Lichte wapens maken van een kind een 'echte' soldaat l WAR C li/lol Half miljoen kinderen onder de wapenen 'Wit Licht gaat over iets waarvan ik echt verstand heb. Mijn ambitie is die kennis met zo veel mogelijk mensen te delen.' MarcoBorsato PZC Zaterdag 6 december 2008 1 3 msM - l Tot 1996 dienden ook 16-jarigen in het Nederlandse leger. door Clhró Halkes Kindsoldaten zijn van alle tij den. Ridders hadden hun schildknapen; scheepsjon gens sleepten het kruit naar de ka nonnen van Michiel de Ruyter; bij Waterloo marcheerden 'drummer boys' voor de troepen uit; en 14-ja- rigen bemanden in 1945 het af weergeschut in de Duitse steden. De massale en afschuwelijke inzet van kinderen, van vaak nog geen 12 jaar, in de frontlijn van oorlo gen in Afrika, Azië en Zuid-Ameri- ka is echter pas van de laatste de cennia. Kleine kinderen kunnen nu als 'volwaardig' soldaat mee vechten dankzij moderne technie ken. Kunststof en lichte metalen hebben ook 'zware' handwapens voor kinderen hanteerbaar ge maakt. Woog een volautomatisch aanvalsgeweer bij het begin van de Tweede Wereldoorlog nog bijna 9 kilo, tegenwoordig spuwen wapen fabrieken aanvalsgeweren uit van 2600 gram. Voor rebellenbewegingen, maar ook in de ogen van sommige rege ringslegers, zijn kinderen ideale re- cruten. Ze zijn goedkoop, gehoor zaam en manipuleerbaar. Hun on volwassenheid maakt dat ze vaak nog geen volledig ontwikkeld mo reel besef hebben. Ze kennen nau welijks vrees voor de dood, en zijn dus onvoorstelbaar roekeloos. Ugandese kinderen in het Leger van de Heer wordt zelfs wijsge maakt dat God hen onkwetsbaar maakt voor kogels. Afgezien nog van de grote kans op sneuvelen, zijn de gevolgen voor de kinderen dramatisch. Recrute- ring gaat meestal niet vrijwillig. De kinderen worden uit hun dor pen weggeroofd. Soms laten hun ontvoerders hen verschrikkelijke dingen doen om hen aan de nieu we werkgever te binden: geen uit zondering is dat ze moeten mee helpen ouders, kennissen en fami lieleden te vermoorden. Vervol gens nemen ze deel aan en zijn ze getuige van alle misdrijven waar mee de conflicten in landen als Congo en Colombia gepaard gaan: moord, verkrachting, marteling en verminking. Meisjes die als kind soldaat worden ingelijfd, slijten hun dagen vaak als seksslavin van de commandanten te velde. Twee internationale verdragen moeten de inzet van kindsoldaten aan banden leggen. Het VN-Kin- derrechtenverdrag uit 1989 ver biedt inzet van kinderen jonger dan 15 jaar bij gewapende conflic ten. Daarnaast is er het zogenoem- Marco Borsato en Warchild Marco Borsato is al zo'n vijftien jaar Nederlands meest succes volle zanger. Sinds 1998 is Borsato ambassa deur voor Warchild Nederland. In het kader daarvan bezocht hij onder meer Afghanistan, Sierra Leone en Kosovo. Warchild is een internationale organisatie die kinderen helpt bij het verwerken van oorlogs trauma's. Dat gebeurt met psy chosociale programma's en sporttherapieën. Zowel wegens zijn muzikale prestaties als voor zijn inzet voor Warchild, werd Borsato in 2004 benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. de 'Kindsoldatenprotocol' uit 2000 dat de grens legt bij 18 jaar. Ook stelt dat protocol dat officiële le gers mensen jonger dan 18 jaar al leen op vrijwillige basis mogen re- cruteren (maar niet mogen laten meevechten). Andere gewapende organisaties (beveiligingsfirma's, rebellenbewegingen) mogen sowie so niemand in dienst hebben die nog geen 18 is. Nederland heeft dat laatste proto col wel getekend, maar nog niet ge ratificeerd. Defensie had ook moei te met eerdere voorstellén voor een absolute recruteringsgrens van 18 jaar. Dat zou het, zeker in een periode van arbeidskrapte, te moei lijk maken de rangen te vullen. Nu kunnen jeugdigen -mits er toe stemming is van ouders - op hun 17de het leger in, al worden zij dan nog niet uitgezonden. Om echter te voorkomen dat 16-jarige