Groenen en PvdA vallen buiten boot Jong talent opent atelier Geen stadsvogelprijs Manusje-van-allés Pieters onderscheiden Chinees Maatregelen campers op Panoramaweg 26 Zaterdag 6 december 2008 PZC Onfhankelijken zetten de toon in dagelijks bestuur waterschap. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Drie boeren, een on dernemer en een portier vormen vanaf begin volgend jaar het nieu we dagelijks bestuur van Water schap Zeeuws-Vlaanderen. Na drie dagen onderhandelen - on der leiding van Jos Verdunnen en jean Paul Hageman (Water- schapspartij Zeeuws-Vlaanderen) - bereikten CDA, Algemeen Water- schapsbelang en de partij van Ver dunnen overeenstemming over een bestuursakkoord op hoofdpun ten. Een akkoord waarin Luc Mag nus (ZLTO, waterbeheer) en Joop Dees (Bedrijven, waterkwaliteit) zich konden vinden, wat hen een plaats in het dagelijks betuur ople verde. De andere gezworenen wor den Verdurmen (waterkeringen), Denis Steijaert (CDA, wegen) en Conny Almekinders (Algemeen Waterschapsbelang, financiën). Volgens Luc Mangnus zijn de PvdA en de groenen buiten de boot .gevallen, omdat ze program matisch te weinig overeenkomsten konden bieden. „We hebben tij- Drie boeren, een ondernemer en een portier vormen het nieuwe db van Waterschap Zeeuws - Vlaanderen. De Groenen en PvdA vallen buiten de boot. dens de onderhandelingen de pro gramma's naast elkaar gelegd en gezocht naar partijen die program matisch het meest bij elkaar aanslo ten. Een en ander leidde tot de nu voorgestelde bestuursformatie, die kan rekenen op een breed draag vlak binnen het algemeen bestuur (16 van de 25 zetels)", zei Mang nus. Het nieuwe dagelijks bestuur van het schap staat in grote mate on welwillend tegenover de voorgeno men Zeeuwse waterschapsfusie én ontpoldering. Met betrekking tot die fusie eist het bestuur behoud van hoogwaardige werkgelegen heid in Zeeuws-Vlaanderen en het voor langere tijd in stand houden van het'Zeeuws-Vlaamse kantoor. „Ontpolderen levert lange dijken op en dat betekent dus dat het wa terschap meer te beheren, te bewa ken en te onderhouden krijgt. De kosten van eventuele ontpolderin- gen mogen absoluut niet ten laste komen van het schap en zijn inwo ners", stelt Mangnus. De eerste partijencoalitie binnen het schap wil een rem op* de ta- riefsontwikkeling. Het nieuwe da gelijks bestuur wil de stijgingen koppelen aan de inflatie-ontwikke ling. „Als er volgend jaar deflatie optreedt, gaan de tarieven wat ons betreft omlaag." Verder zijn er af spraken gemaakt over samenwer king met andere overheden en het versneld uitvoeren van het fietspa denplan. Terneuzen eindigt als tweede in wedstrijd van Vogelbescherming. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Terneuzen is de op één na vogelvriendelijkste gemeen te van Nederland. De gemeente Zoetermeer ging met de hoofd prijs van Vogelbescherming Neder land aan de haal. De Vogelbescherming wil met de prijs projecten voor stadsvogels sti muleren. Terneuzen deed mee met het project Vogels Alom. Dat bestaat uit dertien onderdelen, die allemaal bijdragen aan het welzijn van stadsvogels. Denk daarbij bij voorbeeld aan vroegevogelwande- De Hulster verslaggever belde naar de uitbater van het Chinees specialiteitenrestaurant in Hulst dat de vorige avond was overval len, teneinde wat meer details van het gebeurde te vernemen. Dat ge sprek verliep in eerste instantie ui terst moeizaam, want de verslagge ver sprak bij wijze van spreken be ter Chinees dan de Chinees Neder- Kunstenaarscollectief 'Nummer Achttien' opent morgen de deur. door Harold de Puysseleijr hulst - Drie Zeeuws-Vlaamse stu denten aan de Fontys Academie voor Beeldende Vorming in Til burg zijn de nieuwste 'bewoners' van het Kunstkwartier, dat achter de basiliek in Hulst steeds meer vorm krijgt. Ze openen morgen om 14 uur 'Nummer Achttien', een galerie en atelier aan de Pierssensstraat 18. Doordeweeks volgen Esmee van Cadsand uit Terneuzen, Alex Op peneer uit Axel en Tessa Persijn uit Zaamslag de opleiding tot do cent beeldende vorming, in het weekeinde zijn ze voortaan beide dagen van 14 tot 18 uur te vinden in 'Nummer Achttien'. De drie der dejaars studenten kwamen in con tact met initiatiefnemer van het Kunstkwartier HulstArt via een do cent op school. HulstArt biedt het jonge kunstenaarscollectief onder dak tegen geringe kosten. Het mes snijdt daarmee aan twee kanten; leegstaande panden in de binnen stad krijgen tijdelijk weer een zin volle invulling, beginnende kunste naars of ambachtslieden kunnen met weinig startkapitaal hun eigen zaak beginnen. Esmee, Alex en Tessa willen bezoe kers aan hun galerie een menge ling voorschotelen van film, foto- 'De planten groeiden hier binnen in het pand gewoon op de vloerbedekking' grafie, tekeningen,, schilderijen en driedimensionale kunstwerken. Hun eerste expositie is opge bouwd rond twee thema's. 