Indrukwekkend mijnlandschap 2i reizen De Duitse grafelijke stad Moers is meer dan zevenhonderd jaar oud. De Altstadt trekt veel bezoekers. De grootste blikvanger ligt volgens Wiel Beijer echter buiten de stad: een rode mijnlamp boven op de steenberg van de voormalige kolenmijn Rheinpreussen. Makkelijk bereikbaar reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 6 december 2008 redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Duitsers vakantiegangers waarderen Nederlandse kust Met de woorden 'mooi' en 'prach tig' waarderen onze oosterburen de Nederlandse kust met een 8,3. De stranden trokken vorig jaar ruim 1 miljoen Duitsers. De populariteit komt mede door de groei van korte vakanties, goede accommodaties en de diversiteit aan activiteiten aan en rondom de Nederlandse kust. Dit blijkt uit het rapport 'Kustvakanties in Holland'. Vooral gezinnen met kin deren komen graag naar de kust voor ontspanning, uitwaaien op het strand, genieten van de natuur en samen zijn met familie en vrienden. Duurzaam en verantwoord toerisme in Nieuw-Zeeland Nieuw-Zeeland mag zich wereldlei der noemen in duurzaam en verant woord toerisme. Het land is winnaar bij de uitreiking van de Virgin Holi days Responsible Tourism Awards 2008. Dankzij het nationale beleid om toeristische bestemmingen en natuurlijke attracties te beschermen won Nieuw-Zeeland de overall award en de hoofdprijs in de catego rie bestemmingen. De Responsible Tourism Awards bestaan sinds 2004 en zijn een initiatief van responsi- bletravel.com een boekingsite voor duurzame vakanties. Galloway-runderen en Schotse Hooglanders De kennis van de natuur is groot onder onze lezers. Die conclusie mogen we wel trekken na de vori ge week in de bijlage Reizen be schreven wandeling in het Natio nale park Zuid Kennemerland. Daarin werd in de tekst en het fo tobijschrift gesproken over Gallo way runderen. Maar het gaat om Schotse Hooglanders, zoals tien tallen lezers ons meldden. Het verschil is makkelijk: Galloway runderen hebben geen hoorns, Schotse Hooglanders wel. Transavia vanaf de zomer naar Ibiza Low cost luchtvaartmaatschappij Transavia start dit zomerseizoen een lijndienst naar het eiland Ibiza. Transavia.com vliegt, met ingang van vrijdag 10 april 2009 vier keer per week naar dit deel van de Balea ren. Op maandag, woensdag, vrijdag en zondag zijn er vluchten vanaf Amsterdam Airport Schiphol. Transavia.com biedt ook charter vluchten aan. De vraag naar Ibiza is de laatste jaren sterk gegroeid, meldt de vliegmaatschappij. www.transavia.com Meer dan zevenhonderd jaar oud is de vroegere Duitse gravenstad Moers. foto GPD/PR Pattberg, tegenwoordig een fraai fiets- en wandelgebied. Maar ook allerlei industriële activiteiten, zo als chemiereus Bayer in Uerdingen en de hoogovens van Krupp Man- nesmann in Hucklingen. Een ex-mijnwerker is samen met zijn kleinzoon naar boven geklau terd. Als hij na enkele minuten een beetje op adem is gekomen, vertelt opa over de in 1990 gesloten mijn waar hij werkte. De kompels dol ven hier steenkool tot een diepte van meer dan zeshonderd meter. Inclusief de mijnwerkers van Patt berg verdienden hier tijdens de topjaren meer dan 18.000 mensen hun dagelijkse brood. Van 1956 tot 1969 was dit de grootste mijn in het Ruhrgebied. Schacht I van Rheinpreussen I was de eerste mijnschacht die gebouwd werd op de linkeroever van de Rijn. In 1857 waagde ene Franz Haniel als eerste ondernemer de sprong over de Rijn om bij Moers (in het Nederlands Meurs) naar steenkool te zoeken. Schacht IV bereikte in 1902 op een diepte van 132 meter het brandbare