Groovy jazz met hippe klanken Dertig banieren bieden blik op wereldreligies Poptalent uit Canada speelt in Middelburg PZC Zaterdag 6 december 2008 [39 Nieuwe 'supergroep' Mona Lisa Overdrive morgen in Terneuzen. door Mischa Beckers TERNEUZEN - Mona Lisa Overdrive bracht vorig jaar het album Pick nick at Bikini uit. Na de eerste op tredens die volgden op de release van het album kopte het jazzpor- taal Jazzenzo.nl prompt dat een nieuwe supergroep was geboren. Deze band rond gitarist Jesse van Ruller en contrabassist Stefan Lie- vestro en met in de gelederen Hammondorganist Arno Krijger en drummer Hans van Ooster hout, speelt morgen in Porgy en Bess in Terneuzen. „Mona Lisa Overdrive is de titel van William Gibsons cyberpunk- novel uit 1988", verklaart Jesse van Ruller. „De naam kozen we om de klank en niet omdat we de muziek bij de inhoud van het boek vinden passen." „In New York in de jaren negentig bestond al een band met dezelfde naam. Zij moesten hun naam ver anderen omdat de naamsrechten eigendom van de erven Gibson waren. Vooralsnog hebben we nog niets gehoord. Misschien dat we een andere naam moeten kiezen als we straks wereldberoemd drei gen te worden." Van Ruller was begin twintig toen hij de prestigieuze Amerikaanse Thelonious Monk Award in ont vangst mocht nemen. Inmiddels is de gitarist 35 jaar en speelde - net zoals de andere bandleden - met vele groten uit de jazzwereld als be geleider en bandleider. Recentelijk was hij veel op tournee met Hans Teeuwen. Mona Lisa Overdrive ontstond uit de vele jams die het viertal speelde in het Rotterdamse café Dizzy. De muziek, met groovy jazzstukken omlijnd met hippe klanken maar net zo goed ballads, is verwant aan bijvoorbeeld desamenwerking van John Scofield met Medeski, Wood Martin maar bovenal creëert de groep een eigen geluid. Van Ruller schuift hierbij zijn be kende semi-akoestische en wat in getogener geluid opzij en speelt MIDDELBURG - De Canadese indie- formatie Land of Talk treedt mor gen twee keer op in Middelburg. Het powerpoptrio wordt gezien als een van de grootste talenten uit Montreal. Land of Talk bracht onlangs haar tweede album uit op het befaamde Saddle Creek-label. Deze cd, Some are Lakes getiteld, werd geproduceerd door Bon Iver en oogst wereldwijd goede kritie ken. De groep zit momenteel aan het eind van een Europese tournee, met onder meer vandaag en maan dag twee uitverkochte optredens in Vlaanderen. Samen met de eveneens Canadese act Think About Life (catchy disco punk) treedt Land of Talk morgen middag om 16.00 uur op in mu- ziekzaak Spin op het Damplein. Vanaf 21.30 uur volgt een tweede concert in café Seventy Seven op de Markt. Mona Lisa Overdrive, met Hans van Oosterhout (boven), Arno Krijger (midden), Stefan Lievestro (linksonder) en Jesse van Ruller (rechtsonder) ruiger. Hier en daar klinkt wat Sco field door. „Al sinds ik een jaar of zestien was luister ik veel naar John Scofield. Ik probeerde heel bewust hem niet na te doen. Dat 'gevaar' was er ook niet, omdat ik op een ander soort gitaar met een ander soort geluid speelde." „Als ik improviseer speelt mijn in tuïtie een grote rol maar als een be- paald geluid associaties oproept dan doe ik er iets mee doe. In Mo na Lisa Overdrive gebruik ik een lichte oversturing. Dat doet den ken aan Scofield - en ook aan een hoop andere gitaristen trouwens - maar gelukkig speel ik geen enkele 'Scofield-lick' of serie noten. Het zit hem meer in frasering en ge luid." Dat geluid, aangevuld met wat elektronische effecten, bleek heel goed te passen bij het Ham- mond-orgel - waarmee Arno Krij ger met razendsnelle improvisaties of jankende, grommende klanken, weerwoord geeft aan Van Ruller - en bij de composities van Lieve stro. Op Picknick at Bikini zijn alle stukken overigens van de contra bassist. Tijdens het optreden in Porgy en Bess komen morgenmiddag dan ook de stukken van Picknick at Bi- 'Wellicht dat we een andere naam moeten kiezen als we beroemd dreigen te worden' kini aan de orde evenals een aantal nieuwe nummers die op de volgen de cd verschijnen. Mona Lisa Overdrive is geen band van standards, zegt Jesse van Rul ler „Het volgende album nemen we op in januari en de stukken die daarop komen zijn van Stefan en van mij." „We schrijven niet samen maar ne men ieder ongeveer de helft van de stukken voor onze rekening. We spelen voorlopig nog een aan tal keer en na de release van het nieuwe album volgt zeker een se rie optredens." Mona Lisa Overdrive treedt morgen middag op in Porgy en Bess in Terneu zen. Het optreden begint om 16.00 uur De bezetting van Mona Lisa Overdrive ziet er als volgt uit: Jesse van Ruller (gi taar), Arno Krijger (Hammond), Stefan Lievestro (contrabas) en Hans van Oos terhout (drums) Reis langs oorsprong religies tot New Age in Kloveniersdoelen. door Ali Pankow MIDDELBURG - Ruim dertig banie ren van 3 bij 1 meter bieden met een rijkdom aan beelden en onder steunende tekst een kijk op wereld religies en de invloed daarvan op de samenleving. Deze tentoonstel ling als onderdeel van het project NieuwZout is tot en met zondag 21 december te zien in de Kloven iersdoelen in Middelburg. De opstelling biedt bezoekers de keus een intensieve tocht te ma ken langs cultuur, wereldbeeld en religie of zich in een specifiek on derdeel te verdiepen. De route be gint bij de bron van religie en we tenschap, ofwel het zoeken naar antwoorden op vragen over het ontstaan van aarde en mensheid in al hun variëteiten. Ruime aan dacht krijgen de grote wereldgods diensten, de daarbij behorende hei lige plekken en gebouwen, voor werpen en gebruiken, positieve en negatieve gevolgen. Al voor de ontwikkeling van de wereldreligies maakten de mensen beelden met een religieuze lading. Die beelden worden gezien als ver binding met de kosmos en de daar werkzame krachten. De invloed van religie op de sa menleving door de eeuwen heen wordt zowel met kritische als met positieve blik belicht. De reis langs de banieren in de Kloveniersdoe len eindigt bij De Nieuwe Tijd. Te vens wordt speciale aandacht be steed aan de gevolgen van de uit vinding van de telescoop op religie en samenleving. Expositie, t/m zon. 21 dec., Middel burg, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30,dagelijks: 12-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41