éi i k tite $jI%f IJ v Champignons in het fort Geen kerstverlichting in de schapenstal Nieuwe raadkaart Weekboek van een herder 4 i PZC Zaterdag 6 december 2008 1 9 r* Vroeger - dat waren nog eens winters. Veel sneeuw en ijs. Opmerkelijk genoeg geen aanleiding voor de uitgevers van ansichtkaarten er mooie kaarten van uit te geven. Er zijn er wel enkele aanwezig in de collectie van Hans -Lindenbergh, zoals deze en komende weken blijkt. De vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 11 december wor den gestuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91,4330 AB Mid delburg, fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. wel in oorlog als in vrede strate gisch en economisch belangrijk ge legen fort'. Hij zorgde voor een fat soenlijk toegangspad, water, elek triciteit en telefoon. Op de blikken champignons zat een etiket met een afbeelding, vergelijkbaar met die op de raadkaart. De champig- jionactiviteiten eindigden in 1972. Ko Poelman uit Vlissingen: „Ik ben geboren in Ritthem en heb dus veel gespeeld op en in dit fort. Ik kan me de kazematten met de champignonkwekerij van Varkevis- ser nog herinneren." D. E. Tollenaar uit Terneuzen en Kees Stevense uit Middelburg gaan in op de geschiedenis van het fort, dat ook wel kustfort Zeeburg werd genoemd en in de volksmond als1 Rammetjes bekend staat. Het ves tingwerk is gebouwd in opdracht van Maria van Hongarije en in 1547 ontworpen door de Italiaanse ingenieur Donato de Boni di Pelle- zuoli. Gedurende de tien jaren dat de bouw duurde waren de bouw meesters Pieter en Jacob van Ant werpen, Antheunis van Moerbelce en Antheunis Erasmi erbij betrok ken. Kosten ruim 46.000 gulden. Het fort beschermde de scheep vaartroute naar Vlissingen en Ant werpen. Het was deels over de zee dijk gebouwd. Voor de in renais sancestijl opgetrokken poort lag een zware ophaalbrug. Op de bin nenplaats stonden een kerk, solda- tenverblijven, schuren en een com- ^j mandeurswoning. Tijdens de Tach tigjarige Oorlog was het fort in En gelse handen en in 1787 diende het als hospitaal voor zeelieden en als gevangenis. In de Franse tijd werd het fort verbouwd en in 1814 inge richt als kruitmagazijn. In de Twee de Wereldoorlog was het bezet door de Duitsers. Nu is het in be heer bij Staatsbosbeheer. „Het oudste zeefort van West-Europa wordt thans bedreigd met sluiting als er niet spoedig restauratie plaatsvindt", waarschuwt Ste vense. Hij voegt eraan toe dat het nu vooral bewoond wordt door vleermuizen. De waardebonnen gaan naarL. Boi- din-de Maree, Oostburg, R. Zacha- riasse, Biggekerke en G. de Roos, Vlissingen. door Rinus Antonisse De laatste raadkaart in het serietje over verdedigings werken was kennelijk niet zo makkelijk. Het ging om een oude tekening en de huidige situatie oogt anders. Toch wisten veel inzenders de juiste op lossing. „In een verborgen stukje Walcheren, bijna opgeslokt door industriegebied, ligt het oudste zeefort van West-Europa, met in de directe omgeving een schor, kreek en bosgebied: het fort Ram- mekens bij Ritthem", schrijft Hil- de Onderdijk-Varkevisser uit Mid delburg. Ze heeft een bijzondere band met het verdedigingswerk: dochter van J. Varkevisser, die in het fort champignons kweekte. Het fort had lange tijd leeg gestaan en verkommerde zienderogen, al dus Onderdijk. Tot haar vader er in 1952 een champignonkwekerij - en later champignon-inblikkerij - in vestigde. Vader Varkevisser voel de als verzetsstrijder uit de Twee de Wereldoorlog een verbonden heid met Rammekens, 'het ooit zo door René Hoonhorst De Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen staat tijdens de kerstdagen op stal. Herder (an Klomp hoeft dus niet 'bij nachte' in het veld bij zijn schapen te liggen. Als hij al bij zijn dieren is, is het omdat een aantal ooien er vroeg bij is met lammeren. Het prikkelt ongetwijfeld de romantische ge voelens van velen: het doorbrengen van de donkere kerstdagen in een stal. Van de week leek het of Klomp en zijn neef Serge, die hij twee maanden geleden in dienst nam, door die romantiek waren bevangen. Beide her ders waren druk bezig met het aanleggen van nieuwe verlichting in de stal. Maar de suggestie dat Klomp zijn schapen wil laten genieten van kleurige kerstverlich ting leidt eerst tot verwondering, direct ge volgd door een schaterlach. „Sfeerverlichting heb ik niet nodig in de stal. Vorige jaren mis ten we nogal eens licht om echt goed zicht te hebben in een aantal kraamkamers. Met los se lampen was dat vaak op te lossen, maar het is natuurlijk makkelijker als je alleen een schakelaartje hoeft om te draaien en niet met lichtbakken hoeft te sjouwen." Kerstverlich ting is het dan misschien niet, maar een war mere sfeer brengen de nieuwe lampen wel De kale, witte tl-balken die nu in de schuur hangen, brengen niet genoeg verlichting als (an, zijn vriendin Natasja en Serge straks ooien als verloshulp moeten bijstaan. „We hebben nu een aantal keramische gaslampen opgehangen. Die zorgen voor meer, gerichter licht en geven inderdaad ook wat warmer licht dan tl-buizen." Naast een tekort aan lichtpunten miste Klomp wat op de waterleiding aangesloten drinkbakken, reservoirtjes waar een schaap met zijn kop op drukt om water te kunnen drinken. „Telkens als er schapen apart gingen, moesten we emmers of bakken water aanvoe ren. Ik heb daarom een aantal automatische drinkbakken besteld om de-schapen op meer plekken in de stal op elk gewenst moment van water te kunnen voorzien." De drinkbakken hadden er al moeten zijn, maar zijn - natuurlijk - niet op tijd geleverd. Klomp heeft de leverancier op het hart ge drukt ze deze week alsnog tq brengen. „Dan weet je wel dat het nog een week later wordt, maar als ik niks laat horen heb ik met Nieuw jaar nog geen bakken." De late levering brengt hem niet in paniek. De kudde staat rustig een perceeltje graszaad kaal te vreten op een steenworp afstand van de stal. „Daar na kunnen de schapen nog twee stukjes dijk begrazen. Maar ook als ze morgen naar de stal moeten, kunnen ze er zo in. Een kwestie van stro uitspreiden en het bedje is gespreid." De stal van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaan- deren is geen ideaal onderkomen, maar Klomp klaagt niet. „De ventilatie kan beter. Maar het installeren van nokventilatie en roosters in de muren is gewoon te kostbaar. Tienduizenden euro's investering verdien ik niet zo snel terug." De hoogte van de stal zorgt er bovendien voor dat het meeste vocht van de ademende, dampende dieren tijdens het opstijgen al ver dampt. Alleen als het dagen achter elkaar windstil en mistig is, komt de damp als regen druppels van het dak naar beneden. „Dan is het hopen op droog weer en een beetje wind, zodat de deuren wijd open kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19