Hangen rond top van het Gravensteen AED voor elk dorpshuis Schouwen Borsele slikt ijslands yeel gasten hebben verlies knarsetandend Winterfair op industrieterrein in de Zuidhoek 26 Zaterdag 6 december 2008 PZC S Rode Kruis leert om te gaan met apparaat voor hartrenanimatie. door Piet Kleemans renesse - Alle dorpshuizen en multifunctionele centra op Schou- wen-Duiveland krijgen de beschik king over een Automatische Exter ne Defibrillator (AED). Een AED is een apparaat dat helpt bij hart renanimatie. Zodra de bediener er van het deksel opendoet klinken door een heldere vrouwenstem ge sproken aanwijzingen. Het appa raat bepaalt zelf welke stroom- schok er gegeven moet worden om een stilgevallen hart weer op gang te krijgen. Het idee voor de eilandbrede ver spreiding van de reanimatieappara- tuur komt uit de koker van het be stuur van de Stichting Dorpshuis Renesse. De stichting klopte bij de gemeen te Schouwen-Duiveland aan met het idee. De gemeente zag de noodzaak van een brede versprei ding van de apparaten in en stelde zich garant voor 50 procent van de kosten, op voorwaarde dat elk dorpshuis een AED zou krijgen. Hans de Hamer; secretaris van Stichting Dorpshuis Renesse, nam deze uitdaging aan en ging op zoek naar mede-financiers. Uitein delijk vond hij de Schouwen-Dui- velandse woningbouwcorporatie Zeeuwland en Stichting Renesse bieden bereid 25 procent van de kosten voor hun rekening te ne men. De afdeling Schouwen-Duiveland van het Rode Kruis zegde toe de beheerders van de dorpshuizen en multifunctionele centra kosteloos te leren de AED's te bedienen. De Hamer is zeer verguld met het uiteindelijke resultaat. Hij ziet het als een belangrijk signaal naar de bevolking. De AED's komen waar schijnlijk begin 2009 beschikbaar. ZIERIKZEE - Het bedrijfsgebouw van Van der Cingel Bestratingen op het industrieterrein aan de Zuidhoek in Zierikzee biedt zater dag 13 december het decor voor een winterfair. Met vuurkorven, kerstbomen en sfeerverlichting wordt een passende ambiance ge creëerd. Blikmuseum De Blikvan ger uit Renesse presenteert hier speciale kerstblikken. Verder breng en zes creatieve vrouwen hun zelf gemaakte waren aan de man. Het zijn Ria Boogert (kerstkaarten, tas jes, kerststukjes), Renske Andeweg (sieraden, hoeden, beelden, schil derijen), Nel van de Ketterij (kera miek), Anita van der Wouden (country style artikelen) en Conny Vink (keramiek en sieraden). Ook is er een stand van Cajet Kados- hop ingericht. Van der Cingel zelf presenteert be stratingsmaterialen.' De winterfair is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Trapgevel van gebouw Maritiem Museum provisorisch opgeknapt. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Urenlang hingen ze gis termiddag rond de top van het Gravensteen in Zierikzee. Leen Lu- kus en Theo Steenpoorte van bouwbedrijf Quant hadden de op dracht het bovenste deel van de trapgevel te repareren en bungel den daarom in een bakje aan een kraan om hun werkzaamheden te verrichten. Het tweetal draait er de hand niet voor om. Sterker nog, werken in zo'n bakje is best fijn. „Beter dan de hele dag op een ladder te moe ten staan", zegt Steenpoorte. Lu- HEINKENSZAND - Knarsetandend heeft de gemeenteraad Borsele het verlies van bijna 68.000 euro ge slikt dat dreigt door de teloorgang van de IJslandse bank Landsbanki. Borsele had zelf geen geld uitstaan bij Landsbanki maar wel via het met Goes, Noord-Beveland, Tho- len en Kapelle opgezette belasting kantoor Sabewa. Sabewa had tijdelijk vier ton bij Landsbanki staan. Dat is vrijwel ze ker weg. Borsele moet zijn deel bij passen, 67.983 euro. Dit deed voor al raadslid Nico Werri (Lokale Par tij Borsele) pijn. „Wie