NAMEN Hildernisse Isaac Hildernisse was in de Gouden Eeuw een beroemd man in Zeeland. Hij maakte tekeningen van Zeeuwse kas telen en buitens. Vanwege zijn vakmanschap en nauw keurigheid was hij zeer ge zien. Waar kwam de naam van deze befaamde illustrator vandaan? Uit Hildernisse naar alle waarschijnlijkheid. Een Zeeuwser woord kun je je nauwelijks voorstellen. 'Hil' is hoogte (vergelijk de Hoge Hil bij Domburg). Een Nisse is neus - een vooruitstekend stuk land aan zee of water. Toch ligt Hildernisse net niet meer in Zeeland. Het lag aan de voet van de Brabantse wal, net aan de rand van de Agger. Dat was eigenlijk een stuk van de Schelde. Alleen tussen Zuid Beveland en Brabant, tussen Ossendrecht en Ber gen op Zoom heette de Schel- destroom de Agger. Hij is nog duidelijk zichtbaar in het landschap als een ondiepe geul, zo ongeveer dichtge slibd en begroeid met ruigte. Langs de Agger lag aan beide kanten een hele serie dorpen. Aan dat schorren- en slikken- gebied met een getijdenverval van 5 meter was het welis waar gevaarlijk, maar toch goed leven. Vruchtbare grond en een overvloed aan vis, schelpdieren en zeegroente. De watervloeden van 1530, 1532 en 1570 verzwolgen aan beide zijden van de Agger zo'n 15 dorpen. Ook Hilder nisse verdween rond 1570 voorgoed in de golven. Een halve eeuw later werd er op ongeveer dezelfde plek een mooie boerderij neergezet. Hij staat er nog steeds. Tot 19S4 was het de enige boerde rij in Nederland die buiten dijks lag. Aan de westkant wa ren de schorren en het water van de Zeeuwse Schelde, aan de oostkant de steeds hoger wordende rivierduinen van de Brabantse wal. Af en toe liep de hoeve een beetje on der water. In 1953 stond er zelfs een meter zout water in de woonkamer. Hildernisse ligt op een prachtige plek aan de rand van het zanderige Brabant met het uitzicht op het water en de Oesterdam naar Tholen. Gerard Smallegange PZC Zaterdag 6 december 2008 21 en de Koude Oorlog de wereld in duidelijke vrienden en vijanden verdeelde. Vier bovengrondse tanks van elk vijfduizend kuub, 20 miljoen liter kerosine en andere brandstoffen. Koeman maakte aan vankelijk deel uit van het militaire team, dat in een vijfploegendienst voor een 24-uurs bewaking zorg moest dragen. Vanuit het depot lie pen er leidingen naar Woens- drecht en Rotterdam. Tijdens de Golfoorlog in 1990 was het alarm fase rood. Er werd volop brandstof richting Schiphol gepompt. De kippen zijn nieuwsgierig, als we de ren binnenstappen. Daar, wijst Koeman naar een houten be kisting, daaronder zit nog een af sluiter van het leidingennet van het oliedepot. En kijk... hij glimt van trots: het onderkomen van zijn kippen is een kaartverkoop hokje, dat hij van het opstelterrein van de veerboot heeft laten halen. 'Toegelaten hoogte max. 3,90 me ter' - de tekst is niet eens vervaagd. Achter zijn huis is het oliedepot verdwenen. Hij heeft geprobeerd om de tanks te behouden, ze zou den een ideale slaapplaats voor vleermuizen geweest zijn. De ge meente voelde er niets voor. Door de bomen heen gloort een enkele jaren geleden aangelegd plas-drasgebied. Zeker achthon derd bomen zijn er gekapt. ]a, het waren waaibomen. Polderweg Westerschelde Wandeling door Den Inkel Bouwplaats voor nieuwe wijk 5'Veerhaven' J Route is ongeveer tm^ 1,9 kilometerlang. Oude boomgaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21