'Het pand' toont de vervallen staat van de woning aan de Piersensstraat waarin 'Nummer Achttien' is ge lingen, door scholieren beschilder de poepplankjes en het plaatsen van informatiepanelen. De jury roemde het Terneuzense project, maar vond de inzending van de gemeente Zoetermeer toch nog wat beter. Zoetermeer krijgt twintigduizend euro om de wijk Oosterheem om te toveren tot een vogelvriendelijke nieuwbouwwijk met vijftig soorten broedvogels. De gemeente Terneuzen gaat in sa menwerking met natuur- en mi lieueducatiecentrum Natuur 8c Zo door met het vogelproject. Zo staan volgend jaar de bouw van een zwaluwtil, uitgave van een bro chure over stadsvogels en organisa tie van vroegevogelwandelingen op de rol. Tip? redactie@pzc.nl lands. Nadat hij zich netjes had voorgesteld aan de uitbater, vroeg deze meteen niet-begrijpend of hij soms 'van politie' was. „Nee, van de krant!", zei de verslaggever. „Oh, klant!", riep de Chinees. „Nee, nee, krant! Ik stukje schrij ven! U bent zeker wel geschrok ken?", probeerde de verslaggever. „Ja ja, klant!", bitste de Chinees. Het uithangbord wordt vastgeschroefd. foto Wim Kooyman Feiten over het Kunstkwartier Het Kunstkwartier is een initiatief van HulstArt en bevindt zich in de om geving van de basiliek in de binnenstad van Hulst. De omgeving van de kerk moet een broeinest van en voor beginnende kunstenaars worden. La Vie en Rose aan de Lange Nieuwstraat 22 was de eerste winkel in het kunstkwartier. Er is kunst en brocanterie te koop. Verder nemen vier kunstenaars hun intrek in het pand Broodmarkt 1-3. breskens - De 8o-jarige Bressiaander Omè- re Pieters kreeg gisteren een onverwacht Sinterklaascadeau. Burgemeester Jaap Sala speldde Pieters de versierselen op die horen bij het koninklijk lidmaatschap van de Or de van Oranje-Nassau. Pieters heeft zich bijna een halve eeuw als vrijwilliger ingezet bij tal van instellingen en organisaties. Hij was 28 jaar bestuurslid van de cliëntenraad van de Stichting Woon zorg West-Zeeuws- Vlaanderen, 25 jaar actief voor het Rode Kruis Oostburg, 25 jaar bestuurslid van de Breskense ouderensoos en tien jaar, waar van vier als penningmeester, bestuurslid van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen in Breskens. Daarnaast bezorgde Pieters bijna twintig jaar maaltijden voor Tafeltje-Dekje, waarbij hij zich nooit te beroerd toonde diensten van andere rondbrengers over te nemen. Hij worstelt de laatste tijd zelf met zijn ge zondheid, maar hielp tot voor kort nog bij maaltijdverstrekking in het restaurant van Hooge Platen. Pieters, die in het woonzorg centrum woont, zorgde er ook voor dat een nieuw biljart in Hooge Platen kwam. Omère Pieters vestigd. „De planten groeiden hier binnen gewoon op de vloerbedek king", gruwelt Tessa nog bij de ge dachte aan de eerste aanblik van het interieur van het inmiddels al flink schoon geschrobde pand. 'De mens' is een verzameling foto's, te keningen en schilderijen met het menselijk lichaam als leidraad. Voor Alex is de opening van het ei gen atelier een beetje een sprong in het duister. „Ik weet niet goed wat ik ervan moet verwachten. We zullen zien hoe het zich alle maal ontwikkelt." Tessa daarentegen verwacht dat er de nodige belangstellenden aan ko men lopen en hoopt ook wat van haar werk te kunnen verkopen. „Mijn doel is later een eigen gale rie of atelier te openen", zegt ze vastbesloten. „Een later doel is workshops geven. Ik zie mezelf niet voor de klas staan bij scholie ren. Ik wil les geven aan mensen die echt gemotiveerd zijn." Tessa zoekt haar werkterrein niet direct in eigen streek, maar denkt aan plaatsen als Breda of Rotter dam om zich te vestigen. Alex zoekt het nog verder van huis. „Ik zie mezelf niet zozeer terug in Zee land komen. Ik wil graag eerst wat rondreizen en iets van de wereld zien. Lekker met de camper erop uit en creatief bezig zijn." Esmee daarentegen, ziet wel een toekomst voor zichzelf weggelegd in haar geboortestreek. „Ik wil ab soluut terug naar Zeeuws-Vlaande ren. De rust spreekt me aan en de mensen zijn hier ook heel anders dan in de stad. Daar is iedereen ge haast en ben je opgesloten in de drukte. Ik mis de zee als ik in Til burg ben." De drie kunstenaars openen mor gen de deuren van hun galerie en atelier. „Dat wordt een bescheiden opening voor familie en vrienden, maar het publiek is dan ook al wel kom", zegt Esmee. „We houden nog een officiële opening in janua ri of februari." Informatie over het nieuwe kunste naarscollectief is vanaf maandag beschikbaar via de website van HulstArt; www.hulstart.nl door Eugène Verstraeten terneuzen - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen wil meewer ken aan maatregelen om lang par kerende kampeerauto's van de Pa noramaweg in Breskens te weren. Dijkgraaf Wiebe de Graaf zei dat in de vergadering van het alge- meen_bestuur, naar aanleiding van eerdere vragen van hoofdingeland lohan Provoost. Die vroeg in de ok tober vergadering aandacht voor de situatie, naar aanleiding van een brief van Francois Babijn van de Onafhankelijke Waterschapspar tij. De parkeerplaatsen op de Panora maweg worden vaak een hele dag ingenomen door campers. Daar door zou er te" weinig ruimte ont staan voor mindervaliden en oude ren om er te parkeren. Inmiddels is er overlegd met Sluis. Als die gemeente initiatieven neemt tegen campers op de Pano ramaweg, zo deelde De Graaf mee, zal het schap die ondersteunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54