3 Buitenkamer wonen34 D 9T Planten voor vogels u Creatief met kerstservies PZC Zaterdag 6 december 2008 Bottelroos zonder naam. foto Romke van de Kaa O 7\ m 5 Z m Al jaren verzorg ik een tuinrubriek voor de regionale omroep. Met veel plezier moet ik zeggen. Maar sinds de omroep met haar tijd probeert mee te gaan* door luisteraars te laten bellen, waardoor ze direct in de uitzending komen, is de lol er een beetje vanaf Vroeger kreeg je de vragen per brief of e-mail, zodat je de onzinnige vragen iedere week weer onderop de stapel kon leggen, waardoor de vragenstellers nooit aan de beurt kwamen. Nu, met dat directe gebel, word je gedwongen ook de grootste zeurpieten te woord te staan. Nu, in de herfst, leveren bomen nogal wat klachten op. Ze zijn zo brutaal zomaar overal hun blad te laten vallen. De berk is de grootste boosdoener. Die laat niet alleen zijn blad, maar ook nog allerlei kleine twijgjes vallen. Wat een rom mel. Niet lang geleden klaagden verschillende luisteraars over de merels die het hele gazon overhoop haalden. Foei toch. Gelukkig zijn er ook vragenstellers die juist zo veel mogelijk vogels naar hun tuin willen lokken, en die vragen hoe je dat moet aanpakken. Je kunt het vogels op verschillende manie ren naar de zin maken: je kunt ze voeren, met pinda's of met broodkruimels in een voederhuisje van berkenhout, en je kunt rekening houden met vogels in de wijze waarop je de tuin beplant. Ik pleit er voor een deel van de tuinplanten zo te kiezen, dat die zowel bij ons als bij vogels in de smaak vallen. Neem de kaardebol, een 2-jarige plant die 's zomers vlinders lokt en 's winters horden put- tertjes trekt, die verzot zijn op de zaden. Of de klim op, die geen enkel moment van het jaar aan deco- rumverlies lijdt en die ook nog nestelgelegenheid biedt aan heggenmus en winterkoning. De roos is niet alleen mooi om te zien, maar levert ook voed sel aan het rozenkevertje en de groenling, een vogel die gek is op rozenbottels. Een goede bottelroos is Rosa glauca, bloeiend met roze bloemen in de voor zomer en spectaculair met zeegroen blad en oranje bruine bottels in de herfst. Sommige rozen dragen zo veel bottels, dat ze in het najaar net zoveel opvallen als wanneer ze 's zomers bloeien. Zulke rozen, die je zowel om hun bloemen als om hun bottels plant, zijn Rosa rugosa (de roos van wier bottels rozenbotteljam wordt gemaakt), Rosa moyesii en Rosa multibracteata. Het zijn niet alleen de 'botanische' rozen die overvloedig bottels dragen: Ballerina, een laag roosje met grote trossen roze bloemen, is in de herfst overladen met honderden klei ne, rode, kogelronde botteltjes. Ook de bekende klimroos Wedding Day blijft tot de eerste serieuze nachtvorst mooi, met een lawine van oranjerode kraaltjes. Mijn favoriete bot telroos is een roos die ik de 'Roos zonder naam' noem, om dat het een kruising is die in mijn eigen tuin is ontstaan. Waarschijnlijk is het een toevallige kruising tussen Moon light en Seagull. Wat kan toeval toch mooi zijn. wonen@wegener.nl 024-3650509 Het sinterklaasfeest zit er voor dit jaar weer op. De goedheilig- man keert vandaag terug naar Spanje. De creativiteit die aan de dag is gelegd bij het maken van sinterklaassurprises en -gedich ten, kan ook heel goed'van pas komen bij het kerstfeest. Kerstser vies bijvoorbeeld, is niet alleen leuk op de tafel. Hang ook eens kopjes in de boom. Het Finse merk Iittala ontwikkel de een kleinigheidje voor de kerst. De bekers uit de serviesse rie Taika zijn in een minivariant uitgebracht, zodat ze geschikt zijn als decoratie in de boom. De mini-Mugs zijn verpakt per zes. Ze zijn exclusief verkrijgbaar bij de Iittalawinkels in de kleu ren blauw, wit en rood. Prijs: 24,90 euro. www.iittala.com Het is geen daybed, geen loungebank en ook geen hemelbed. Maar je kunt er wel heerlijk op luieren. foto GPD Freek doet het goed in de tuin, met karpetten van zachte vezels die tegen zonneschijn en regenwater kunnen. foto GPD/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 128