De nachten zijn we 20 Zaterdag 6 december 2008 PZC Het natuurgebied Den Inkel bij Kruiningen ontstond in de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953. Het zoute wa ter trok diepe sporen in het land. Na het dichten van de dijk bleven er schuurgaten - welen. Jo Koeman zwemt al dertig jaar een paar rondjes in één van die welen, als het 4 kwik 25 graden of meer aangeeft. tekst Jan van Daimme foto's Dirk-jan Gjeltema Waaibomenhout. Het bosje waar we wande len, is begin jaren zes tig van de vorige eeuw ingeplant. Met dank aan de Heide maatschappij. Iepen, essen, enkele populieren, een berk, wat elzen en ,eiken. Voor de houtwinning. Maar Staatsbosbeheer, die het gebiedje meteen naast de veerhaven van Kruiningen kreeg toegewezen, heeft nooit gekapt. Door de dichte beplanting bleven alle bomen on dermaats. Alleen aan de rand kre gen ze voldoende licht en lucht, daar staan exemplaren, die je echt kunt omarmen. Waaibomenhout. Het is niet het enige puntje van kritiek dat Jo Koe- i .man heeft. Hoewel hij geen echte natuurgids is, weet hij zeker waar hij het over heeft. Hij is 75 jaar en woont sinds 1985 midden in het gebied. Als hem iets niet zint, maakt hij instanties en de krant deelgenoot van zijn opvattingen. Rakker III mag mee, een levenslus tig hondengeval van een maand of zeven, acht, dat - zeker weten - schromelijk verwend wordt door zijn baas. Nee, hij lijkt niet op de Dobermann op de verbodsborden, die Staatsbosbeheer aan het begin van sommige paden heeft neerge zet. Opvallend: de Dobermannen hebben een volwassen staart. Koe- r man vertelt dat hij de staarten er eigenhandig op geverfd heeft, hij is tegen couperen. Onze gids heeft volop in de fruit bomenverkoop gezeten. Hij is nog altijd een actieve sierteler, bij wie je ondermeer dakplatanen en lei linden kunt aanschaffen. Zijn oor deel over de open plek aan de oost kant van het bos, waar natuurbe heerders een paar stroken nieuw plantgoed hebben gezet naast een oude boomgaard, is niet mals. „Doodzonde", zegt hij, „onkruid overwoekert de jonge hazelaar, meidoorn en andere besdragers. Het zal ooit goed komen, maar of ik dat nog zal meemaken?" Als we vlakbij de zeedijk vanaf de verharde polderweg het bos in gaan, wijst Koeman op een beton nen uitstulping. Het is het topje van een caisson, die in het najaar van 1953 werd gebruikt om de zee buiten te sluiten. Zijn vrouw Rie heeft slapeloze nachten als de wind het bos stem geeft. Het boek je met getijdetabellen ligt altijd on der handbereik. De herinneringen buitelen over elkaar heen. Aan hoe het water door de Kadijk spoot, omdat er zoveel konijnengangen in zaten. Aan de veerboot de Dord recht, die door het dijkgat naar bin nen werd geslagen en de volgende ochtend op de Polderweg lag. Aan Jopie Dek, die vier dagen na de rampnacht - toen eb en vloed nog steeds vrij spel hadden - twee paar den levend in een schuur aantrof. Elke keer als het water steeg stap ten ze met hun voeten in de ruif en staken hun koppen door de zol dering, waarvan ze de planken hadden losgeramd. Io Koeman heeft: afge lopen zomer nog de diepte van de welen ge peild. Min stens 8,5 meter. In de grote /IfplP plas, meteen onder de zeedijk, zoekt hij verkoeling als het echt zo mert. De iets meer naar binnen ge legen weel vindt hij daarvoor niet helder genoeg. Het is best drassig op ons rondje. Een lage polder. 'Als de dijk het be geeft, ver drin ken als ratten', had zijn vrouw eerder bij de koffie gezegd. Even naar het westen - bij de onttakelde veerha ven - maken bulldozers en shovels het terrein bouwrijp voor een nieu we woonwijk. Koeman: „Als je een indruk wilt hebben hoe het er hier in de polder uitzag nadat de dijk gedicht was en er net zand was opgespoten, dan moet je daar maar eens gaan kijken. Ze hogen het terrein nog behoorlijk op ook." De verwilderde boomgaard aan de rand van het gebied levert nog steeds peren en appels. Erg in trek bij de inwoners van Kruiningen, zegt Koeman. Alleen voor de Beno- ni - een vroege zomerappel - zijn te weinig liefhebbers langs ge weest. We stuiten op nog een stukje re cente geschiedenis. Op het eerste oog is het niet meer dan een kist, die om een afsluiter van een pijp leiding is heengebouwd. DPO, De fensie Pijpleidingen Organisatie, staat er op een info-bordje. Ook het leger maakt de verteller in hem los. Dertig jaar werkte hij voor die dienst. Thuis bewaart hij het blauwgrijze jasje, met twee strepen op de mouw - korporaal eerste klas. Het is puntgaaf. In wat nu zijn siertuin is lag tot een jaar of tien geleden een oliedepot van de NAVO. Aangelegd half de jaren vijftig, toen rood een gevaar was Het natuurgebied Den Inkel ligt pal onder de zeedijk, net ten oosten van de oude veer haven bij Kruiningen. ►Jn de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 brak de dijk er door. Nadat de zee weer buiten gesloten was, werd er bos ingeplant. De welen in.het gebied zijn door het zeewater uitge- schuurd. Op diverse plaat sen aan de rand van het wa ter duiken caissons op, die gebruikt werden bij het dich- ten van de dijk. Het gebied is ongeveer 22 hectare groot Staatsbosbe heer houdt toezicht en zorgt voor de natuurontwik keling. Den Inkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20