Hellebaut laat natuur haar gang gaan 42 en 43 r£»\j 41 43 Trainers te koop Ex-cocaïneverslaafde Jan Ykema krijgt een tweede kans Zaterdag 6 december 2008 PSV'er Salcido is door Stevens plezier in voetbal kwijtgeraakt Tip? sport@pzc.nl Olympisch kampioene stopt met atletiek nu ze zwanger is. door Ronny Ceuleers BRUSSEL - Een jaar eerder dan ver wacht kondigde Tia Hellebaut gis teren haar afscheid van de atletiek aan. Twee goede redenen heeft de Belgische daarvoor: ze is drie maanden zwanger en met haar olympische titel heeft ze het hoogst haalbare bereikt. Hellebaut zou gisteren in Brussel haar toekomst toelichten en viel meteen met de deur in huis. „Ik stop met mijn carrière als atlete, want ik ben drie maanden in blij de verwachting", zei ze glunde rend. De zwangerschap was geen accidentje in de roes na de gouden medaille, benadrukte ze. „Een paar dagen na mijn olympische ti tel keek ik naar wat er nog kon ko men. Voor de Spelen stond het vast dat ik nog in 2009 zou verder gaan, maar die olympische titel veranderde heel wat. We besloten de natuur gewoon haar gang te la ten gaan. Ik dacht dat ik nog te ma ger was om al meteen zwanger te geraken, maar begin oktober besef te ik dat ik in verwachting was. We hebben bewust drie maanden gewacht om het mee te delen, om dat in een prille zwangerschap nog van alles kan mislopen. Geluk kig heb ik ondanks mijn leven als topsporter geen roofbouw ge pleegd op mijn lichaam." Was de motivatie ook weg? „Als je twee Europese titels, een wereldtitel en olympisch goud hebt, een vrouw van dertig jaar bent en kinderen wil, dan ga je eens nadenken. Ik heb nooit on der stoelen of banken gestoken dat ik een kinderwens had. Bovendien kan ik nu op mijn hoogtepunt stoppen. Laat me nog goud halen op het EK indoor in maart en een medaille op het WK in de zomer, nooit zou de vreugde en de impact nog zo groot zijn geweest als bij mijn olympische titel. Daar om vonden we dit een mooi mo ment om te stoppen, zelfs al kon ik volgend jaar mijn olympische titel nog te gelde maken. Maar daar ben ik nooit mee bezig ge weest." Na het afscheid van Kim Gevaert is dit opnieuw een zware klap voor de Belgische sport? „Dat is nu eenmaal zo. Atleten ko men op, bereiken een hoogtepunt en stoppen. We zijn de laatste ja ren in de vrouwensport verwend geweest en we moeten niet ver wachten dat we meteen weer me dailles gaan pakken. Nu moeten we jonge atleten ervaring laten op doen en daar wil ik aan meewer ken, zeker op mentaal vlak. Van wie gaan ze het anders leren?" Ga je de topsport niet missen? „Ik stop niet gefrustreerd en ik blijf samen met Wim in de atle tiek. Ik ben ook nog altijd fysiek bezig, een keer of vier, vijf per week. In vergelijking met de vroe gere trainingen is dat bezigheids therapie." Tia Hellebaut (30) is zwanger en stopt dus per direct met atletiek. De Belgische won in Peking olym pisch goud op het onderdeel hoogspringen. WOt waren de scharniermomenten in je loopbaan? „Hét moment was het WK in Hel sinki in 2005, waar ik zesde werd in het hoogspringen na een opera tie in maart. Daar ben ik erin be ginnen geloven en heb ik beslist nog één zevenkamp te doen en dan voluit voor het hoogspringen te gaan. Nog een beslissend mo ment was september 1999 toen ik met Wim Vandeven ben beginnen werken. Ik trainde niet echt als een prof tot op dat moment. Ik heb hem gevraagd om mij te bege leiden. Hij heeft me uitgelegd hoe het er dan moest aan toegaan en ik heb dat geaccepteerd. Atletiek heeft mij als mens gemaakt tot wie ik nu ben. Ik was eerst een heel verlegen iemand en ben door mijn sport veranderd. Ik ben nooit vergeten vanwaar ik kom." Kan je jezelf plaatsen in de Belgische sportgeschiedenis? „Goud