Oud-personeel wordt Mam m Fspr Snelle productiestop bij Zalco Softdrugsdebat 2 Zaterdag 6 december 2008 PZC MAIKEL HARTE Het was dinsdag een wat tamme avond bij het softdrugs debat dat door deze krant werd georganiseerd. Een echt debat is het nooit geworden, daarvoor waren te veel mensen het met elkaar eens. Het merendeel van de bezoekers en de panelleden burgemeester Lonink van Terneu- zen en de advocaat van diverse coffeeshops mr Beckers, bleken er voorstander van om de verkoop in meer of mindere mate toe te blijven staan en om daarnaast ook de teelt te gaan regu leren. Er was eigenlijk maar één echte dissident en dat was der de panellid burgemeester Schouwenaar van Middelburg die zich uitsprak voor een verbod van coffeeshops. Die uitspraak in het hol van de leeuw verdiende respect en met zijn ge voel voor humor pareerde hij handig vragen en opmerkingen, maar die lach leidde wel af van de inhoud. Vooral in de discus sie ten aanzien van de vergelij king tussen de natte horeca en coffeeshops. Volgens burgemeester Dijkstra van Vlissingen en zelfs een poli tiefunctionaris zorgt de natte horeca direct of indirect vaak voor veel meer overlast dan de coffeeshop. De problemen met alcohol zijn ook volgens mij groter dan met softdrugs. Uit- gaansgeweld, huiselijk geweld, ongevallen op.de weg, vaak ligt alcoholgebruik er aan ten grondslag. Toch vindt niemand dat kroegen dicht moeten. Waarom dan wel coffeeshops? Als we de teelt reguleren en daardoor ook de THC-waarde laag kunnen houden, dan kunnen wat mij betreft de hennepkassen open. Dan zal het wel druk worden met Fransen en Belgen, maar als we het verkeer goed regelen, dan kunnen we er alleen maar aan verdienen. En als Fransen zeggen dat het slecht is, laten we het dan over hun wijn hebben. Ik dronk vrijdagavond vier glazen Merlot, ik ben twee dagen ziek geweest. Et dah geen bucht is! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Toch vindt niemand dat kroegen dicht moeten COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nll/8ezersseirvke of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Regionale Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ) verkeert in een cruciale fase van haar voortbestaan. De komende weken moet blijken of er nog geld komt om de schuld uit het verleden weg te werken. Onder aanvoering van de provincie wordt overlegd met gemeenten en zorgverzekeraars. Blijft steun uit, dan lijkt een faillissement onafwendbaar. door MairceB Modde De 702 had zestien jaar achtereen hun garage naast het woonhuis in 's Heerenhoek als vaste uitvalsbasis. Tot 1996, toen ambu lancedienst De Bevelanden over ging tot centralisatie van buiten posten in Goes. Vier jaar nadien gingen eerst Cor- rie van Eijkeren en kort daarop ook haar man Sjaak met zogehe ten functioneel leeftijdsontslag (FLO). Op 55-jarige leeftijd, na twee decennia trouwe dienst als ambtenaar voor de gemeente Goes. Op aangeven van Corrie pakt Sjaak het kleurrijk beschilder de bord van de muur dat herin nert aan het afscheid „Wat moest! Want we hadden geen keuze", FLO Het functioneel leeftijdsontslag (FLO) is opgebouwd uit twee delen: oud-medewerkers krij gen een klein pensioen op basis van hun laatstverdiende loon. Het inkomensgat wat dan ont staat, wordt opgevuld door het bedrijf. In de praktijk vormt dat bedrag het leeuwendeel. Na het 65ste levensjaar vervalt de FLO-uitkering en komt daar aow voor in de plaats, al dan niet aangevuld met andere pen-" sioenrechten uit vorige betrek kingen. Pas vanaf dat moment krijgt deze groep dus weer wat meer armslag. Momenteel vallen zes voormali ge ambulanciers - onder die oude regeling. Drie anderen zit ten in een overgangsregeling, die is gaan gelden na de fusie (1 april 2000) van de drie am- bulancediensten op Schouwen- Duiveland, de Bevelanden en Walcheren. Nog eens 29 perso neelsleden zouden de komende tien jaar eveneens gebruik kun nen maken van de FLO-over- gangsregeling. Bij de RAVZ (de naamvoering sinds 2005) wer ken momenteel in totaal 99 mensen. klinkt hij verbitterd over de behan deling die hen nu ten deel valt. „Ik heb bij de vakbond nagevraagd wat onze positie is