Jan kema: ledereen Ei Hamdaoui terug bij AZ BenZeker Marleen Veldhuis zwemt WK-limiet op voor haar onbekende 100 vlinder Hypotheek berekenen, vergelijken of afsluiten? Stefan de Die tweede op 50 vrij 42 Zaterdag 6 december 2008 pzc Oud-schaatskampioen hervond zijn evenwicht in Burgh-Haamstede. door Renze Lolkema HEERENVEEN - Voor Jan Ykema was 2008 het jaar van de rehabilitatie. De oud-schaatser keerde na een co- caïneverslaving terug in de sport die hem groot maakte. In het eer ste internationale sprintweekeinde van het seizoen zet de Fries zijn le ven op een rijtje. Van een menselijk lichaam weet Jan Ykema inmiddels ruim vol doende. Toen hij afkickte van zijn vij ftienjarige cocaïneverslaving leerde de Hollandse held van 1988 zijn lijf in extremen kennen. Die kennis draagt hij nu over op de schaatsers van APPM, een ploeg die net als hij sprinten tot kunst wil verheffen. „Jan weet door die periode zo veel over gezond eten", zegt Jacques de Koning, de 500 me ter-specialist, „dat je aan zijn lip pen hangt. Die afkickperiode is blijkbaar bijzonder heftig geweest, hij weet nu ook wat een lichaam wel of niet makkelijk verwerkt. Daardoor let ik nu nog meer op mijn voeding dan voorheen. Ik ben echt sneller fitter." Drugs komen het lichaam van Yke ma (45) niet meer in, zijn alcohol verslaving is niet langer actueel. De stedeling uit Bolsward kijkt weer nuchter tegen de wereld aan. Dat was in eerste instantie best moeilijk, erkende hij. In januari 2006 biechtte de winnaar van olympisch zilver in Calgary'88 zijn zonden op, waarna hij in zo'n beetje alle media verscheen om boete te doen. Die confessie dien de bovendien een ander doel: nu zijn relaas op straat lag, kon hij nooit meer bij een dealer aanklop pen. Dat zou immers gezichtver lies betekenen. Vooral na diverse- tv-interviews dacht Ykema dat ie dereen hem wel zou vergeven en hij snel de dagen kon indelen zo als een gemiddelde burger dat doet. „Maar er kwam geen enkele reactie", kijkt de Fries terug. „Dat viel me zwaar tegen. Mensen za ten blijkbaar toch niet wachten op een bekende verslaafde, ex-junk." Als hij realistisch terugkijkt op zijn openbaring, kan Ykema ook nog wel begrip opbrengen over de te- dertussen kreeg ik een uitkering van de sociale dienst, maar ik wil mijn hand niet ophouden, ik wil wat doen waardoor ik weer echt van waarde ben." Toch leert hij in de praktijk het meest, merkte hij onlangs nog toen hij Erben Wennemars tegen kwam. Voor Wennemars is Ykema een idool, voor Ykema andersom eigenlijk ook. Logisch dat de twee druktemakers elkaar veel te vertel len hadden. Wennemars bleek door al zijn commerciële avontu ren zijn inspiratiebron ook nog van advies te kunnen dienen. Ykema: „Erben is een schat. Ik zit momenteel in een spotje van tij gerbalsem waarin ik op het WK 'Ik wil mijn hand niet ophouden, ik wil wat doen waardoor ik weer echt van waarde ben.' rughoudendheid waarmee hij te maken kreeg. „Misschien heb ik door die verhalen de schaatssport wel naar beneden getrokken. Ik voelde me een bedrieger omdat ik er daarvoor nooit eerlijk over ben geweest." Ykema kwam ruim een jaar later in contact met BTSW, een bureau in Burgh-Haamstede dat gerund wordt door onder anderen Hans van Breukelen, de oud-keeper van PSV en het Nederlands elftal. Dat wilde hem opleiden tot gastspre ker en tegelijkertijd begeleiden om zich in de maatschappij staande te houden. „BTSW is een bureau voor toegepaste sociale weten schappen. Met andere woorden, zij brachten mij in evenwicht. On Jan Ykema (links) won bij de Winterspelen van 1988 in Calgary zilver. Het goud was voor de Oost-Duitser Uwe-Jens May, de Japanner Akira Kuroiwa werd derde. foto ANP sprint van 1982 in Alkmaar dwars door de boarding ga, in de blubber beland maar toch weer op het ijs spring. 'Er wordt gebruik van je ge maakt', zei Erben, 'er wordt om je gelachen. Je hebt een naam om van te watertanden, daar mag best iets tegenover staan'. Erben denkt dus met me mee. Dat vind ik prachtig." Ykema leerde de laatste tijd nog meer. „Ik zit nu bij de kleinste commerciële ploeg van het land, maar ik vind het geweldig. Ik heb voor het eerst een mobiele tele foon, weet nu ook hoe ik moet sms'en en ken inmiddels de i-Pod. Echt handig voor mij, want ik ben ook nog een beetje woordblind." Bij APPM wilden ze Ykema graag hebben om zijn ervaring. Iemand met een olympische plak op zak, hoefje weinig wijs te maken, rede neerden Jacques de Koning en zijn trainer Johan de Wit. De Koning: „Natuurlijk kenden wij de verha len over zijn drugsgebruik ook. Maar dat stoorde ons niet. Sommi ge dingen gebeuren gewoon. Oké, bij de een misschien wat sneller dan bij de ander, maar ik vind wel dat iedereen een tweede kans ver dient. Ik hoop dat meer mensen er zo over denken. Je kan allemaal een keer in de fout gaan maar om daar de rest van je leven voor ge straft te worden, is onzin. Jan stond te popelen om iets te gaan doen in het schaatsen, merkte ik. Ik leerde hem kennen bij die oplei ding tot gastspreker. We wisten waar hij vandaan kwam, wat hij Vrijeslagspecialiste blijft favoriet Inge Dekker voor tijdens Swim Cup. