kado, ga je naar 8l Weststraat 24 Kapelle telefoon (0113) 34 04 56 www.flowershopenzo.nl Jonge bewoners van Poortambacht in groepjes aan de slag. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Basisschoolleerlingen mogen meepraten over de invul ling van de speelplaatsen in de nieuwe Zierikzeese wijk Poortam bacht li. De gemeente Schou- wen-Duiveland zoekt daarvoor binnen een paar maanden naar geïnteresseerde kinderen. De wijk in het zuiden van Zierik- zee krijgt momenteel vorm. Er ko men vooral veel gezinnen wonen. De gemeente heeft er daarom drie speelplaatsen gepland. „Het Wel zijnshuis zal ontact zoeken met de ouders van kinderen die daar ko men wonen", zegt Eef van Brum- melen van de gemeente. „Dat ge beurt tijdens informatiebijeenkom sten voor nieuwe bewoners en door potentiële kopers te wijzen op deze mogelijkheid op het mo THOLEN - Het vijfde jaarboek van de Thoolse Heemkundekring Stad en Lande is uit. Het bevat bijdragen over onder meer Joodse gezinnen op Tholen, de ontwikkeling van het transport bedrijf D.C. Schot, schuurslaper Lange Schele Gerrit en het onge luk met het veer in 1925. Ook het verhaal van een Tholenaar die hon derd jaar geleden de elfstedentocht schaatste is opgetekend. ZIERIKZEE - In bibliotheek De Stol- pe in Zierikzee is tot half januari een expositie ingericht met acryl schilderijen van Els van Felius uit Bruinisse. Van Felius maakt modern werk. Zij volgde haar opleiding aan de SKVR, vrije academie in Rotter dam. De schilderijen zijn te bekij ken tijdens de reguliere openingsu ren van de bibliotheek. 'duur' krijgt opgeplakt. Niet te- recht, zo vindt hij, al snapt hij het wel een beetje. „Natuurlijk komen hier ook zakenmensen en dan staan er wel eens dure auto's voor de deur. Maar voor minder dan dertig euro heb je hier een menu van drie gangen. Ik kook graag voor iedereen, maar wil er wel iets speciaals van maken." Neem de garnalencocktail. Je kunt die garnalen, zoals bijna overal, ge woon in een glas mikken. „Maar dat is mijn eer te na", stelt De Co- ninck. „Ik pak dan bijvoorbeeld een stukje zalm om dat te pletten en er een holletje in te maken. Daarin komen de garnalen, die na tuurlijk lekker zijn gemarineerd. Zo maak je van twee dingen die ie dereen lust toch iets speciaals." ment dat ze interesse tonen in een huis." Ook de jeugd die nu al in de buurt woont, wordt benaderd. „We den ken dat er ook kinderen uit de rest van Poortambacht op de nieuwe speelplaatsen zullen spelen. Dus proberen we die via de scholen te bereiken." Voor elk van de drie speelplaatsen wordt een apart panel gemaakt. „Dat heeft te maken met de doel groep van de speelplaatsen", ver telt Van Brummelen. „Die in de Oosterscheldestraat is bedoeld voor oudere basisschoolleerlingen, tot een jaar of dertien. De twee in de hofjes zijn voor jongere kinde ren. Ik kan me voorstellen dat we bij het praten daarover ook ouders betrekken." De gemeente zal de drie ge plande speelplaatsen in de nieu we Zierikzeese wijk Poortam bacht 11 in samenwerking met kinderen vorm geven. GOES - Een 17-jarige bromfietser uit de gemeente Goes raakte don derdagavond gewond toen hij in de Middelburgsestraat in Goes werd aangereden door een 22-jari- ge automobilist. De automobilist kwam uit een par keervak en zag de bromfietser over het hoofd. Bij de aanrijding die volgde kneus de de 17-jarige bromfietser zijn knie en zijn voet. NIEUWERKERK - De Anbo voor 50-plussers houdt dinsdag een the mamiddag in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk met als thema 'Veilig heid in en om het huis'. Zorgdes- kundige Jacqueline Bouwman ver telt over valpreventie en biedt de aanwezigen de gelegenheid ogen, oren, evenwicht, coördinatie en reactie te laten testen. De bijeen komst begint om 14.00 uur. De kinderen praten in groepjes en onder deskundige leiding over hun wensen en de (on) mogelijkhe den om die te realiseren. Het is nog niet duidelijk hoe groot de groepen worden. Van Brummelen: „Dat hangt mede af van de belang