m 't Schaep gaat media46 heimwee tv Nieuw(s) Na de remake komt er een waardige opvolger van 't Schaep met de 5 Pooten. In de nieuwe serie 't Vrije Schaep beleven kroegbaas Kootje, kelner Lucas, tante Doortje en de andere stamgasten uit de monumentale KRO-serie nieuwe avonturen, niet langer gebaseerd op het originele scenario uit 1969. Bernice Breure zag dat er toch nog veel vertrouwd is. PZC Zaterdag 6 december 2008 media@wegener.nl 024-3650570 In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week: The Young Ones door Marlous Flier Een studentenhuis is niet de meest opgeruimde en hygiënische plek in de we reld. Onbetwist aanvoer der van de lijst der meest ranzige studentenhuizen ooit is on getwijfeld de toko van Rik, Vy- vyan, Neil en Mike, de vier kanslo ze studenten aan het Scumbag Col lege uit de Britse sitcom The Young Ones. De vier wonen in een totaal uitgeleefd huis dat synoniem is met smerigheid en puinhoop. De zooi wordt elke aflevering gro ter. The Young Ones houden niet van poetsen en wassen, zijn totaal niet bezig met hun studie en vul len hun dagen vooral met geweld. Ze gaan niet alleen elkaar, maar ook materiële zaken te lijf met al les wat voorhanden is. Zo kan het dus makkelijk gebeuren dat in de ene aflevering de keuken ontploft, in de volgende een twee persoonsbed van de eerste etage dwars door de vloer naar beneden komt vallen en weer een aflevering later een afgehakt hoofd rondstui- tert. Alles kan en alles mag. Het gewelddadige karakter met een hoog absurdistisch en surrealis tisch gehalte maakt The Young Ones, gemaakt door The Comic Club in Londen, razend populair. Het is voor het eerst dat in een ko medie zoveel geweld wordt ge bruikt. Die formule spreekt veel kij kers aan. Aanstootgevend is het overigens allerminst, want het ge- mep, geschop en de ongekende ver nielzucht zijn zo achterlijk en over dreven dat iedere kijker al op kilo meters afstand kan ruiken dat het gaat om één grote grap. Dan is er nog de anarchistische le- foto.GPD venshouding waarmee het viertal tegen de gevestigde orde aan schopt. Kijkers van de BBC smul den tussen 1982 en 1984 voor het eerst van de 26 afleveringen tellen de show die nog steeds wordt her haald (op zondagavond op Neder land 3). Absolute ster is de meest geweldda dige van het stel: punker Vyvyan. Alleen al door de ijzeren sterretjes op zijn voorhoofd, talrijke pier cings en schreeuwerige stem,wekt hij een quasi angstaanjagende in druk. Slachtoffer van het geweld is vaak hippie Neil, een depressieve slomerik met suïcidale neigingen. Rik is de klager van het stel. Om dat hij zoveel zeurt, is hij absoluut niet geliefd bij zijn huisgenoten. Macho Mike, een gladjakker eerste klas die de ene na de andere vrouw afwerkt, maakt het viertal compleet. Andere spelers in de se: rie zijn pratende en zingende ge bruiksvoorwerpen en etenswaren. In iedere aflevering treedt een band op. Dat optreden komt com pleet uit de lucht vallen en heeft vrijwel niets te maken met de ver haallijn, maar de muziek zorgt wel voor het predicaat 'licht amuse ment' wat extra geld oplevert. Zelf storten The Young Ones zich* ook in de muziek als ze in 1986 het nummer Living Doll uitbrengen met Cliff Richard. De Britse zanger bereikt er zowel in thuisland Enge land als Nederland de nummer één positie mee in de hitlijsten. De bijbehorende videoclip heeft een hoog The Young Ones-gehalte, want uiteraard slaat Vyvyan Cliff Richard aan het einde met een ha mer knock-out. A an de Middeleeu wen is gedacht, ook