in dit hele ge doe. Maar voor de RAVZ bestaan wij gewoon niet meer!" Slaagt de erfopvolger van de drie ambulancediensten boven de Wes- terschelde er de komende weken niet in voldoende externe steun te vergaren om de 1,3 miljoen euro schuld weg te werken, dan lijkt een faillissement onontkoombaar. In dat geval verliezen de FLO'ers hun aanvulling van het vroegpen- sioen, die nu nog tot hun 65ste wordt uitbetaald door de Regiona le Ambulance Voorziening Zee land. Voor Corrie en Sjaak komt dat er op neer dat ze een paar hon derd euro per maand overhouden. Jan Kramer zit in hetzelfde schuit je. Omdat hij slechts dertien dienstjaren op zijn conto heeft staan, schiet er dan voor hem nog minder over. De FLO'ers zijn in dat geval veroordeeld tot de bij stand óf moeten op zoek naar een nieuwe baan. „Maar wie wil ons op deze leeftijd nou nog hebben", kleurt Sjaak het plaatje direct maar in. „Niemand toch?" De druiven zijn heel zuur voor de drie voormalige ambulanciers. Ze hebben sterk het gevoel dat ze in de steek worden gelaten. De opstel ling van de raden van bestuur en toezicht én de afwachtende hou ding van de gemeenten stemt hen somber. Zozeer zelfs dat ze zich niet aan de indruk kunnen ont trekken dat een faillissement 'som migen' wel goed zou uitkomen. Daarmee is de ambulancedienst immers met één klap van de FLO-aanspraken af, die over de ja ren heen enkele miljoenen euro's zullen bedragen. Minister Ab Klink van Volksgezondheid heeft weliswaar toegezegd dat hij de dienst met een zak geld tegemoet komt, maar over de voorwaarden bestaat nog steeds geen overeen stemming. Bij een faillissement hoeven de ge meenten boven de Westerschelde zich ook niet meer druk te maken 'Als dit zo door gaat, zijn we straks volkomen rechteloos. Geen poot om op te staan.' over de gevraagde bijdrage van zo'n drie euro per inwoner. Links om of rechtsom zullen ambulan ces in Zeeland tóch wel blijven rij den. Het gevoel dat ze niet echt meer meetellen, wordt versterkt door de gebrekkige informatie die de FLO'ers ontvangen. Pas in au gustus kregen ze voor het eerst te horen dat de RAVZ financieel in zwaar weer verkeert. „Nadat we er zelf over waren begonnen", roept Sjaak van Eijkeren verontwaardigd uit. „Tot op de dag van vandaag is ons officieel niets verteld. Slapelo ze nachten heb ik er van. Als je niet weet of je volgende maand nog genoeg geld hebt om een beet je van te kunnen leven...." i 11 Klink werd in juli herinnerd aan zijn belofte van extra geld om de FLO-rege- ling te kunnen nakomen. foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal. een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening S De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon treft u nadere informatie ff "&-Ji Ondernemingsraad aluminiumfabriek ziet noodzaak van ingrijpen. door Nadia Berkelder VLISSINCEN-OOST - Aluminiumfa briek Zalco - voorheen Pechiney - stopt zodra het kan met een deel van de productie van aluminium. Het bedrijf is daartoe genoodzaakt door de stijgende energieprijs en de dalende prijs voor aluminium. Het gaat om het deel van de fa briek waar nieuw aluminium wordt gemaakt; de productie van aluminium door omsmelting van oud materiaal wordt juist ver hoogd. Dat proces vraagt minder energie. Eerder was al bekend dat Zalco volgend jaar een deel van het bedrijf tijdelijk zou sluiten. De ondernemingsraad heeft inge stemd met de gedeeltelijke produc tiestop. „De economische situatie van het bedrijf noopt tot snel heid", zegt Erik Bak. „We hebben ons advies daarom gesplitst: over de personele consequenties advise ren we later." De vakbonden zijn in principe akkoord met de plan nen, de uitslag van die ledenraad pleging wordt in de loop van vol gende week verwacht. Van de zevenhonderd banen ver dwijnen ér 141 als gevolg van de maatregelen. De directie heeft eer der laten weten dat de reorganisa tie zonder gedwongen ontslagen verloopt. Wel worden tijdelijke contracten niet verlengd en moe ten uitzendkrachten ergens anders gaan werken. De vaste medewer kers die weg moeten, worden bege leid bij het vinden van een baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2