stelling." Het panel voor de speelplaats in de Oosterscheldestraat begint nog voor de zomer. De jongere kinde ren komen in de tweede helft van het jaar aan de beurt. Begin 2010 begint overleg over voorzieningen voor pubers, maar voor de manier van totstandkoming daarvan is nog geen opzet bedacht. Het vormen van jeugdpanels is een uitwerking van een gemeente raadsbeslissing om jaarlijks vierdui zend euro beschikbaar te stellen voor een jeugdproject. Dit jaar ging dat geld naar het opknappen van afgekeurde speeltoestellen door middelbare scholieren. De ge meente zorgt daarbij voor een werkplaats en begeleiding. MIDDELBURG - Het Noord-Beve- landse raadslid Ariekees Ouds hoorn, fractievoorzitter van Noord-Bevelands Belang, moet vrijdag 19 december voor de poli tierechter in Middelburg verschij nen. Oudshoorn wordt ervan be schuldigd te hebben gelekt uit de vertrouwenscommissie, die de be noeming van de burgermeester van Noord-Beveland begeleidde. Hij zou herhaaldelijk de naam van een kandidate hebben genoemd. MEUBELMAKERIJ Klarinetwegl4 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere DREISCHOR - De adventsdienst in de Adriaanskerk in Dreischor biedt zondagochtend een afwisse lend programma. Naast overdenking en samenzang is er een optreden van Het Schouws Kamerkoor. Het koor staat onder leiding van dirigent Wim Boer. De advents dienst begint om 10.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Rode Kamer in Zie rikzee verandert zaterdag 13 de cember voor één avond in de sa lon van de Amerikaanse dichteres Emily Dickinson (1830-1886). De actrice Rosmarie Blaauboer tekent voor deze reis terug in de tijd, waarop ze de toeschouwers mee neemt naar het ouderlijk huis van de dichteres. Blaauboer transformeert in Dickin son en vertelt in die gedaante over alles wat deze vrouw bezighoudt: familie, liefde en dood, hoop en angst en over haar gevoel voor de natuur en voor het eeuwige'. De dichteres kijkt terug op haar leven en op haar 'innerlijke zoektocht'. Schrijven was haar niet te stuiten passie. Laat Anton Tsjechov in zijn toneelstuk De Meeuw het persona ge Trigorin uitroepen: 'Ik moet schrijven, ik moet schrijven'. Een vergelijkbare bezieling betoonde Emily Dickinson destijds in de werkelijkheid. 'Woorden zijn mijn leven', schrijft zij in een van haar brieven. Dat woorden inderdaad haar leven hebben bepaald, blijkt uit haar werkwijze. Scherp en soms gees tig, onthult zij vaak met slechts éen paar woorden haar eigen waar heid. Dat niemand haar poëzie naar waarde schatte, heeft haar in spiratie nooit doen verminderen. Zij verwoordt haar aandrift tot schrijven treffend met een gesprek in een van haar gedichten. Zij praat met een lijster. 'Waarom zin gen als niemand je hoort?' Het ant woord van de vogel: 'Ik ben er om te zingen'. Emily Dickinson toon de zich vergelijkbaar fier. Zij kreeg tijdens haar leven geen erkenning als dichter. Desondanks heeft ze 1775 gedichten geschreven. Pas na haar dood is het grote publiek de genialiteit van haar gedichten gaan erkennen. Tegenwoordig wordt zij wel de literaire Vincent van Gogh van Amerika genoemd. Rosmarie Blaauboer heeft haar voorstelling gebaseerd op gedich ten en brieven van Emily Dickin son en 'The Belle of Amherst' van William.Luce in een vertaling van Louise van Santen. De actrice An- ne-Marie Heyligers stelde een se lectie daaruit samen. Bewerkings- en speladvies kreeg Blaauboer van de toneelspeelster Rick Nicolet. Toneelspel, zat. 13 dec., Zierikzee, De Rode Kamer, Havenpark 13-15, 20 uur; reserveren: tel.06-21948516, derodekamer@monumentenweb. nl Maurice de Coninck van de Gouden Leeuw. foto Willem Mieras ENIGE EN LAATSTE UITVOERINGEN IN ZEELAND! een indringend portret over de man achter het woordenboek info kaarten theaterzeelandia.nl of T 0900 33 000 33 co.45P/g) NEDERLANDS FONDS VOOR PoD!uW|£uNpTrw 0DI«MK«MS+EN Provincie Zeeland Rosmarie Blaauboer als Emily Dickinson. foto Maarten Meijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67