op de Spelen is sportief het hoogst haalbare, zeker in atletiek, de moeder van alle sporten. Toen ik een jonge atlete was, waren olympische kampioenen voor mij echte helden. De echte beoorde ling zal over tien of twintig jaar wel gemaakt worden." Voor de gewone man is er een tijd van kommer en kwel op komst, voor de trainers in het voetbal een tijd van weelde. De meeste clubs uit de hoogste klassen moeten op zoek naar een nieuwe technische man voor volgend jaar. Zo veel vraag en aanbod is er in Zeeland zelden geweest op de markt die in de win terstop op gang komt. Clubs die zeker zonder trainer komen, zijn Terneuzen, Terneuzense Boys en Zaamslag. Wellicht geldt dat ook voor RCS, Kloetinge, Vlissingen en Zierikzee. Mooie weken worden dat voor de trai ners, pronken met belangstelling, prijs op drijven en uitspelen. Michel Leonhart en Ardian Lekaj, die de diploma's hebben om overal te trainen, za gen al gouden bergen op zich afkomen, maar worden opvallend weinig gebeld. Dat kan een stilte voor de storm zijn of een veeg teken dat er grotere vissen in de vijver zwemmen. Zoals Diederik Hiensch, die met zijn-vakkennis grootse daden heeft verricht en bij Kloetinge lang de schijn heeft opgehouden dat het een ambi tieuze en vooruitstrevende club was. Hij is nu, twee jaar te laat, aan iets nieuws toe, gaat praten met Terneuzen en is ook bij RCS in beeld. Daar zal Romeo van Aerde wel weg moeten, omdat hij alleen dit jaar mocht meepromoveren. Rinus Zegers zwijgt als de sfinx die hij zo graag speelt, onpeilbaar als altijd. Hij wil wel met Terneuzen praten, Terneuzen ook met hem, maar er zit iemand in de staf met wie hij niet om de tafel wil. Daar schijnt nog wat oud zeer te zitten. Cees Houtepen wordt overal genoemd en is kennelijk geliefd. „Dat was ik liever nog in Hoek geweest", refereert hij aan een bit tere ervaring. Voor Terneuzense Boys lijkt hij het meest geschikt, RCS kan ook. Hij kan rustig afwachten wat er komt. Roy ITendriksen en Karl Vergouwen stro pen de markt af naar iets beters dan wat ze nu hebben. Met de één gaat het wat be ter dan met de ander dit jaar, alleen is het niet goed genoeg om topclubs wakker te schudden. Hendriksen weet zelfs al niet meer wat winnen is dit jaar. Michel Leonhart werd na twee prachtige jaren bij HW'24 in een overmoedige bui de kroonprins van het trainersgilde ge noemd. Met een 'paar titels op zak is hij over de grens gezakt. Daar voelt hij zich nogal eenzaam. Maar al te graag wil hij te rug naar het Zeeuwse. „Ze hebben me al leen nog niet gebeld", bekent hij. Des noods wil hij volgend jaar onder Paul Te- lussa wel assistent worden bij Hoek. „Da's een man van wie ik veel kan leren." Marco Groeneveld wil ook hogerop. Niet dat hij zo nodig wegmoet in Zierikzee, maar hij is deze week in Terneuzen gesig naleerd om te praten. Het worden, kortom, weer mooie weken zo rond de kerst. De enige die dat met een glas wijn onder de kerstboom zorgeloos kan aanzien is Gaby Demanet. De Belg heeft in Hoek voor elkaar gekregen wat niet veel van zijn voorgangers hem na kun nen zeggen. „Hij heeft het geweldig ge daan, we willen met hem verder", zei de voorzitter deze week. Alleen niet voor lan ger dan een halfjaar. Telussa wordt nog een halfjaartje uit de wind gehouden. Daarna mag hij zijn carrière weer oppak ken. Frits Bakker Tia Hellebaut, 16 februari 1978, Antwerpen Belgische titels Meerkamp: 12x Hoogspringen: 9x Verspringen: 6x Hink-stap-sprong: 1x Europese titels 2006, outdoor: hoogspringen (2.03 meter) 2007, indoor: hoogspringen (2.05 meter) Wereldtitel 2008, indoor: vijfkamp (4867 punten) Olympische titel 2008, outdoor: hoogspringen (2.05 meter)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43