school verlaters maar een ander baantje zoeken, mogen zij van Defensie al met 161/2 solliciteren. JDe onderhandelingen over het Kindsoldatenprotocol, maakten dat Nederland in 1996 de leeftijds grens voor recrutering verhoogde. Tot die tijd liet het leger wel 16-jari gen toe tot de rangen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog, en later in Indië, vochten dan ook wel eens 16-jarige jongens in Nederlands uniform mee; volgens de maatsta ven van nu dus kindsoldaten. De kansen van de huidige kindsol daten in de Derde Wereld om ooit een normaal leven te gaan leiden, zijn slecht. Ze volgen geen onder wijs, raken vaak verslaafd, worden besmet met ziekten als aids en lo pen ernstige trauma's op. Organisa ties als Unicef, Save the Children en Warchild pogen zoveel moge lijk het leven van bevrijde en gede mobiliseerde kinderen weer rich ting te geven; zoals bij de 18.000 kindsoldaten die de conflicten in Sierra Leone en Liberia hebben overleefd. Afgezet tegen de hon derdduizenden kindsoldaten in de wereld kan hun inspanning niet meer zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. De meeste ex-kindsoldaten wacht een leven als crimineel, als prostituee of als soldaat in een volgende oorlog. wens in vervulling. Nu is het af wachten of de grote schare Marco- fans hem ook als acteur accepteert. Hij heeft in elk geval geprobeerd de drempel zo laag mogelijk te maken, t Door een deel van de winst van zijn tl. concertserie in het Arnhemse Gel- i- redome 'weg te spelen', kunnen de t bezoekers van die optredens met in hun concertkaartje gratis naar de bioscoop. Ook zijn gage heeft hij in n- het budget gestopt. 2k „Ik wil hier zuiver en helder inzit- t ten. Wit Licht gaat over iets waarvan ik echt verstand heb. Mijn ambitie is I die kennis met zo veel mogelijk mensen te delen; zodat het grote pu- L bliek een beter beeld krijgt van wat kindsoldaten zijn. Daarvan mag n- straks iedereen iets vinden. Wit Licht is en blijft mijn medicijn tegen t het cynisme." I Wit Licht beleeft maandagavond een ko ninklijke première in het Tuschinski Thea ter in Amsterdam. Vanaf donderdag is de le film in de bioscoop te zien. ATLANTISCHE OCEAAN Palestijnse,fiak Afghanistan Tsjaacl Uganda Somalië Landen waar op dit moment kindsoldaten worden ingezet bij een gewapend conflict. GROTE OCEAAN Filipijnen Wereldwijd zijn snaar schatting meer dan eest half miljoen kinderen ingelijfd in (rebellen-) legers en milities. Ruim 300.000 vechten daadwerkelijk mee in gewapende conflicten. Soms zijn ze slechts 7 jaar oud. De afgelopen tien jaar zouden twêe miljoen kinderen zijn gesneuveld. Soedan, Somalië en Tsjaad: Alle partijen in deze conflicten, zowel milities, clans als regeringslegers, gebruiken kindsoldaten. Uganda: De rebellenmili- tie Leger van de Heer heeft de afgelopen 20 jaar 30.000 kinderen ontvoerd en als strijders ingezet. Congo: Alle milities gebruiken kindsoldaten. Nkunda'sTutsi-militie recruteert ook kinderen in vluchtelingenkampen in Rwanda. Birma: Het Birmese leger dat ingezet wordt tegen opstandige etnische groepen, ronselt al kinderen vanaf 12 jaar. Zimbabwe: De regerings partij ZANU-PFvan Robert Mugabe houdt er een gewapende jeugdmilitie op na die zij inzet om politieke dissidenten te intimideren. India: Gewapende separatisten in Kashmir tellen kinderen in de gelederen. Irak en Afghanistan: Opstandige milities en groepen recruteren kinderen als strijder en gebruiken kinderen om zelfmoordaanslagen te plegen. Palestijnse gebieden: Palestijnse groeperingen zetten kinderen in bij gewelddaden tegen het Israëlische leger of gebruiken hen als menselijk schild. Colombia: Bij de linkse guerrillabeweging FARC - bevinden zich zo'n 10.000 kinderen als strijders. Ook zouden rechtse milities minderjarigen als soldaat inzetten. infographic: JD bron: www.child-soldiers.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13