Station Termini nog nooit zo veilig 25 reizen Voorzichtig bij boeken van zomervakantie VREISRRDRR Station Termini in Rome is de bijna onvermijdelijke doorvoerhaven voor de meeste toeristen die landen op één van de twee Romeinse luchthavens. Eeko van der Linden onderzocht of het er veilig is. Graadmeter rff: <4 reizen@wegeaier.nl KI 024-3650360 PZC Zaterdag 6 december 2008 Termini is een plelc waar ik al tientallen ja ren kom en nog nooit had ik er problemen. Toch is er nu twijfel. Onlangs werd een vrouw op klaarlichte dag door een Roemeense zakkenroller aangeval len. Achteraf was er veel ophef om dat niemand de vrouw hielp. Maar er was ook vreugde over het lot van de overvaller, die 's lands karatekampioene had uitgekozen. Hij kwam er slecht vanaf. Reden om te twijfelen aan het zo oergezellige, door Mussolini nagela ten kopstation? Ja, zeker als twee Nederlandse collega's onafhanke lijk van elkaar slechte ervaringen hebben met Termini. De een kreeg een pistool tegen zijn hoofd toen hij een kluisje opende en werd be roofd van alles wat hij aan waarde had. De ander stuitte op een zich als spooremployee uitgevende per soon, die zijn treinkaartje vroeg, om zich vervolgens met het ticket uit de voeten te maken. Tijd voor nader onderzoek. Het witte marmer schittert in een aan genaam herfstzonnetje en op het nieuwe brede voetpad dat langs on telbare bushaltes richting de hoofd ingang voert, staan zelfs olijfbo men in terracotta potten. Wat op valt, is dat tussen die olijven geen zwerver meer te bekennen is. Cen traal voor het station, en dat is ook nieuw, staan pontificaal twee mo biele stations van de carabinieri, de militaire politie. Direct voor de in gang staat er een van de gewone politie. Is dit de militarisering van het Ita lië van Silvio Berlusconi dat in de rest van Europa zoveel vragen op roept? „Het liep echt uit de hand", zegt een van de twee carabinieri. „Sinds we hier staan en ook met twee teams in burger surveilleren, tot een uur 's nachts, is het een stuk beter geworden. De aangiften zijn sterk afgenomen, de mensen komen ons bedanken." Volgens de agent werpt het no-nonsense beleid van de eerste rechtse burgemeester van Rome, vruchten af. „De zwervers zijn weg en ook de Roemeense en Albanese bandieten lijken vertrokken, mis Wekelijks vragen we lezers hun me ning. Ditmaal zijn we benieuwd naar uw reactie op de vraag: Maakt u al plannen voor de zomervakantie? Terwij] Nederland aan de vooravond van de winter staat, zijn veel mensen al met hun zomervakantie bezig. An deren juist niet. Dit: blijkt uit de reacties die lezers via RetsK.adar.nl gaven. „Wij twijfelen of we 1111 al moe ten boeken of juist niet. Ie hoort heel veel over dalende boekingscij- fers, dus ik denk dat er nog wel wat last-minutes zijn te halen in juni. Aan de andere kant weten wc wat we willen, dus kun je dat Foto's: 1 Binnen heerst de gebruikelijke chaos. 2 Station Termini. foto's Eeko van der Ünden/GPD schien wel richting Amsterdam", grapt hij. Binnen in het station heerst de ge bruikelijke chaos van duizenden mensen die zich een weg banen richting trein, kiosk of een van de vele winkels, bars en restaurants. „Hier gevaarlijk?" Luigi die in een soort glazen kubus in de tweede vertrekhal modieuze kleren ver koopt tot tien uur 's avonds, zegt dat 'het gaat'. „We hebben hier vooral veel zonderlingen, maar die doen niemand echt kwaad." Er wordt inderdaad veel gesurveil leerd, ook door particuliere veilig heidsdiensten en agenten van.de spoorwegpolitie. Zowel passagiers als mensen die in het station wer ken, vinden