Weboplichters onverbeterlijk media 49 Een cadeautje voor onder de kerstboom via internet kopen, maar de spullen nooit krijgen, is een ergernis van velen. De gedupeerden slaan nu terug. door Herman Stil rrf Ql C H I media@wegener.nl - 024-3650570 PZC Zaterdag 6 december 2008 Een advertentie op Marktplaats: 'Te koop aangeboden: TomTom, nieuw, want gekregen van mijn baas bij mijn afscheid. Maar aange zien ik geen aüto heb, kan ik niets met het systeem.' Het brandnieuwe apparaat kost 250 euro. Aantrekkelijk, want in de winkel kost deze TomTom twee keer zoveel. En betrouwbaar, want op de bijgeplaatste foto is duidelijk te zien dat het apparaat nog in de doos zit. In het eerste e-mailcontact lijkt de aanbieder in orde. Hij stuurt zelfs een scan van zijn rijbewijs mee. „Om te laten zien dat ik volledig betrouwbaar ben." Juist daardoor rijst achterdocht. Want waarom be nadrukken dat je bonafide bent? Op herhaalde verzoeken om telefo nisch contact gaat de aanbieder niet in. Zodra het geld is overge maakt, zal hij het pakketje opstu ren, mailt hij steeds als antwoord. Het vertrouwen in een goede af loop wordt steeds minder. Zijn naam zoeken in Google bewijst dat dat terecht is. Op de website Inter- netoplichting.nl waarschuwen di verse mensen voor de man. Alle maal hebben zij 250 euro overge maakt en vervolgens nooit meer iets gehoord. Laat staan een naviga tiesysteem ontvangen. Internetoplichting.nl is een forum site over oplichting op internet. De website staat vol voorbeelden van Veiligheid voor alles Zorg voor een brede oriënta tie, bezoek verscheidene sites. Communiceer uitgebreid met de verkoper. Vraag om informa tie, toelichting en uitleg. Zorg dat je beschikt over adresgege vens en een telefoonnummer van de verkoper. Check of die gegevens kloppen, bel de ver koper. Let op bij nieuwe aanbieders met veel nieuwe spullen. Op si tes als eBay kunnen kopers en aanbieders elkaar een waarde ring geven. Geef zeker geen pincode of wachtwoord af. Vraag naar bij komende kosten, zoals verzend kosten. Ga het product bekijken indien mogelijk, test het en ga dan pas tot aankoop over. - Google naam, telefoonnummer en rekeningnummer. Kijk goed of de verhouding prijs en product reëel is. - Kijk en check de gegevens op www.opgelichtopinternet.nl. - Aanbiedingen in het Engels op Nederlandse sites zijn extra ver dacht. ren boodschappen, eten, spelcom puters en andere leuke dingen ge kocht. Buiten zijn gevangenisstraf moet deze oplichter ook alle gedu peerden een schadevergoeding be talen. Desondanks schrikken zulke straf fen de oplichters niet af Ene Marti- nus schrijft dat hij voor 40 euro een bruidssluier had gekocht. Hij maakte geld over, maar kreeg niets. Op Internetoplichting.nl doet hij zijn verhaal. Van zes bezoekers krijgt hij een reactie. Beste tip: „Typ zelf een brief met als afzender een fake incassobureau, dus met een mooi logootje. Verhoog het be drag dat verschuldigd is met 20 eu ro. Succes ermee." www.opgelichtopinternet.nl www.internetoplichting.nl www.thuiswinkel.org Reageren? redactie.media@wegener.nl Leuke, interessante en spraakmakende websites of digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Broodjeaap. nl >*u>«imRiet!ro7 0a Vind C«»lt Bioa-lic Aai» Oei* wobrSotc-.l ivOTÉfS ïpihjfrtx! ie*; !