het onderste uit de kan wil, krijgt het lid op de neus", sprak hij in alle wijsheid. Werri vroeg zich ook af wie het kus beaamt dat. „We zijn samen een keer een hele dag met die kraan op stap geweest. Dat was na een storm, dus er was veel werk voor ons. De collega's die de hele dag ladders op en af moesten, wa ren 's avonds doodmoe. Maar wij hadden nergens last van." Het duo moest aan de slag op last van de gemeente Schouwen-Dui veland, eigenaar van het gebouw waar het Maritiem Museum in ge vestigd is. „Bij een inspectie vorige maand bleek onder meer dat de voegen op die plaats flink zijn uitgesle ten", vertelt Sylvia van Riender- hoff van de gemeente. „Er is nu geen gevaar voor instorting, maar we willen voorkomen dat die er de komende tijd wel komt. Daar- idee had gehad om het geld bij Landsbanki te zetten. „Ach", voeg de hij direct toe, „ik wil dat eigen lijk ook niet weten. Ik zeg maar zo: 'de zon komt op in het oosten en gaat onder in het 't westeinde." Werri kreeg er de lachers mee op zijn hand. Hij doelde op de Goese wethouder Sophie van 't Westein de (WD, financiën). Goes zette zelf 12 miljoen euro bij Landsban ki weg en Sabewa huist in het stadskantoor van Goes, maar de Kapelse wethouder Jon Herselman (WD, financiën) is weer voorzit ter van Sabewa. pagina 36: Goes vrijgepleit om laten we de boel voor de ko mende maanden provisorisch op knappen." Voorlopig houden balken het puntje op zijn plaats, en die zijn weer vastgezet met witte spanban den. 'Stempelen', noemen Lukus en Steenpoorte dat. „In het voorjaar, als het niet meer vriest, knappen we de boel defini tief op", verklaart Van Riender- hoff. Het opnieuw voegen van de top van de gevel (het 'tuitje') is dan onderdeel van een grote on derhoudsbeurt, waar ook schilder werk en het opknappen van de ko zijnen en luiken aan te pas komt. Het museum gaat dan in de stei gers, dus hoeven de bouwvakkers niet opnieuw in een bakje om hoog. Horeca-ondernemer wint prijs voor lekker eten en goede sfeer. door Rob Paardekaru SCHERPENISSE - Maurice de Co ninck van de Gouden Leeuw in Scherpenisse is niet zo'n kok die de hele avond in de keuken staat. Zo nu en dan slaat hij de deuren open om een praatje te maken met de gasten. Dan vertelt hij over zijn passie, Duitse wijnen, of pro beert hij uit te vissen wat ze wel en niet lekker vinden. Om daarna iets heel speciaals te maken. „Acht van de tien gasten hebben de me nukaart helemaal niet nodig." Juist door dat soort dingen is de ge boren Goesenaar door Koninklijke Gravensteen Het Gravensteen, gebouwd in 1526, was in de Middeleeuwen een multifunctioneel gebouw. Op onderste verdiepingen werkte de rentmeester van Zeeland met zijn ambtenaren. Dat was een machtig man, die belastingen inde voor de graaf en diens goederen beheerde. Op de benedenverdieping woonde verder de cipier. Die had z'n werk op de tweede eta ge en de zolder, die dienden als gevangenis. De gemeente Zierikzee kocht het gebouw in 1967 en vestig de er in 1984 het Maritiem Museum in. Horeca Nederland uitgeroepen tot de meest markante horeca-onder nemer van Zeeland. Ook om zijn lekkere eten, uiteraard. Volgens de jury heeft De Coninck het eiland Tholen op de culinaire kaart gezet met zijn streekgerechten, waarvan de Oosterscheldekreeft veruit de 'Ik kook graag voor iedereen, maar wil er wel iets speciaals van maken' bekendste is. „Mensen uit heel Bel gië komen daar speciaal voor naar hier", aldus de veelgeprezen hore- caman. De Coninck zegt dat hij met enige regelmaat etiketten als 'chique' en Medewerkers van Bouwbedrijf Quant-werken op hoog niveau aan het 'tuitje' van het Gravensteen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66