dat de veiligheid is ver beterd. De agent van de carabinieri beschouwt het eerder genoemde 'pistoolincident' als een uitzonde ring en zegt over de nepkaartjes- controleur: „Dat soort grapjassen heb je altijd, die willen natuurlijk dat je je portemonnee trekt." Zakkenrollers zijn in het station wel actief Meestal zijn het zigeu nermeisjes. Maar pas op, want ze zien eruit als moderne Italiaanse meisjes met navelbroeken en pier cings. Termini oogt veilig en is dat ook met inachtneming van een paar za ken. Later op de avond is het raad zaam de fonkelnieuwe en enorm lange ondergrondse corridor naar de metro te mijden, die parallel aan het eerste spoor loopt. Onhan dig is'datde nieuwe bagageopslag zich hier bevindt. Problemen voor kom je door er heen te gaan vanaf het perron (die van de snelle trein van en naar Fiumicino) en terug te gaan via dezelfde trap. Ook de we gen die aan weerszijden van het station lopen, zijn 's avonds niet echt prettig. Wel is daar, zoals over al, camerabewaking. Onlangs registreerden die camera's hoe taxi chauffeurs een scooter stalen. Ze werden gearresteerd. Het zegt iets over de veiligheid, maar ook over de types die je moet vermijden. Zo als taxichauffeurs die zich buiten de officiële rij om aanbieden. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl dan het beste meteen vastleggen om niet teleurgesteld te worden. En daar zal het dan denk ik wel op uitdraaien", aldus lezeres W. Betist. Lezeres IBrouwers neemt nog even de tijd: „Ik wacht de komen de maanden af of er voor mij nog dingen gaan veranderen, in deze onzekere tijden zou dat zo maar kunnen. Dan ga ik ntc zorgen ma ken en dat wil ik niet. Maar ik ga ervan uit dat we gewoon op va kantie gaan, net als de afgelopen jaren. En ik zal waarschijnlijk ook wel naar de Vakantiebeurs in Utrecht gaan. Om ideeën op te doen." „Plannen heb ik al wel, maar ik wacht met name af wat de reis branche zal gaan doen. Als ze op dit moment sledttezaken doen, verwacht ik wel wat aanbiedin gen. Dus ik ga wel Weer eens kij- \ll ken tussen kerst en oud en nieuw. Ik heb nu al gekeken, zodat ik weet wat de prijzen zijn. Dan is de voldoening extra groot als je ziet dar je goedkoper weg kunt. Dan is voor mij de voorpret eigen lijk al begonnen", meldt P. van den Anker. Vee! lezers geven overigens aan dat bun vakantiepatroon is veran derd. Sommigen denken volgend jaar minder vaak weg te gaan, ter wijl anderen minder ver weg gaan en bijvoorbeeld in Nederland blij ven, „Er zijn teveel onzekerheden op dit moment, dus gaan we minder ver. En kost het ook niet zo veel. Maar in verband met de zomerva kantie van onze kinderen zijn we gebonden. Ik heb niet de ervaring dat het veel goedkoper zal worden, dus boek ik nu maar", legt B. ter l lart uit. ja, ik ga snel boeken 40% Nee, daar denk ik nog niet aan 29% Nee, ik wacht nog even in verband met de kredietcrisis 16% Ja, ik heb al geboekt 15% foto- Koen Suyk/ANP Rome Fiumicino Airport (Leonardo da Vinci) f'": Rome Ciampino Airport Wellness is een fenomeen dat steeds populair der wordt. De redactie van ReisRadar is benieuwd naar uw antwoord op de vraag: Wilt u ook uw mening geven, of heeft u nog tips voor ons? Ga naar www.reisradar.nl en doe mee met de Graadmeter! Of stuur uw reactie direct naar redactie@reisradar.nl Recessie Ondanks de recessie is een deel van onze lezers al bezig met de zomer vakantie. Dat blijkt uit de uitslag van de poll op de website van ReisRadar. Daarin vroegen wij u: Heeft u al plannen voor de zomer vakantie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117