carboon. Twee jaar later werden de eerste steenkolen naar boven gehaald. In 1962 werd de 48 meter hoge schacht gesloten, maar gelukkig als industrieel mo nument bewaard en gerestaureerd. Zoals ook de tussen 1904 en 1914 gebouwde tuindorpwijk Meerbeek bij Moers bewaard is gebleven. In deze groene wijk wonen ongeveer 10.000 mensen in grote huizen met tuintjes aan de straatkant en groentetuinen achterom. Leuk zijn de opklapbare houten banken aan de voorgevels, waar de kompels na de arbeid een pijp konden roken of een flesje bier konden drinken. Uiteraard slenteren we ook door de Altstadt van Moers. Het oude centrum is grotendeels autovrij en er zijn enkele leuke winkelstraatjes te vinden. Zoals het kasseiensteeg je Friedrichsstrasse waar je behalve modeboetieks onder meer een prachtige whiskystube kunt vin den met meer dan tweehonderd soorten gestookt geestrijk vocht. En er is de Feiner Hund, een boe tiek exclusief voor honden. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl NL DUITSLAND 3. 0 Essen Venlo Moers O D"isburS 9 O O O RUHRGEBIED Krefêld :,v, O"':. Düsseldorf Op www.moers.de staat veel informatie over Moers en omgeving. Het vergt een kilome ter bergop lopen over een slingerende grindweg. Maar een maal op de top van de in 1990 gesloten steenkolenmijn Rheinpreussen in Moers wordt de kleine inspanning ruimschoots beloond. Boven op de bijna honderd meter hoge voorma lige mijnsteenberg wordt het oog verrast door een uitkijktoren in de vorm van een knalrode mijnlamp. Een extra klim van 55 stalen trap treden Jater liggen het Benedenrijn- gebied en het achterliggende Ruhr gebied aan je voeten. „1st das schön", vat een oudere vrouw haar verwondering samen. Mooi is het inderdaad wat we op deze zonnige dag voorgeschoteld krijgen. Indrukwekkend zelfs. De hemel is strakblauw en er is nauwe lijks sprake van zichtbare luchtver vuiling. Dus kunnen we vanaf het platform vele tientallen kilometers ver in de rondte kijken. De 28 meter hoge mijnlamp, ge naamd Geleucht, is ontworpen door lichtkunstenaar Otto Piene naar de in 1830 uitgevonden zoge naamde Davylamp. Die lamp werd door mijnwerkers gebruikt om het verraderlijke mijngas op te sporen. In 2006 is de uitkijktoren ge bouwd. Elke avond zorgen 35 licht masten ervoor dat de rode mijn lamp en het gebied eromheen en kele uren in een sfeervol rood licht worden gedompeld. Het licht is symbool voor het vuur van de hoogovens en de toren voor de mijnindustrie. We vergapen ons aan een opval lend groen Benedenrijngebied. De rivier meandert door het land schap. We zien binnenschepen va ren en in de verte rijden 'speel goedautootjes' en 'speelgoedtrein tjes'. Overal koeltorens die verse witte wolken uitbraken. Aan de andere oever, de zogenaam de rechteroever van de Rijn, zijn de industriesteden in het Ruhrge bied zichtbaar. Op de reling van het platform staat te lezen wat je kunt zien. Zoals de in 1900 ge bouwde schacht IV van de mijn Rheinpreussen. Of de richting Kamp-Lintfort gelegen steenberg Moers (in het Nederlands Meurs) ligt in de Duitse deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen, niet ver van Duisburg en Düsseldorf. Vanaf de middeleeuwen tot aan de Franse bezetting in de 19e eeuw was het de zetel van het vorstendom Moers. Moers is makkelijk per auto (A40 Venlo-Dortmund en A57 Nijmegen-Keulen), trein (internationaal naar Duisburg of Düsseldorf en vandaar met een regionale trein) of bus (vanaf treinstations Düsseldorf en Duisburg) te bereiken. Vanaf Venlo is er een rechtstreekse busverbinding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113