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Ze wilde weer eens wat nieuws proberen. En dus start te zwemster Marleen Veldhuis gis teren op de openingsdag van de Swim Cup in Eindhoven niet al leen op de 50 vrij, maar ook op de 100 vlinder. Op die laatste afstand verraste ze zichzelf door in de fina le Inge Dekker voor te blijven: 57,85 om 58,46 seconden. Met haar tijd, een persoonlijk record, vol deed Veldhuis bovendien meteen al aan de limiet voor het WK van volgend jaar in Rome. Veldhuis had zich geen betere re vanche kunnen voorstellen na haar tegenvallende olympische optre dens op de 50 en 100 vrij. De lach was terug op het gezicht. „Ik ben hier heel erg blij mee", sprak ze. Veldhuis had een pr staan van 58,13 seconden en wist dus wel, zo zei ze, dat ze ook op de vlinderslag goed uit de voeten kan. „Maar met die WK-limiet ben ik niet echt be- ziggeweest, al heb ik wel van tevo ren even gekeken wat de limiet was." Marleen Veldhuis verrast tijdens haar eerste wedstrijd na de Olym pische Spelen op de 100 meter vlinderslag. Ze verslaat Inge Dek ker en zwemt een WK-limiet. Veldhuis nam in de finale al snel een voorsprong op Dekker en keer de ook als eerste. Juist bij dat keren is nog winst te behalen, wist ze. „Daar heb ik nog niet zo veel op ge oefend; ik ken het aantal slagen dat ik moet maken nog niet precies." Later op de dag pakte Veldhuis ook de winst op de 50 vrij. Met haar 24,36 seconden bleef ze Hinkelien Schreuder (24,45) en Ranomi Kro- mowidjojo (24,92; een pr) voor. Dekker tikte als vierde aan, in 25,24 seconden. Zij was wat minder con tent met haar eerste Swim Cup-dag. Volgende week op het EK korte- baan in Rijeka komen Dekker en Veldhuis allebei in actie op de 50 en 100 meter vlinder. Dekker is de titelverdedigster op de 100 en er is haar alles aan gelegen weer op de hoogste trede van het erepodium te komen. Sinds gisteren lijkt het zeker dat ze ook met Veldhuis se rieus rekening moet houden. Veldhuis' tijd op de 100 vlinder was op de Spelen goed geweest voor de vijfde plaats. Ze deed er zelf nogal luchtig over, feit is dat 57,85 een internationale toptijd is. Maar of Veldhuis zich nu ook echt gaat toeleggen op de vlinderslag, die vraag bleef nog onbeantwoord. De 100 vlinder is op grote toer nooien altijd op dezelfde dag als de 4x100 vrij en bij Inge Dekker heeft dat al een paar keer voor tegenval lende resultaten gezorgd, onder meer in Peking. Marleen Veldhuis verrast tijdens de Swim Cup met een overwinning en een WK-limiet op de 100 meter vlinderslag. foto ANP door Roeland van Vliet EINDHOVEN - Op de eerste dag van de Swim Cup in Eindhoven is Ter- neuzenaar Stefan de Die tweede geworden op de 50 vrij. In de fina le tikte hij aan in 23,11. Winnaar werd Robert Lijesen met 22,40. De Die, die volgende week mee doet aan het EK körtebaan in Kroa tië, zwom in de series 23,61. Dat was de derde tijd. De Zeeuws-Vla ming komt dit weekeinde ook nog uit op de 100 en 200 vrij. Van de andere Zeeuwen die in Eindhoven al in actie kwamen, viel Manon Minneboo op. De zwemster van De Stormvogel haal de op de 50 vrij de B-finale. Daar in werd ze zestiende (27,71), terwijl ze in de series nog de elfde tijd (27,26) had. Charles Potin, die veel starts maakt voor Luctor et Emergo, werd op 400 wissel vierde. Met 5.19,10 bleef hij nog wel 13 secon den van het podium verwijderd. alkmaar - AZ kan vanavond in de thuiswedstrijd tegen Heracles weer beschikken over Mounir El Hamdaoui. De topschutter (13 goals) ontbrak vorige week in het duel met FC Groningen vanwege uiteenlopende kleine lichamelijke klachten. Na enkele dagen rust trainde hij deze week weer mee. Ook Graziano Pellè is weer fit. De Italiaan stond twee weken aan de kant met een lichte enkelblessure. Afgelopen maandag bij Jong AZ viel hij opnieuw uit, maar de kwet suur bleek niet ernstig. De derde - geblesseerde aanvaller, Moussa Dembele, is nog altijd her stellende. De spits onderging twee wekën geleden een kijkoperatie aan zijn knie. Bij Feyenoord is Karim El Ahma- di op tijd fit voor de thuiswed strijd tegen De Graafschap. De middenvelder ontbrak vorige week tegen Vitesse (1-1) door een blessure aan de achillespees. Tim de Cler ontbreekt wel mor gen. De linksback heeft nog te veel last van zijn gekwetste hiel. Op Jo nathan de Guzman hoeft ook niet gerekend te worden. Na een duel met Jong Feyenoord heeft hij weer last van zijn knie. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44