de Tweede Wereld oorlog is overwogen maar uiteindelijk zijn het 'gewoon' de jaren zeventig geworden waarin de nieuwe reeks van 't Schaep met de 5 Pooten zich afspeelt. Maar dat be tekent wel meer dan kortere broe ken, wijdere pijpen, onmogelijke kleurcombinaties en voller haar dan in de vorige versie waarin de vaste personages de roerige jaren zestig beleven. Want uitbater Koot je de Beer heeft zijn Amsterdamse café verkocht en bestiert deze acht afleveringen met zijn entourage een camping in de duinen. Scenarioschrijver Frank Houtap pels tekende in 2006 voor de suc cesvolle KRO-remake van 't Schaep met de 5 Pooten, die gemiddeld door bijna anderhalf miljoen men sen werd bekeken. Net als in de ori ginele serie uit 1969 werd voor het drama rond een buurtcafé in de Jordaan een topcast opgetrommeld met onder anderen Pierre Bokma, Carry Tefsen, Loes Luca, en Marc-Marie Huijbregts. Geestelijk vader Eli Asser keek over de schou ders van Houtappels mee. Hoewel de originele banden van de, met een Televizierring bekroonde, serie door een onverlaat zijn gewist, was Houtappels voor de remake gebon den aan bestaande verhaallijnen. Voor de opvolger mocht hij zijn fantasie echter de vrije loop laten gaan. De wens om met het Jorda nees pluimage 'de natuur in te EXIT LORETTA Omroep Max en Loretta Schrijver gaan definitief uit elkaar. Dat maakte de omroep deze week bekend. De reden van het besluit is 'een ver schil van inzicht' over het programma MAX Loretta. Schrijver, die het pro gramma sinds juni 2007 presenteerde, zat sinds eind augustus thuis vanwege een burn-out. De vroegere RTL-nieuwslezer vond onlangs wel genoeg energie voor het inspreken van een animatiefilm. Ze verwacht binnen afzienbare tijd weer elders aan het werk te kunnen. Martine van Os en Siebrand Niessen ne men sinds half september de presentatie van Schrijvers programma voor hun rekening, dat met hun komst Tijd voor MAX is gaan heten. GOEDE TIJDEN VOOR DE VOEDSELBANK Bezoekers van Speurders.nl bieden flink op de veiling van René en Natasja Froger ten behoeve van de voedsel- bank. In de aanbieding zijn onder andere een gastrol in Gooische Vrouwen en een reading van tv-medium Char. De Frogers maakten voor hun programma Effe Geen Cent te Makken kennis met het leven op bijstandsniveau. De internet veiling komt voort uit deze ervaring. Bieden kan tot 10 december. Gastrollen - Annet Malherbe (rechts op.de foto) maakt in de tweede afle vering van 't Vrije Schaep korte métten met hét beeld van Gooische vrouw dat ze wellicht aan haar rol als Willemijn in de gelijknamige serie heeft te dan ken. Ze speelt met verve Dolly die een 'mannenwinkel' runt op de Wallen. Verder komen Frank Evenblij (De Jakhalzen), Cas Jansen, Li- neke Rijxman, Hans Kesting, re gisseur Theu Boermans en Syl via Hoeks op de camping langs. Penney de Jager ver zorgt, als hét icoon van Toppop, een gastoptreden. gaan' resulteerde in 't Vrije Schaep, met een Amsterdamse vakantieko lonie als nieuwe setting. Dat levert allerlei verwikkelingen op. Zo heeft Greet van Duivenbo- de (Bianca Krijgsman) inmiddels 'een blinde passagier', hoewel ze ondanks haar toestand stug door- paft. Door de komst van de aan trekkelijke campinggast Sjon (Hans Kesting) wordt eindelijk duidelijk dat Lukas Blijdschap (Marc-Marie Huijbregts) een Frederik Fluweel of anders gezegd 'een meid met een handvat' is. En is Lena Braams (Georgina Verbaan), net als Natte Nel, daadwerkelijk ingelijfd bij 'de lichte cavalerie'. Ook in de campingvariant komen de