-:r In M» Cngèfe *9«n& Op zoek naar je voorouders Stamboomonderzoek is nog steeds populair op internet. Ook benieuwd naar je voorouders, kijk dan even op Stamboomzoeker.nl. Hier kun je zoe ken naar personen in stambomen. Je kunt zoeken op voornaam, achter naam, geboortejaar en geboorte plaats. Door te klikken op een per soonsnaam, word je direct doorge- linkt naar de internetpagina waarop de gegevens van die persoon staan. Een broodje aap om te griezelen of te lachen Ken je die van dat dekbed dat vol met maden zat? Het is een van de bekendste broodjeaapverhalen. Een broodjeaapverhaal is meestal ver zonnen of gedeeltelijk op waarheid gebaseerd. Op Broodjeaap.nl zijn meer dan zeshonderd broodjeaap verhalen te lezen, verdeeld in diver se categorieën zoals beroemdheden, geschiedenis, dieren en griezelige gebeurtenissen. www.stamboomzoeker.nl Alle boeven van Nederland op een rijtje Moet crimineel Nederland zich zor gen gaan maken, nu de website Boe- venvangen.nl het levenslicht heeft gezien? Misschien wel, want op de ze site staan alle opsporingsberich ten van politie en justitie in Neder land. De gezochte verdachten zijn gerangschikt: van benzinedieven tot zedendelinquenten, compleet met fotootje of politietekening. Ziet u bekenden? De handen uit de mouwen voor het goede doel Morgen (zondag) is het Nationale Vrijwilligersdag. Een dag speciaal voor alle mensen die zich inzetten voor Nederlanders die wat extra hulp nodig hebben. Wil je ook jouw steentje bijdragen, maar heb je geen idee hoe, ga dan naar Handjehel pen.nl. Op deze site kun je op je woonplaats zoeken naar verschillen de vrijwilligersorganisaties, zoals buddyzorg of vriendendiensten. www.broodjeaap.nl www.boevenvangen.nl www.handjehelpen.nl mensen die zeggen op internet be donderd te zijn. Ze maakten geld over voor radio's, televisies, spel computers of concertkaartjes, maar ontvingen niets. Velen zeggen via Marktplaats geld te zijn kwijtge raakt. Slachtoffers van internetoplichting hoeven zich geen tweede keer te la ten bedotten. Zij kunnen hun licht namelijk ook opsteken op Opgelichtopinternet.nl. Ook daar wordt gewaarschuwd voor louche handelaren en oncontroleerbare in ternetbedrijven. Pagina na pagina gaan de klachten door. Teneur: wel besteld en be taald, nooit geleverd. Wie de websites bekijkt, krijgt wei nig vertrouwen in digi taal winkelen. Personalia van veronder stelde oplichters staan vrijwel altijd uitgebreid vermeld, tot aan het re keningnummer en het IP-adres toe. Huisadres sen - indien beschikbaar - worden door de beheer ders van de fora wegge haald, maar wie wil, kan ze aan de hand van de beschrij vingen gemakkelijk achterha len. Opvallend genoeg gebeurt dat bij Internetoplichting.nl ook met het mailadres van de klager, terwijl het adres van de beklaagde ongemoeid wordt gela- jen. Internetoplichting.nl valt onder hetzelfde bedrijf als de verkoopsite 2dehand.nl, het Amsterdamse TTY. Op de site staan voorbeelden van buitenlandse loterijen, bedel brieven van Nigerianen en iemand uit Friesland die voor 200 euro mo biele telefoons aanbiedt, maar ze nimmer levert. Een profiel van slachtoffers van op lichting heeft de website niet. „We krijgen berichten van jongens van 15 jaar tot advocaten", zegt een woordvoerder. „Misschien zijn het nieuwkomers op het net. Maar sommige verkopers lijken in eerste instantie nu eenmaal erg bonafi de." De Consumentenbond adviseert om te kopen bij winkels die ook in de fysieke wereld bestaan, of op si tes die zijn aangesloten bij Thuis- winkel.org, een brancheorganisatie voor internetwinkels. Zo erg als een paar jaar geleden is de oplichting niet meer, zegt een woordvoerder. „Internet wordt een bekender fenomeen en mensen worden daarom niet meer zo snel bedonderd." Deze week nog werd een man uit Steenwijk tot acht maanden cel veroordeeld, omdat hij binnen enkele maanden twaalf potentiële kopers via Marktplaats had opgelicht. Hij zette tussen mei en juli 2006 allerlei advertenties op de site. Het ging voornamelijk om kleding, maar ook om spelletjes en fototoestellen. Maar na betaling van soms honderden euro's hoor den de potentiële kopers nooit meer iets van hem. Via het IP-adres van zijn computer kwam de politie uiteindelijk bij de Steenwijker uit. Van het geld wa- illustratie Ronald Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145