Geen cognac voor sint-bernardshoni [GS reizen@wegener.nl reizen :zr\ÉÉP Lugano ■EP** Zijn gloriedagen zijn voorbij. De sint-bernardshond is als redder in nood vervangen door gps. Maar hij is nog zeer levendig aanwezig en gaat graag mee wandelen, merkte Jan Willem Veenhof tijdens een bezoek aan thuisbasis St. Bernard in het Zwitserse Wallis. 4 024-3650360 Pzc Zaterdag 6 december 2008 Bern ZWITSERLAND Martigny t La Fouiy Lac de Joules Route du Grand Saint-Bernard ofwel 'Via Francigena' Foto's: 1. Een origineel stuk Romeinse weg/rotstrap op de Via Francigena. 2. Het klooster van St. Bernard, op de top van de gelijknamige pas, met hotel en slaapzalen. 3. De dames Jella, Ivoire en Callia poseren geduldig voor de fotograaf, op een bruggetje ergens langs de via Francigena. foto's GPD/ND die mythe hardnekkig blijven voortbestaan." =V'. Zwitserland Toerisme, telefoon 00 800 100 200 30 (gratis en in het Nederlands), e-mail info@myswitzerland.com, www.myswitzerland.com Vanuit luchthaven Zürich gaat elke tien minuten een trein naar het hoofdstation van de stad. Vandaar verdere verbindingen naar Wallis (Martigny) via Lausanne of Visp via de Lötsch- berg-spoorwegtunnel. Reistijd Zürich-Martigny zo'n drie uur, via Lausanne ruim vier uur. www.wallis.ch www.saint-bernard.ch www.martignytourism.ch www.wandelenwallis.nl www.swis'stravelsystem.ch Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Ze wil wat uitleggen, maar wel graag tij dens de lunch. Er gens op een heuvel, in een picknickhut tussen Orsières en Bourg-St. Pierre, spreidt ze een kleedje uit en zet de tafel vol met (rogge)brood, knoflookworst, wijn, water, raclettekaas en 'viande sèchée', ofwel gedroogd, mager en dun gesneden rundvlees. Dan steekt onze gids Caroline van wal. „Dit stuk weg waar we nu lo pen, was in de Romeinse tijd al een doorgangsweg, aangelegd on der Keizer Claudius in 40 na Chris tus om West-Europa te kunnen veroveren. Later hebben de pel grims, zo vanaf het jaar 1000, de route ook gebruikt. Nog steeds vind je onderweg stukken origine le Romeinse tegelpaden, of traptre den, uitgehakt in de bergen." Caroline heeft het over de Via Fran cigena in Wallis, onderdeel van de oude route van Canterbury naar Rome, die liep via de St. Bernard- pas en nu een van de twaalf 'Kul- turwege' voor (wandelende) toeris ten. Als je het hele Zwitserse tra ject van de Via Francigena-route loopt, ben je zo'n elf dagen bezig. Wij lopen vandaag een eerste etap pe, van Orsières (879 meter) naar Bourg-St. Pierre (1.632 meter), het laatste dorp vóór de St. Bernard- pas. In vroeger eeuwen kwamen hier talloze reizigers langs, onder wie Napoleon. In 1800 om precies te zijn, met 40.000 manschappen aan zijn zijde. In de oude, verstilde dorpskern van Bourg-St. Pierre is dit verleden nog bijna tastbaar aanwezig. Je vindt er onder meer een originele Romeinse mijlpaal, die vroeger in veelvoud als wegwijzer langs de route opgesteld stonden, en het huis waar Napoleon op zijn door tocht logeerde. De volgende dag lopen we in gezel schap van een aantal aanstekelijk enthousiaste sint-bernardshonden de 'koningsetappe': het traject van de Bourg-St. Pierre naar het hospi tium op de Grote St. Bernardpas, met 2.469 meter de op twee na hoogste pas in Zwitserland. De drie viervoetige dames die ons vergezellen, gedragen zich gehoor zaam. Maar als Jella (ruim 1 jaar oud), Ivoire van 2 en Gallia (3) de bergmarmotten zien of ruiken, zijn ze niet te houden. Die moeten ze achterna. Zo'n zeshonderd sintbernardshonden zijn er nog in Zwitserland, vertelt hun begeleid ster Ebener. Deels in kennels en deels in particulier eigendom. Zelf beheert ze 24 honden die 's zo mers in een kennel bovenop de top van de St. Bernard verblijven en 's winters, als de bergpas dicht zit vanwege de sneeuw, in een ken nel in Martigny. Bovenop de berg, in een hospiti um, vind je het domein van de Congrégration du St. Bernard- de-Menthon, genoemd naar de middeleeuwse monnik Bernard de Menthon die hier vanaf 1050 be gon met het opvangen van pel grims. Vanuit dit klooster werden ook de reddingsacties onderno men met de sint-bernardshonden. Gedurende honderden jaren heb ben ze meer dan tweeduizend mensen gered. Maar de dieren hebben deze func tie ingeruild voor een toeristische rol: wandeltochten en sleetje rij den. Redden doen nu gps-appara- tuur en helikopters. Ebener maakt ons helaas nóg een illusie armer. „Het traditionele cognacvaatje waarmee de honden altijd afge beeld worden, berust op roman tiek. Zo'n vaatje hadden ze hele maal niet. Hoe die mythe dan in de wereld is gekomen? Ooit heeft een schilder ze met een vaatje om hun nek afgebeeld. Hij wilde de honden romantiseren. Sindsdien is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115