hilarische hoofdstedelijke uit drukkingen nog met regelmaat voorbij. De makers zijn überhaupt hondstrouw gebleven aan het oor spronkelijke karakter van de serie, constateert Huijbregts tevreden. „De vorige serie was zo lief, de scripts gingen allemaal over kleine problemen, niks groot, niks plat. Gewoon verhalen over het kleine gepeupel, mensen onder elkaar. Ik was bang dat dat verloren zou gaan, dat het meer 'grotemen- sen-achtig' moest worden. Ik ben heel blij dat het is gelukt de serie zo aandoenlijk te houden." In de duinen dienen zich vraag stukken aan als 'bestaat er echt maar één soort Duitser?', kampen Riek en Arie Balk (Jenny Arean en Ton Kas) met huwelijksperikelen, doet het naturisme zijn intrede maar wordt even goed gekijfd over wie de rechtmatige eigenaar is van een tuinkabouter met winterwor tel. Volgens Pierre Bokma krijgen de 'mindere kanten' van de persona ges in deze editie meer ruimte, ook bij zijn alter ego. „Kootje vertoeft op de camping niet in zijn natuur lijke omgeving. Daardoor wordt hij paniekeriger. Hij wordt zo'n man die bij alles wat o.p zijn pad komt, roept: öh nee, dat wordt een ramp." Bokma's aandeel in 't Schaep is niet vanzelfsprekend. „Ik heb altijd gezegd: ik doe nooit een tv-serie. Ik wil niet elke week als hetzelfde typetje met mijn gezicht op tv. Het lijkt me vreselijk als iedereen roept 'hé, daar is Kootje de Beer' wan neer ik als Shylock in De Koopman van Venetië (het toneelstuk waarin Bokma momenteel te zien is, red.) opkom. Daarom doe ik dat in de andere volgorde." De met film- en theaterprijzen overladen acteur liet zijn reserves varen toen Loes Luca en Marc-Ma rie Huijbregts als medespelers in beeld kwamen. Inmiddels is de he le cast zo hecht als dit drieman schap al was. „Het zou makkelijk een rampenscenario kunnen zijn, met al die mensen uit verschillen de richtingen", zegt Bokma. „Maar het tegendeel is gebleken. De sfeer is bijzonder goed, en we maken ons stuk voor stuk ondergeschikt aan de serie." Zo stonden ego's de verdeling van de voor-deze reeks geselecteerde liedjes niet in de weg. Huijbregts had 'dolgraag' het nummer Telkens Weer gezongen, maar het is Loes Luca die de wanhoopskreet als tan te Doortje lekker dramatisch brengt wanneer Kootje niet met haar een caravan wil delen. De ac trice: „Op mijn beurt had ik ook wel Amsterdams Parfum willen zin gen (wat Jenny Arean ten gehore brengt, red.). Maar wij gunnen el kaar alles." Enkele weken geleden vond bij Lu ca, wier partner Harald van der Lubbe tijdens de opnamen plotse ling overleed, thuis een heuse Schaep-marathon plaats. Slechts onderbroken door plaspauzes en 'wijnbijschenkmomenten' hebben de acteurs het gros van de nieuwe afleveringen bekeken. Veelzeg gend, benadrukt de actrice. „Het is helemaal niet zo cliché dat je het als cast zo gezellig met elkaar hebt. Je zou de collega's de kost moeten geven die na een serie eikaars bloed wel kunnen drinken." In de serie wordt Georgina Ver baan als Mooie Lena lang niet al tijd even aardig bejegend door de andere dames. Lena Braams tactiek is zich wat onnozeler voor te doen dan ze is, zegt Verbaan, die deze truc zelf ook wel eens toepast. „Le na weet heus wel wat er over haar gezegd wordt. Maar vaak verkiest ze het om al die seksueel getinte grappen niet te snappen. Overi gens is ze wel meer dan het lekkere ding in de serie. Ook zij is ouder ge worden. Ze wordt al een beetje ver gane glorie." Daarbij helpt de allesbehalve sub-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 142