Wit, witter, witst u 37 wonen Waarom maakt mijn verwarming zo veel lawaai (deel in) Waarom maakt mijn verwarming zo veel lawaai? (vervolg en slot) wonen@wegener.nl SI 024-3650509 PZC Zaterdag 6 december 2008 Op zoek naar een mooie wittint voor op de muur? Neem er de tijd voor, want er bestaan honderden nu ances. Met illustere namen als Sneeuwbal, Melk, Pluis je en Kokos. Eén ding is ze ker: het ene wit is het.an dere niet. door Corine van Zuthem De keukenmuur moet opnieuw gewit. Even snel een pot witte latex halen, denken we aanvankelijk nog optimis tisch. Maar al snel wordt duidelijk dat deze missie wel eens in een tijd rovende weekendklus zou kunnen uitmonden. Want voor welke 'kleur' wit kiezen we? In de schilderszaak zijn we al na een paar minu ten het spoor volledig bijster. Want we zien voor beelden van gele wittinten, groene wittinten, oranje wittinten en zelfs paarse wittinten. En van hoornwit, signaalwit, melkwit en krijtwit. Histor bedacht wittinten met illustere namen als Gips, Vlokje, Kokos en Suiker. En niet te verge ten Rijst, Pluisje, Kalk en Sneeuwbal. Er blijken tientallen witschakeringen te bestaan. Maar hoe we de minuscule kleurenkaartjes ook draaien en bij welk licht we ze ook houden; het verschil is uiterst subtiel. We willen écht wit, maar liever geen spierwit. En beslist géén crèmewit. Daarom besluiten we niet over een nacht ijs te gaan. Jaren geleden ko zen we namelijk eens voor een witte muurverf waar, zo werd ons verzekerd, slechts een kleine hoeveelheid geel aan toegevoegd was. Haalt mis schien net het kille effect weg, dachten we hoop- •vol. Eenmaal op de muur gerold, bleek de kleur meer weg te hebben van een soort beige, met het effect dat het leek alsof er in onze woonkamer een aantal jaren stevig gerookt was. Het ene wit is dus het andere niet. Maar hoe kies je een wittint die goed past bij je interieur? Dat is soms best moeilijk, geeft kleurenontwerpster Willeke Jongejan toe. Sterker nog: „Het is één van de lastigste kleuren om te kiezen." Willeke Jongejan is werkzaam bij het Flexa Color Lab en is onder meer verantwoordelijk voor de Flexa Couleur Locale-serie en de Flexa VT Wo nen-kleuren. 'Het is belangrijk om erop te letten dat de wittint past bij de andere kleuren in je in terieur", adviseert ze. „Want hoe klein de ver schillen ook zijn, als je de verf op een paar vier kante meter muur gerold hebt, zie je de nuances echt wel, hoor. Let er daarom op welke kleurpig- menten aan het basiswit zijn toegevoegd." Wit dat bijvoorbeeld een grondtoon van rood of geel bevat, wordt als romig en warm ervaren. Wit met iets blauws of groens erin, geeft een fris se en koele uitstraling. Jongejan: „Het is maar net welke sfeer je in een kamer wilt creëren. Heb je een klassiek interieur met donkere meubels? Dan zul je al gauw gaan voor roomwit. Wil je een koel effect creëren in een warme kamer op het zuiden? Kies dan voor wit met een vleugje blauw. Hou je van meubels in aardetinten? Die passen mooi bij een kleur wit waar een beetje bruin in zit. Het gaat vaak maar om een paar druppeltjes kleurenpasta die aan het wit toege voegd worden, maar die maken voor de harmo nie in je interieur wel degelijk het verschil." Uiteindelijk besluiten we voor de keukenmuur te kiezen voor Melk, het wit uit de Flexa VT Wo nen-collectie. 'Een hele neutrale wittint', zegt de expert daarover. Precies wat we willen dus; een basiskleur die past bij accessoires in alle kleuren van de regenboog. Jongejan: „Aan deze wittint zijn maar heel weinig kleurpigmenten toege voegd. Ik noem het daarom ook wel het witste wit." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Of toch een kleurtje? Sinds kort heeft Flexa een Kleurstalen Service. Via Flexa.nl is het mogelijk om stalen in vrij wel alle kleuren en wittinten te bestellen. De stalen zijn kleur echt en hebben een extra groot formaat (A5), zodat goed te zien is hoe een kleur in het interieur staat en wat het ef fect ervan is. Voor 0,70 cent (en 1,45 euro verzendkosten) worden de stalen thuis be zorgd. Elke derde staal is gratis. Stylisten van Histor geven regel matig kleurworkshops, bijvoor beeld op 10 december a.s. bij Het Kabinet in Bunnik, van 10.15-16.00 uur (kosten 85 eu ro incl. lunch en kleuren- waaier). Wat is de psychologi sche en fysieke invloed van kleur? Welke kleur maakt de ruimte knusser en welke gro ter? En wat doet licht met kleur? Deelnemers gaan aan de slag met een kleurplan voor hun eigen interieur. NET VERSCHENEN: VT Wonen Kleurboek; inspiratie voor de mooiste woonpaletten; uitgeve rij Unieboek; prijs, 22,50 euro. Wit Wit is officieel geen kleur, maar een mengsel van alle kleu ren uit het kleurenspectrum. Zuiver wit bestaat in de prak tijk echter niet. Elk wit heeft een bepaalde tint in zich, die zichtbaar wordt als er een an der wit voorwerp naast gehou den wordt. Wit wordt over het algemeen gezien als de kleur van de reinheid en zuiverheid. In de Chinese cultuur is het de kleur van de dood. door Moniek Hüsken redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 De lawaaierige verwarmingen van meneer Koning en mevrouw Brug man, blijven reacties oproepen. Raadpleeg een expert, luidde het ad vies. Maar die weten er ook niet al tijd raad mee, blijkt uit de reacties. Fijn dus dat lezers elkaar proberen te helpen. Er kwamen zowel reac ties op de verwarming van me vrouw Brugman als die van meneer Koning. Meneer de Koster had net als mevrouw Brugman pas last van lawaai na installatie van een nieuwe ketel en thermostaat. „Nadat elf keer een monteur langskwam, be sloot ik op eigen houtje mijn oude thermostaat terug te hangen. Sinds dien zijn de geluiden verdwenen." Meneer Wuestenenk denkt dat bij mevrouw Brugman de aan -en af- voerkant van het verwarmingsys teem zijn verwisseld. En meneer van den Burg oppert: „Wellicht heeft de nieuwe circulatiepomp een andere karakteristiek dan haar oude pomp, waardoor lawaai ontstaat." Meneer Koning kreeg ook de nodi ge tips. Zo oppert meneer Mulder dat het lawaai komt omdat de ther- mostatische kraan in de verkeerde stroomrichting staat. En meneer Meijers adviseert: „Zet de pomp- schakelaar eens op een andere snel heid." Bij meneer Van den Hooven liep een pinnetje van zijn thermosta- tische radiatorknop niet meer soe pel, waardoor er een drukgolf in het leidingsysteem ontstond. „Draai de knop een paar keer goed open en dicht, ik was er daarna vanaf." De heer Temmink denkt dat de pomp op het kritische toerental pompt, waardoor hij het pomphuis raakt en lawaai maakt. „Wellicht ligt het aan een haperend driewegventiel", oppe ren meneer Van Lith en meneer Smits onafhankelijk van elkaar. Een lezeres uit Brabant had last van la waai door een kapotte drukregelaar. Daar kwam ze pas achter na diverse bezoeken van experts. En die wil ze meneer Koning graag besparen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 131